Vrbata rozhodl v prodloužení o výhře Phoenixu

11:20aktualizováno  11:26
NEW YORK - Hokejový útočník Radim Vrbata rozhodl v sobotním utkání NHL gólem v prodloužení o výhře Phoenixu nad Dallasem 2:1. Český kanonýr si připsal 28. trefu v sezoně a vylepšil své osobní maximum z roku 2008, kdy zaznamenal 27 branek.

Radim Vrbata. foto: ČTK

Vrbata, nejlepší český střelec a sedmý v celkovém pořadí NHL, potvrdil aktuální skvělou formu, když skóroval popáté z posledních osmi zápasů.

Zároveň vstřelil svůj desátý vítězný gól v sezoně a dělí se v této statistice o vedení s Johanem Franzénem z Detroitu.

Při rozhodující akci Vrbata prohrál vhazování v útočném pásmu. Jenže jeho spoluhráč Ray Whitney u zadního mantinelu ukradl puk obránci Fistricovi a naservíroval jej před branku, kde byl Vrbata zcela sám. Český útočník zachoval ledový klid, položil si brankáře Lehtonena kličkou do forhendu a pak zavěsil do odkryté branky.

"Popojel jsem si z mezikruží ještě více k brance a snažil jsem se to udělat tak, abych měl při střele skutečně volnou branku," popsal brilantní zakončení Vrbata, který rozhodl o výhře Phoenixu čtyřikrát z posledních šesti zápasů. "Jsem rád, že díky mým gólům získáváme body, které tak moc potřebujeme k postupu do play off." Phoenix zejména díky Vrbatovi vyhrál poosmé z posledních deseti zápasů a drží se v tabulce Západní konference v elitní osmičce. Zároveň ztrácí už jen dva body na první místo v Pacifické divizi, které okupuje San Jose.

Na páteční triumf na ledě Floridy nedokázali navázat hokejisté Washingtonu v nedaleké Tampě, kde prohráli 1:2. V brance Capitals znovu nastoupil Tomáš Vokoun, jenž si připsal 21 zákroků.

Vokouna překonal poprvé ve třetí minutě Tom Pyatt, na 2:0 zvýšil v úvodu druhé třetiny Steven Stamkos, nejlepší střelec NHL, který zaznamenal jubilejní 40. branku v sezoně. Za hosty v polovině zápasu snížil Brooks Laich a další gól už nepadl.

Stamkos vstřelil 40 branek ve třetí sezoně v řadě a je teprve pátým hráčem v historii NHL, jemuž se to povedlo před 23. narozeninami. Před ním to dokázali pouze Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Dale Hawerchuk a Alexandr Ovečkin.