Výhra po 66 zápasech. Andorra senzačně zdolala Maďarsko

23:14
Fotbalisté Švýcarska v kvalifikaci mistrovství světa 2018 zvítězili na Faerských ostrovech 2:0 a naplno bodovali i v šestém utkání. Andorra na svém hřišti senzačně zdolala Maďarsko 1:0 a dosáhla první soutěžní výhry po 66 zápasech. Belgie porazila Estonsko 2:0 a upevnila si vedoucí pozici ve své skupině. Naopak Francie prohrála ve Švédsku 1:2 a klesla za severského soupeře na druhé místo.

Belgie porazila Estonsko foto: ČTK/AP

Švýcaři v Tórshavnu uspěli díky brankám Granita Xhaky a Xherdana Shaqiriho a potřetí za sebou v kvalifikaci neinkasovali. Svěřenci Vladimira Petkovice vedou skupinu B dál o tři body před Portugalskem.

Úřadující mistři Evropy v Rize zdolali Lotyšsko 3:0 především díky kapitánovi Cristianu Ronaldovi, jenž vstřelil dva góly a třetí připravil spoluhráči Andrému Silvovi. Za Lotyšsko odehrál úvodních 68 minut útočník Jihlavy Davis Ikaunieks.

Na stadionu v Andoře la Vella se ve 26. minutě prosadil Marc Rebes a Maďaři za celé utkání nenašli odpověď. Domácí outsideři v kvalifikaci MS zvítězili poprvé po 13 letech.

Belgii poslal do vedení po půlhodině hry Dries Mertens. Estonsku na konci první půle zkomplikoval situaci vyloučením středopolař Artjom Dmitrijev. Hosté po změně stran přes velkou střeleckou převahu přidali jen jednu branku, kterou vstřelil v 86. minutě Nacer Chadli. V základní sestavě domácích nastoupil i záložník Bohemians 1905 Siim Luts. Belgičané vedou skupinu H o čtyři body před Řeckem, které remizovalo 0:0 v Bosně a Hercegovině.

Francouzi se sice ve Stockholmu ve 37. minutě prosadili jako první zásluhou Oliviera Girouda, ale Jimmy Durmaz ještě před pauzou vyrovnal a ve třetí minutě nastavení rozhodl o švédském triumfu Ola Toivonen, který paradoxně působí ve francouzském Toulouse. Švédsko vede tabulku skupiny A o skóre před „Les Bleus“.

Nizozemsko doma deklasovalo Lucembursko 5:0 i díky gólu Wesleyho Sneijdera, který se stal rekordmanem nizozemské reprezentace se 131 odehranými zápasy. Záložník Galatasaraye v den 33. narozenin překonal dosavadní národní maximum brankáře Edwina van der Sara.

O další nizozemské góly se postarali Arjen Robben, Georginio Wijnaldum, střídající Quincy Promes a Vincent Janssen z penalty. „Oranje“ poskočili na třetí místo skupiny o tři body za Francii a Švédsko. Bulharsko kleslo na čtvrtou pozici po porážce 1:2 v Bělorusku.