Vrbata řídil výhru Vancouveru, Kindl ozdobil návrat do sestavy dvěma body

7:55aktualizováno  10:15
NEW YORK - Útočník Radim Vrbata se v úterním utkání NHL zasloužil dvěma góly a asistencí o výhru hokejistů Vancouveru 5:2 nad Winnipegem a stal se první hvězdou zápasu. Po téměř měsíci se vešel do sestavy Detroitu Jakub Kindl a svůj návrat ozdobil gólem a přihrávkou. I s přispěním českého obránce Red Wings čtyřikrát smazali jednobrankový náskok Arizony, které ale nakonec podlehli 4:5 v prodloužení..

Útočník Vancuveru Canucks střílí gól proti Winnpegu foto: ČTK

Vancouver začal s pomocí Vrbaty likvidovat od poloviny zápasu dvoubrankový deficit, ke kterému přispěl jedním gólem útočník Jiří Tlustý.

Po přihrávce mladoboleslavského rodáka vstřelil Chris Higgins z pravého kruhu kontaktní branku a ve 40. minutě už Canucks po krásné individuální akci Vrbaty vedli.

Český hráč si vybruslil od levého mantinelu k brance, položil si gólmana Michaela Hutchinsona, jenž chytal místo Ondřeje Pavelce, a skóroval do odkryté klece. Zbylé dvě trefy padly v poslední minutě při power play, ve druhém případě z hole Vrbaty.

Oba týmy měly v Západní konferenci jen čtyřbodový náskok na postupových místech do play off. „Každý ví, jak důležitý to byl zápas. Ačkoliv jsme prohrávali 0:2, bojovali jsme, nevzdávali jsme se a dokázali skóre ještě ve druhé třetině otočit. Ve třetí jsme pak hráli velmi dobře v obraně,“ uvedl Vrbata.

Přesto v závěru měli hosté tři skvělé šance na vyrovnání, dvě z nich spálil Michael Frolík. „Mohlo to otočit zápas. Naštěstí náš brankář vytáhl skvělé zákroky,“ řekl Vrbata.

Slova chvály ale po zápase směřovala hlavně k němu. „Je to zážitek sledovat, jak se pohybuje okolo branky. Naprosto ví, kolik má času a co si může dovolit. Je to působivé,“ řekl na Vrbatovu adresu Higgins, s nímž souhlasil i Henrik Sedin.

„Jakmile dostane puk, můžete si všimnout, jak rychlé má první kroky. Nikdo ho nechytí. K tomu má hlavu nahoře a sleduje, co udělá gólman. Je ohromně trpělivý.“ Právě tyto vlastnosti prokázal Vrbata při gólu na 3:2, který byl nakonec vítězný.

„Hlídal jsem si hlavně prostor mezi betony. Snažil jsem se taky do poslední chvíle čekat a doufal jsem, že si neuvědomí, že má na akci dost času. Ale on to věděl, provedl ještě s pukem krok navíc a dostal se do výhodné pozice, ze které mě překonal,“ popisoval manévr českého hokejisty brankář Hutchinson.

Sestřih z utkání Vancouver - Winnipeg

Kindl nahradil na poslední chvíli Niklase Kronwalla, kterého do hry nepustilo stejně jako Pavla Dacjuka zranění v dolní části těla.

A také český obránce se blýskl hezkým hokejovým momentem, když výbornou přihrávkou z obranného pásma poslal do samostatného úniku Justina Abdelkadera, který vyrovnal na 2:2. Vlastní gólovou radost prožil Kindl na začátku poslední třetiny, v níž střelou od modré dal třetí branku týmu.

„Nehráli jsme špatně. Vypracovali jsme si šance, snažili se hodně střílet. Měli jsme téměř čtyřicet střel, ale na výhru to nestačilo. Raději bychom dva body než jeden,“ uvedl Kindl po střetnutí, které svým druhým zásahem rozhodl Mark Arcobello.

Při jeho průniku mu ve skórování nezabránil Marek Židlický, jenž si v utkání připsal dva záporné body. Coyotes přerušili sérii osmi proher.

Sestřih z utkání Detroit - Arizona

Skvělý přehled ukázal Zbyněk Michálek, po jehož střílené přihrávce zařídil v prodloužení Alexander Steen vítězství St. Louis 3:2 na ledě Pittsburghu.

„Koukli jsme na sebe a věděl jsem, že mi to pošle. Puk mi přistál přesně na hokejku, stačilo ji jen nastavit. Sehrál to skvěle,“ chválil Steen českého obránce, který ve svém novém působišti bodoval poprvé od výměny z Arizony. Jejich spoluhráč Dmitrij Jaškin zůstal mezi náhradníky.

Florida se nepřiblížila účasti v play off, když v derby na ledě Tampy Bay prohrála 3:4 a na osmou Ottawu ztrácí devět utkání před koncem základní části stále pět bodů.

Panthers i s přispěním asistence Jaromíra Jágra otočili v prostřední třetině z 0:2 na 3:2, jenže poslední dvacetiminutovka patřila domácím. Na závěrečném obratu se přihrávkami podíleli i Andrej Šustr a Ondřej Palát, který bodoval ve třetím utkání v řadě.

Sestřih z utkání Tampa Bay - Florida

Hokejisté Montrealu jsou navzdory porážce 2:3 v prodloužení v Nashvillu prvním týmem letošního ročníku NHL, který pokořil stobodovou hranici.

Stejná věc se nepovedla New York Rangers, kteří doma v repríze loňského finále podlehli Los Angeles 2:4. Na 99 bodech zůstal i Anaheim po porážce 3:5 v Columbusu, za který se zaskvěl hattrickem Scott Hartnell. Za poražené Ducks odehráli jen šest minut Tomáš Fleischmann a Jiří Sekáč.

Výsledky NHL

NY Islanders - Minnesota 1:2sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 40. Tavares - 52. a rozhodující sam. nájezd Parise. Střely na branku: 38:32. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Dubnyk (oba Minnesota), 3. Halák (NY Islanders).

NY Rangers - Los Angeles 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky: 1. Zuccarello, 57. Hayes - 11. Regehr, 25. Gáborík, 42. Carter, 46. Muzzin. Střely na branku: 36:35. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Gáborík, 3. Quick (všichni Los Angeles).

Pittsburgh - St. Louis 2:3p (0:0, 2:2, 0:0 - 0:1)

Branky: 29. Comeau, 29. Downie - 35. Bortuzzo, 38. Goc, 61. Steen (Z. Michálek). Střely na branku: 26:35. Diváci: 18.631. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Bortuzzo (oba St. Louis), 3. Spaling (Pittsburgh).

Columbus - Anaheim 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)

Branky: 16., 31. a 60. Hartnell, 28. Johansen, 32, Foligno - 7. Kesler, 15. Cogliano, 31. Beleskey. Střely na branku: 27:40. Diváci: 14.044. Hvězdy zápasu: 1. Hartnell, 2. Johansen, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).

Detroit - Arizona 4:5p (0:1, 2:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 23. Glendening, 32. Abdelkader (Kindl), 42. Kindl, 54. Nyquist - 32. a 64. Arcobello, 36. a 50. Moss, 12. Moore. Střely na branku: 37:22. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Moss (Arizona), 2. Glendening (Detroit), 3. Smith (Arizona).

Tampa Bay - Florida 4:3 (2:0, 0:3, 2:0)

Branky: 6. Morrow, 8. Johnson, 42. Kučerov (Šustr, Palát), 58. Callahan - 27. Jokinen, 27. Pirri, 29. Huberdeau (Jágr). Střely na branku: 25:36. Diváci: 18.729. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. Huberdeau (Florida).

Nashville - Montreal 3:2p (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 10. Ekholm, 48. Ellis, 62. Forsberg - 23. Gallagher, 33. Desharnais. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg, 2. Rinne (oba Nashville), 3. Price (Montreal).

Vancouver - Winnipeg 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

Branky: 40. a 60. Vrbata, 31. Higgins (Vrbata), 37. Weber, 60. H. Sedin - 3. Tlustý, 26. Wheeler. Střely na branku: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. Vrbata (Vancouver), 2. Wheeler (Winnipeg), 3. Läck (Vancouver).