Zklamání kouče Vrby: nezvládlá role favorita, slabá návštěva

21:40
PRAHA - Bez emocí, vyrovnaným dojmem hodnotil trenér českých fotbalistů Pavel Vrba první ztrátu v kvalifikaci o Euro 2016. Nečekanou ztrátu. „Výsledek odpovídá tomu, co oba týmy na hřišti předvedly,“ řekl po domácí remíze 1:1 s Lotyšskem.

Pavel Vrba foto: MAFRA - Michal Růžička

Čtyři zápasy na podzim 2014 přinesly do kvalifikace čtyři výhry. Rok 2015 odstartoval výsledkem 1:1, když bod zachránil střídající Pilař až v poslední minutě.

„Myslím si, že tenhle bod budeme hodnotit až po skončení kvalifikace. Poprvé jsme byli favoritem, ale roli jsme nezvládli. Nevyhráli jsme, takže jsme zklamaní. Na druhou stranu na podzim jsme uhráli body, se kterými se moc nepočítalo,“ uvažoval Vrba.

Česko je v tabulce dál první, ale soupeři se přiblížili. „Po pěti kolech máme třináct bodů, což není špatné. Ale souhlasím s tím, že proti Lotyšsku jsme čekali víc,“ zdůraznil Vrba.

Překvapil vás soupeř?
Ani ne, ale proti podzimu měli v sestavě šest změn. Dá se říct, že proti nám hrálo úplně jiné mužstvo.

To inkasovaná branka vás zaskočil víc, ne?
Nejvíc mě mrzí, že jsme si ten gól dali vlastně sami.

Měli jste výhodu přímého kopu u pokutového území, ale hostující bránu jste neohrozili, naopak Dočkal s Plašilem připravili soupeři brejk.
Situace byla jednoduchá, ale my jsme ji zahráli šíleně. Byla to hrubá chyba hráčů, kteří se na rozehrání standardky podíleli.

Do konce zbývalo šedesát minut, soupeřovu obranu jste překonali až v poslední minutě. Proč to trvalo tak dlouho?
Ten gól zápas ovlivnil, dobývání obranného valu bylo složité. Hosté mohli hrát ze zajištěné obrany, my jsme se těžko prosazovali. Z naší strany to bylo upracované, pomalé. Ve druhé půli jsme se zlepšili, hře prospěly změny. Taky si musíme přiznat, že oni mohli dát i víc gólů. V první půli to šlo po rohu těsně vedle, po přestávce Šabala netrefil prázdnou bránu. Vypadalo to, že neuhrajeme nic. Musím říct, že výsledek je spravedlivý.

Bod zachránil střídající Pilař. Proč jste dal v základní sestavě přednost Krejčímu, který je v poslední době z formy?
Měl jsem k tomu tři důvody. Na podzim hrál Láďa Krejčí dobře a já do sestavy moc zasahovat nechtěl. Venca Pilař měl v poslední době zdravotní problémy a jen střídal. A taky když na podzim šel na hřiště jako náhradník, tak hru pokaždé oživil. Pravda, od Ládi jsme v první půli čekali víc.

Plašila jste o přestávce vystřídal kvůli chybě před gólem?
Když prohráváte, musíte něco změnit. Chtěli jsme tam dát dalšího ofenzivního hráče. Myslím si, že změna pomohla, že jsme ve středu pole byli výraznější.

Pokud byste v úterý hráli kvalifikaci a ne jen přípravu na Slovensku, otřásla by remíza s Lotyšskem sestavou hodně?
Řeknu to diplomaticky, sestava by byla jiná než dneska. Ale co bude za tři měsíce, to vám říct nedokážu.

Do pražského Edenu přišlo jen třináct tisíc diváků. Čekal jste, že po podzimní euforii nebude vyprodáno?
Přiznám se, že mě to překvapilo. Čekal jsem, že přijde mnohem víc fanoušků. Proč nepřišli, to nevím. To se musíte zeptat jich.

Stadion v Edenu národnímu týmu obecně nesvědčí, nemá tady dobrou bilanci.
Nikdy se nebudu vymlouvat na hřiště, nebo na něco jiného. Hřiště nemůže za to, jak jsme hráli, především v první půli. Můžeme si za to sami.

Utkání kvalifikace o postup na ME 2016 - Praha, Eden:

Česko - Lotyšsko 1:1 (0:1)

Branky: 90. Pilař - 30. A. Višnakovs. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Limberský, Dočkal - Gorkšs, Freimanis. Diváci: 13.722.

Další zápasy skupiny A:

Astana: Kazachstán - Island 0:3 (0:2)
Branky: 32. a 90.+1 Bjarnason, 20. Gudjohnsen.

Amsterodam: Nizozemsko - Turecko 1:1 (0:1)

Haifa: Izrael - Wales 0:3 (0:1)
Branky: 50. a 77. Bale, 45.+1 Ramsey. ČK: 52. Tibi (Izrael).

Andorra la Vella Andorra - Bosna a Hercegovina 0:3 (0:1)
Branky: 13., 49. a 62. Džeko.

Brusel: Belgie - Kypr 5:0 (2:0)
Branky: 21. a 66. Fellaini, 35. Benteke, 67. Hazard, 80. Batshuayi.

Záhřeb: Chorvatsko - Norsko 5:1 (1:0)
Branky: 30. Brozovič, 54. Perišič, 66. Olič, 87. Schildenfeld, 90.+4 Pranjič - 81. Tettey. ČK: 74. Čorluka (Chorvatsko).

Baku: Ázerbájdžán - Malta 2:0 (1:0)
Branky: 4. D. Gusejnov, 90.+2 Nazarov.

Sofia: Bulharsko - Itálie 2:2 (2:1)
Branky: 11. Popov, 17. Micanski - 4. vlastní J. Minev, 84. Éder.

1. Chorvatsko 5 4 1 0 15:2 13
2. Itálie 5 3 2 0 8:4 11
3. Norsko 5 3 0 2 7:8 9
4. Bulharsko 5 1 2 2 6:7 5