Vrba: Nepostoupit? To by bylo na roztrhání licencí

21:26aktualizováno  21:35
TALLINN (Od našeho zpravodaje) - Za dva dny v Estonsku to bylo vůbec poprvé, kdy se plzeňský trenér Pavel Vrba před novináři spokojeně usmál. Po snadném triumfu 4:0 nad Nomme Kalju se sám přistihl, že už myslí na další předkolo Ligy mistrů: "Ale já vážně nechci nic zakřiknout."

Trenér fotbalistů Plzně Pavel Vrba foto: ČTK

Už je podle vás o postupu rozhodnuto?
Samozřejmě není, protože nás čeká ještě devadesát minut odvety, ale udělali jsme veliký krok. Náskok je hodně výrazný.

Jen "hodně výrazný"?
No, nedokážu si představit, že ho prohospodaříme. Pokud ano, tak bychom museli roztrhat trenérské i hráčské průkazy. Výsledek 4:0 je pro nás velice... Nechci říct nadějný, to je snad málo výstižné.

On-line reportáž ZDE

Vymyslíte jiné slovo?
Nechci to zakřiknout, ale je fakt, že by se muselo stát něco mimořádného, abychom nešli dál.

Tušil jste před zápasem, že výsledek bude tak propastný?
Ne, ale viděl jsem předchozí zápasy Kalju proti Helsinkám a v obou byli Estonci horší. Věděli jsme, že mají silné standardní situace, ale zároveň brání trochu zvláštně. Za to jsme je potrestali. Dali jsme čtyři góly ze standardek, což rozhodlo. Oni na to vůbec nedokázali reagovat.

Přitom po vašem rychlém prvním gólu mužstvo polevilo, první poločas byl vlažný. Čím to?
Je to paradox. Dáte gól a najednou si myslíte, že se nemůže nic stát. Místo, aby nám gól pomohl, tak nám spíš ublíží. Někteří hráči pak ztrácejí koncentraci. Najednou nechceme hrát na riziko, ale spíš na jistotu, pomalu do šířky, málo hledáme hrotové hráče. Naštěstí se to ve druhé půli podstatně zlepšilo.

Takže váš uragán v kabině spustil uragán na hřišti?
Přiznávám, že jsem hráče nechválil. Vadilo mi, že zpomalili. Viděl jsem pasivitu a spoustu ztracených míčů v útočné fázi. Nevím, jestli se někteří hráči báli o nohy, ale pokud chcete v pohárech postoupit do základní skupiny, musíte se obětovat. Všichni! Po pauze už to bylo v pořádku. Zatímco my jsme měli zbytek zápasu pod kontrolou a dohrávali ho v tempu, soupeře braly křeče.

Mimochodem, už máte vybraného soupeře pro 4. předkolo?
Ne! Zaprvé jsme ještě nepostoupili a pak neznám ani případné soupeře. Nedívám se tak daleko. Ale myslím, že příští středu v deset večer vám to povím.