Hokejisté na závěr Channel One Cupu porazili Švédy 4:1

13:23
Praha/Moskva - Čeští hokejisté už s jistotou posledního místa na Channel One Cupu porazili v Moskvě dosud suverénní Švédsko 4:1 a připsali si první body na turnaji. Svěřenci trenéra Josefa Jandače zabrali v Euro Hockey Tour po třech prohrách za sebou a s devíti body se posunuli po dvou akcích na druhou pozici.

Fotka ze zápasu s Ruskem. foto: ČTK

Češi vedli od 22. minutě po trefě obránce Adama Poláška. O deset minut později sice vyrovnal zadák Emil Johansson, ale v 35. minutě vrátil Jandačovu týmu vedení útočník David Kämpf, který oslavil v šestém reprezentačním utkání premiérovou trefu. V 58. minutě zvýšil Jakub Jeřábek a výsledek dovršil do prázdné branky další bek Ondřej Vitásek.

Český tým hrál v úvodu přesilovou hru po Ahově vyloučení, ale do první šance se dostal kapitán Sobotka až v šesté minutě. Johana Gustafssona ale z mezikruží neprostřelil a švédský gólman si poradil i s jeho dalším pokusem. Na druhé straně zasáhl Francouz pravým betonem při Rundbladově možnosti a neuspěl ani Rosén, který se dostal dvakrát k zakončení mezi kruhy. V 15. minutě českému týmu pomohla po Klingbergově střele tyčka.

Fotka ze zápasu ČR - Švédsko.

Na přelomu prvního a druhého dějství se Češi ubránili při trestu za příliš mnoho hráčů na ledě a ve 23. minutě se radovali z vedení. Polášek překonal Johana Gustafssona ránou z levého kruhu na bližší tyč. Francouz vzápětí vyřešil závar přes svou brankou a po Jordánově akci mohl zvýšit osamocený Kämpf. Švédský gólman musel krýt i Sobotkův pokus.

Francouz si poradil s dvěma šancemi Thuressona, který jej nejdříve ohrozil v plném počtu hráčů na ledě a pak i při Sobotkově vyloučení, kdy neuspěl zblízka. Ve 32. minutě už bylo vyrovnáno. Ryno trefil pravou tyč a do prázdné branky dorazil puk Johansson.

Francouz vzápětí ustál další závar a v 35. minutě udeřili opět Češi. Radil vysunul do úniku Kämpfa, který prostřelil Johana Gustafssona mezi betony. Při Pavelkově vyloučení se dostal do střelecké pozice Sobotka, ale minul. Těsně před pauzou zastavil Omarkův únik Rutta.

Ve třetí třetině pokračoval český tým v aktivní hře a byl nebezpečnější. Ve 46. minutě se ocitl sám mezi kruhy Ryno, mířil však vysoko. Na druhé straně zahrozil Kousal. Při Poláškově vyloučení neuspěl s tečí Ryno, Lindblom zamířil nepřesně a Nygrenovu ránu vyrazil Francouz. Ten už po skončení přesilovky vychytal i Klingberga.

Pak už Češi soupeře do šance nepustili. V 58. minutě zvýšil Jeřábek, jehož pokus tečoval za Johana Gustafssona bek Erik Gustafsson. V power play uzavřel skóre Vitásek.

ČR - Švédsko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Polášek (Kousal), 35. Kämpf (Radil), 58. Jeřábek (Radil, D. Kubalík), 60. Vitásek (Sobotka) - 32. Johansson (Ryno, Omark). Rozhodčí: Buturlin, Gašilov - Sadovnikov, Zacharenko (všichni Rus.). Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 5150.

ČR: Francouz - Jeřábek, T. Pavelka, Rutta, Jordán, Vitásek, Polášek, Pláněk, T. Dvořák - Radil, Kämpf, Sobotka - Kousal, Horák, D. Kubalík - Lhoták, R. Hanzl, T. Zohorna - Červený, D. Tomášek, Říčka. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Švédsko: J. Gustafsson - Nygren, E. Gustafsson, Bertilsson, Rundblad, Aho, Tömmernes, Johansson - Omark, Ryno, Lindblom - Thuresson, Zackrisson, Bergström - Önerud, Händemark, Klingberg - Norman, Rosén, Brodin. Trenéři: Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.