7:22aktualizováno  10:47
FILADELFIE - ní vítězství v letošní sezoně NHL vybojovali po třech porážkách hokejisté Philadelphie, kteří i díky trefě českého útočníka Jakuba Voráčka porazili 2:1 New York Rangers. Čtvrteční večer naopak neskončil nejlépe pro Jaromíra Jágra. Jeho Dallas ztratil v duelu s Chicagem vedení 2:0 a prohrál 2:3 v prodloužení, kladenský útočník navíc zápas kvůli zatím blíže nespecifikovaným zdravotním důvodům nedohrál.

Český hokejista Jakub Voráček (vprav) z Philadelphie Flyers skóruje foto: ČTK

Jeho bývalý parťák v dresu Philadelphie Voráček si proti Rangers připsal vítězný gól, když v 36. minutě v přesilové hře dorazil puk do odkryté branky a zvýšil vedení Flyers na 2:0. Na začátku třetí třetiny sice snížil Taylor Pyatt, hubený náskok ale domácí uhájili. Letci, kteří se v utkání museli obejít bez řady zraněných hráčů včetně Scotta Hartnella, jenž je možná až na dva měsíce mimo hru se zlomeným prstem na noze, tak přemohli Jezdce poprvé po osmi zápasech.

Naposledy se ve vzájemném duelu radovali z vítězství před dvěma lety v únoru. Rangers přitom měli v třetí třetině obrovskou šanci skóre srovnat, když hráli čtyřminutovou přesilovku, přičemž polovinu času měli dokonce výhodu dvou mužů v poli. Jenže domácí se ubránili. "Zvládnout takhle oslabení je samozřejmě velká věc. Zvedlo nám to sebevědomí. V prvních zápasech se nám v přesilovkách nedařilo, ať už jsme se bránili převaze soupeře nebo jsme měli sami výhodu. V obou disciplínách jsme byli mnohem lepší," radoval se útočník Maxime Talbot. "Na dnešním výkonu můžeme stavět," dodal.

Chicago v Dallasu vyhrálo i svůj čtvrtý zápas v sezoně a prožívá nejlepší start od roku 1972. Blackhawks měli v duelu jasně navrch, dlouho ale nemohli překonat skvěle chytajícího Kariho Lehtonena v brance Stars. Naopak domácí vytěžili z minima maximum. Loui Eriksson otevřel skóre zápasu v poslední sekundě první třetiny po úniku ve vlastním oslabení, v polovině zápasu pak Ray Whitney zničehonic utnul velký tlak soupeře druhým gólem.

Jágr se do statistik utkání nezapsal a ani nezářil

Hosté však tempo ještě vystupňovali a dvěma zásahy v přesilovce dokázali manko smazat. Rozhodující gól pak v druhé minutě nastaveného času vstřelil rovněž v početní výhodě slovenský útočník Marián Hossa. "Jedině díky Lehtonenovi jsme dnes získali alespoň bod," pochválil finského gólmana, který si připsal 38 zákroků, trenér Dallasu Glen Gulutzan. "Soupeř nás od začátku do konce přehrával ve všech směrech. Ale náš brankář nás prostě podržel. Chytal neuvěřitelně."

Jágr se do statistik utkání nezapsal a oproti předchozím třem zápasům na ledě nijak nezářil. V prodloužení ho navíc už kouč Gulutzan postrádal, neboť Jágr v samém závěru třetí třetiny odešel do kabiny a ocitl se v péči lékařů. Příčinu jeho zdravotních potíží bezprostředně po utkání nikdo nespecifikoval. "Nemyslím si, že je to něco vážného, ale ještě jsem nemluvil s nikým z našeho lékařského týmu," konstatoval Gulutzan.

Zda se Jágrovi znovu ozvala bolavá třísla, s nimiž měl problémy i v minulé sezoně ve Philadelphii, tak není jasné. Stejně tak se lze jen domnívat, jestli už měl potíže během zápasu a nakolik ovlivnily jeho výkon. Jágr nebyl novinářům po utkání k dispozici. Stoprocentní bilanci si vedle Chicaga drží Senátoři z Ottawy, kteří porazili Floridu 3:1 a připsali si třetí vítězství. Úvodní gól zápasu sice vstřelil v 9. minutě v přesilové hře český útočník ve službách Panterů Tomáš Fleischmann, jenže pak už skórovali pouze domácí.

Washington zůstává v nové sezoně bez bodu

Naopak stále bez bodu zůstávají v nové sezoně hokejisté Washingtonu, kteří podlehli na domácím ledě Montrealu 1:4 a připsali si třetí porážku. Capitals nespasil ani brankář Michal Neuvirth, který poprvé v sezoně dostal přednost před Bradenem Holtbym. Český gólman sice udržel v prvních dvaceti minutách čisté konto, v druhé části ale inkasoval všechny čtyři góly. Skóre zápasu otevřel ve 24. minutě v přesilové hře Tomáš Plekanec.

"Nechci vyvolávat zbytečnou paniku, ale je samozřejmě jasné, že takhle jsme si začátek sezony nepředstavovali," řekl trenér Washingtonu Adam Oates, jehož tým má za sebou nejhorší vstup do sezony od roku 1993. Velký obrat předvedli Žraloci ze San Jose, kteří po dvou inkasovaných gólech v úvodu třetí třetiny prohrávali s Phoenixem 1:3. Čtyřmi góly během závěrečných jedenácti minut však skóre otočili a zvítězili 5:3. Jednou trefou přispěl k jejich výhře Martin Havlát, který v 54. minutě vyrovnal na 3:3. V dresu Kojotů naopak už podruhé za sebou chyběli kvůli zranění Martin Hanzal a Rostislav Klesla.

Čeští hokejisté se podíleli i na výhře Colorada 4:0 nad Columbusem. Na dvě branky přihrál útočník Milan Hejduk, obránce Jan Hejda zaznamenal jednu asistenci. Brankáři Semjonu Varlamovovi napočítali statistici 33 zákroků a ruský gólman vychytal deváté čisté konto v NHL, ale první na domácím ledě v dresu Avalanche. "Shut-out je pro mě velká odměna a výzva. Myslím, že jsem si ho dnes zasloužil," řekl Varlamov.

Výsledky NHL

Toronto - NY Islanders 4:7 (3:1, 0:2, 1:4)
Branky: 3. Gunnarsson, 10. Kadri, 13. Grabovskij, 58. Frattin - 9. a 52. Moulson, 44. a 59. Grabner, 32. Streit, 34. Boyes, 45. Aucoin. Střely na branku: 43:34. Diváci: 19.125.

Philadelphia - New York Rangers 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 32. Simmonds, 36. Voráček - 42. Pyatt. Střely na branku: 33:19. Diváci: 19.596.

Washington - Montreal 1:4 (0:0, 0:4, 1:0)
Branky: 58. Crabb - 24. Plekanec, 25. Markov, 29. Gionta, 39. Gorges. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 22 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18.506.

Carolina - Buffalo 6:3 (0:0, 4:2, 2:1)
Branky: 35., 50. a 59. E. Staal, 22. a 34. Skinner, 25. Faulk - 31. a 47. Pominville, 29. Hodgson. Střely na branku: 38:33. Diváci: 18.081.

St. Louis - Nashville 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 13. Oshie, 30. Berglund z trest. střílení, 50. Tarasenko (Sobotka). Střely na branku: 24:13. Diváci: 16.047.

Dallas - Chicago 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 20. Eriksson, 31. Whitney - 36. Sharp, 55. Toews, 62. Hossa. Střely na branku: 23:41. Diváci: 17.868.

Florida - Ottawa 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 9. Fleischmann - 12. Phillips, 29. Karlsson, 59. Spezza (M. Michálek). Střely na branku: 26:37. Diváci: 15.634.

San Jose - Phoenix 5:3 (1:0, 0:1, 4:2)
Branky: 50. a 59. Marleau, 20. Couture, 54. Havlát, 60. J. Thornton - 28. Sullivan (Vrbata), 46. Vermette, 48. Korpikoski. Střely na branku: 35:35. Diváci: 17.562.

Colorado - Columbus 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 13. a 59. Duchene (na první Hejduk), 1. Parenteau (Hejda), 45. Mitchell (Hejduk). Střely na branku: 28:33. Diváci: 14.325.

Edmonton - Los Angeles 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 60. Jakupov, 64. Gagner - 34. Carter. Střely na branku: 39:31. Diváci: 16.839.

1. Colorado 3 2 0 1 9:5 4
2. Minnesota 3 2 0 1 6:5 4
3. Edmonton 3 2 0 1 8:9 4
4. Vancouver 3 1 1 1 8:12 3
5. Calgary 3 0 1 2 7:12 1