Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

VYKOUKAL: S Dánskem se mi líbily tři minuty

0:01
PRAHA - Češi mají za sebou utkání s hokejovými trpaslíky - Lotyšskem a Dánskem. Obrana ještě opravdovým testem neprošla. "Radek Martínek nám v těžkých zápasech bude chybět. U dvou obránců mám totiž otazníky. Když se na ně dívám, tak mi u nich hapruje rozehrávka," hledal nejslabší článek v sestavě dvojnásobný mistr světa z let 1996 a 1999 Jiří Vykoukal.

Česko - Dánsko (Frolík střílí branku). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Český tým jasně přehrál Dánsko 6:0. Jak se vám jevil výkon českého týmu?
Líbily se mi první tři minuty, kdy jsme hráli dobře a dali jsme gól. Začali jsme naplno, pak výkon klesl na sedmdesát, poté na padesát procent. Ve druhé třetině bylo důležité ubráněné oslabení ve třech proti pěti. Kdyby Dánové skórovali, kluci by museli přidat. V polovině zápasu jsme udělali tři identické akce s dlouhou nahrávkou, kdy Dánové poprvé chybovali a otevřeli střední pásmo, a utkání rozhodli. Pak už se hra dohrávala v "suchým triku".

Byl první gól ve třetí minutě hodně důležitý? Kdyby bylo utkání dlouho vyrovnané, Češi by mohli znervóznět.
Kdyby jsme rychle vedli 1:0 se silnějším týmem, tak by kluci makali pořád. Po první brance jsme zvolnili. Neřekl bych, že šlo o ztrátu motivace, ale hodně jsme se uklidnili.

Brankář Ondřej Pavelec si připsal historicky první nulu v národním dresu. Jak se vám líbí jeho výkony? Může se stát nástupcem Tomáše Vokouna?
Gólmany máme dobrý, nejde jenom o Ondru Pavelce. O brankáře se nemusíme bát. Jde o to, aby dostávali šanci v nároďáku a chytali těžký zápasy.

Na centru prvního útoku poprvé nastoupil Tomáš Plekanec. Ale výkony Jágra a Červenky byly v pozadí.
Já bych nechtěl hodnotit jednotlivce. Mně se ale hodně líbí složení všech formací. V každém útoku je někdo, kdo hru tvoří a kdo dělá černou práci a poctivě brání. Co mě mrzí, je zranění Radka Martínka. Je pro tým velká ztráta. V těžkých zápasech poznáme, že nám bude hodně chybět. U dvou obránců mám totiž otazníky. Když se na ně dívám, tak mi u nich hapruje rozehrávka.

Česko - Dánsko (Češi slaví).

Jak se vám líbil Zbyněk Michálek, který rovněž odehrál první utkání po příletu?
Moc se mi líbil. Hrál s velkým přehledem a bude posilou pro tým.

Ve skupině odehraje český tým poslední zápas proti Finsku. Můžeme projít skupinou bez ztráty bodu?
Můžeme, ale nasazení proti Dánsku by na Finy nemuselo stačit.

Kvitujete překvapivé výsledky na MS, kterých každým rokem přibývá?
Zápasy v úvody šampionátu byly vždycky těžký. Všeobecně je známo, že se špička rozšiřuje.

Co říkáte na Německo, které vyhrálo skupinu se Slovenskem, Ruskem a Slovinskem?
Je to velké překvapení. Uvidíme, jak budou hrát v dalších zápasech.