Vueltě po ďábelské etapě vládne Nibali, zářili slovenští bratři Velitsové

17:23
MADRID - Děsivý dojezd patnácté etapy 75. ročníku slavné Vuelty na vrchol Lagos de Covadonga zvládl nejlépe Španěl Carlos Barredo, který dotáhl únik, ve kterém byl s dalšími jezdci většinu nedělní etapy. Na třetím místě dojel Slovák Martin Velits, na devátém ve skupince s průběžně vedoucím jezdcem Nibalim jeho dvojče Peter. Ten poskočil v celkové klasifikaci již na 4. místo, na italského lídra ztrácí 2:29 minuty.

Vuelta (Vincenzo Nibali). foto: Reuters

Lídr stáje Liquigas, kterému opět až do mety 4,5 kilometru před cílem vzorně prorážel cestu český jezdec Roman Kreuziger, projel cílem ve výšce 1110 metrů nad mořem na osmém místě ve tříčlenné skupince s průběžně druhým Španělem Joaquínem Rodríguezem (dojel 10.) a Slovákem Peterem Velitsem (9.). Jezdec týmu Columbie se tak prokousal již na 4. místo průběžného pořadí.

75. ročník Vuelty

15. etapa - Solares - Lagos de Covadonga (187,3 km): 1. Barredo (Šp.) 4:33:09, 2. Sijmens (Belg.) -1:07, 3. M. Velits (SR) -1:43, 4. Van Avermaet (Belg.) -2:06, 5. Cazaux (Fr.) -2:10, 6. Kaisen (Belg.) -2:12, 7. Mosquera (Šp.) -2:15, 8. Nibali (It.), 9. P. Velits (SR), 10. Rodríguez (Šp.) všichni -2:26, ...36. Kreuziger (ČR) -5:47.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 65:31:14, 2. Rodríguez -4, 3. Mosquera -31, 4. P. Velits -2:29, 5. Tondó (Šp.) -2:30, 6. Roche (Ir.) -2:47, 7. F. Schleck (Luc.) -10:07, 8. Danielson (USA) -3:48, 9. Sastre (Šp.) -4:29, 10. Karpec (Rus.) -6:27, ...34. Kreuziger -26:29.

Skvělý výkon slovenské cyklistické rodiny podtrhl třetím místem jeho bratr-dvojče Martin, který byl téměř po celý závod v úniku. Šest kilometrů pod vrcholem, který byl zahalený v mlze a dešti dokonce nastoupil do trháku, brzo jej ale sjel vítězný Barredo, který poté sám slovenskému sokovi ujel, aby se mohl po hrozivém stoupání (převýšení 7 až 15%) radovat z etapového vavřínu.

V posledním kilometru se před Velitse dostal ještě Belgičan Nico Sijmens. O osudu závodu tak nejspíš rozhodne středeční časovka, v níž by měl mít italský jezdec výrazně navrch. Kreuziger v závěrečných kilometrech zvolnil a dojel do cíle 187 kilometrů dlouhého úseku na 36. místě o 5:47 minuty za vítězem. V celkovém pořadí si polepšil o tři místa a patří mu 34. pozice.