Voráček pomohl gólem k výhře Flyers, poprvé se prosadil Tlustý

8:27aktualizováno  12:19
NEW YORK - Jakub Voráček přispěl v sobotním utkání NHL gólem a asistencí k vítězství Philadelphie 4:3 v prodloužení nad Carolinou. Kladenský odchovanec, který bodoval v každém z posledních čtyř zápasů, byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Za poražené vstřelil první branku sezony Jiří Tlustý, když z dorážky otevřel skóre utkání už po sedmnácti sekundách. Vyrovnaný duel rozhodl v čase 61:47 Danny Briere.

Jakub Voráček slaví branku do sítě Caroliny. foto: ČTK

Po Voráčkově akci odpověděli Flyers ještě v úvodní třetině na trefu Tlustého. Český útočník přihrál na modrou čáru Kimmo Timonenovi, jehož ránu šikovně tečoval Brayden Schenn. Ve 32. minutě pak Voráček brzy utnul radost hostí, když skóroval jen patnáct sekund po jejich vyrovnání na 2:2. Vedení na stranu domácích strhl po rychlém kontru, který po levé straně založil Schenn a puk mu ideálně načasoval do jízdy. Český hráč, který mířil z pravé strany v plné rychlosti do předbrankového prostoru, poslal kotouč bekhendem z první do sítě.

Philadelphia - Carolina

"Dvě třetiny jsme hráli slušný hokej, ale potom se oni ve třetí části zlepšili a myslím si, že jsme měli i trochu štěstí, že jsme utkání dotáhli do prodloužení. V něm už jsme byli zase lepší my a Danny vstřelil opět důležitý gól. Je to cenné vítězství," řekl Voráček.

Český útočník Radim Vrbata se stejně jako jeho spoluhráč Mikkel Boedker prosadil v penaltovém rozstřelu bekhendovým blafákem a pomohl Phoenixu k výhře 1:0 po nájezdech na ledě San Jose. Vrbata proměněným nájezdem zaokrouhlil počet svých gólů v rozstřelu během působení v NHL na třicet.

Mladoboleslavský rodák předvedl svou typickou bekhendovou kličku, s níž bývá často úspěšný, přesto po utkání přiznal, že zvažoval jinou variantu.

Před ním se totiž stejným zakončením jen v obráceném gardu prezentoval i Boedker.

Pak se projevil instinkt
"Chtěl jsem udělat něco jiného, dokonce i v momentě, kdy jsem byl už rozjetý. Ale potom se projevil instinkt a já udělal, co obvykle dělám," vysvětlil Vrbata, jemuž od poslední třetiny chyběl parťák z útoku Martin Hanzal. "Zranil se, přesto se zkoušel (ve třetí třetině) ještě vrátit. Ale pak jsme se dohodli, že ho ze hry stáhneme. Nemyslel si, že by mohl být týmu příliš prospěšný, tak jsme ve zbytku utkání museli bojovat bez něho," řekl trenér Coyotes Dave Tippett.

Závažnost Hanzalova zranění nebyla specifikována, přivodil si ho při blokování střely. V této herní situaci v zápase vynikal český obránce Zbyněk Michálek, který zblokoval hned osm střel San Jose. Naopak do sestavy Coyotes se po devíti vynechaných zápasech vrátil uzdravený obránce Rostislav Klesla.

Ani jeden ze čtyř českých gólmanů v NHL nezasáhl v sobotu do hry. Petr Mrázek, který v minulém utkání prožil vítězný debut v soutěži, přihlížel ze střídačky, jak Jimmy Howard dovedl Detroit k výhře 2:1 nad Edmontonem.

Tomáš Vokoun kryl záda Marku-Andre Fleurymu, který i přes 28 úspěšných zásahů nezabránil prohře Pittsburghu 1:3 v New Jersey.

Další dva konkurenti českých brankářů dokonce vychytali čisté konto. Al Montoya, náhradník Ondřeje Pavelce, byl hlavním strůjcem vítězství Winnipegu 1:0 v Ottawě. A Braden Holtby, jenž o pozici jedničky bojuje s Michalem Neuvirthem, udržel nulu při výhře Washingtonu 5:0 nad Floridou.

Washington - Florida

Výkon brankáře Holtbyho, který kryl 27 střel, byl ideální reakcí na kritiku generálního manažera týmu George McPhee. Ten o den dříve označil za hlavní důvody špatného startu do soutěže, kdy byl Washington po 11 zápasech poslední v soutěži, nedostatek herní disciplíny a dobrých zákroků v pravý čas. Capitals měli v té době průměr inkasovaných branek 3,73, největší v lize.

"Každý zápas se cítíme líp a líp. Ze startu do soutěže jsme se poučili," řekl Holtby, který se navíc blýskl i asistencí u druhé branky týmu, když rychle a přesně adresoval přihrávku na útočnou modrou Troyi Brouwerovi.

Hokejisté Toronta zvítězili 6:0 na ledě Montrealu. Brankář hostí James Reimer zneškodnil 37 střel, o branky se podělilo šest různých střelců.

Rivalita obou kanadských týmů se vystupňovala v poslední třetině v sérii bitek a taky obviňovaní druhé strany ze zákeřností.

"Tohle do našeho sportu nepatří"
Trenér Toronta Randy Carlyle označil za ubohý střet Brandona Prusta na Michajla Grabovského, který ale následně ve skrumáži kousl do ramena Maxe Paciorettyho. "Tohle do našeho sportu nepatří. Měl se k tomu postavit jako chlap, shodit rukavice a pak by si zasloužil respekt. Ale někoho kousnout? To do této ligy nepatří," zlobil se obránce Josh Gorges.

"Jsem si jistý, že to vedení soutěže ještě prověří," doplnil trenér Montrealu Michel Therrien, kterému se taky nelíbilo počínání Coltona Orra, jenž málem nešetrně zasáhl kolenem o koleno Tomáše Plekance. Český útočník se zákroku, který se jevil jako úmyslný, na poslední chvíli vyhnul.

První letošní start v NHL si odbyl Ľubomír Višňovský, který si původně i přes ukončenou výluku přál pokračovat v KHL ve Slovanu Bratislava. Domácí diváci v New Yorku Islanders ho přijali rozporuplně - někteří bučeli, druzí ho povzbuzovali pokřikem Lubo. Islanders nakonec podlehli Buffalu 2:3, když hostující gólman Ryan Miller kryl 41 střel.

Výsledky NHL

New Jersey - Pittsburgh 3:1 (0:1, 1:0, 2:0) Branky: 37. Matteau, 51. Henrique, 54. Butler - 2. Sutter. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.625.

Philadelphia - Carolina 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0) Branky: 14. B. Schenn (Voráček), 22. Read, 32. Voráček, 62. Briere - 1. Tlustý, 32. Skinner, 48. Corvo. Střely na branku: 32:33. Diváci: 19.691.

Ottawa - Winnipeg 0:1 (0:0, 0:0, 0:1) Branka: 46. Ponikarovskij. Střely na branku: 33:37. Diváci: 18.594.

Detroit - Edmonton 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) Branky: 29. Dacjuk, 47. Kronwall - 38. Schultz. Střely na branku: 30:24. Diváci: 20.066.

San Jose - Phoenix 0:1 po sam. nájezdech Rozhodující samostatný nájezd: Boedker. Střely na branku: 33:21. Diváci: 17.562.

Montreal - Toronto 0:6 (0:2, 0:2, 0:2) Branky: 1. Komarov, 7. Bozak, 24. Van Riemsdyk, 39. Kessel, 45. Holzer, 54. Phaneuf. Střely na branku: 37:28. Diváci: 21.273.

NY Islanders - Buffalo 2:3 (1:1, 1:1, 0:1) Branky: 20. Tavares, 38. McDonald - 10. Vanek, 33. Ehrhoff, 48. Sulzer. Střely na branku: 43:15. Diváci: 12.608.

Washington - Florida 5:0 (1:0, 2:0, 2:0) Branky: 18. a 24. Brouwer, 32. J. Ward, 44. Ovečkin, 50. M. Perreault. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.506.

St. Louis - Anaheim 5:6 po sam. nájezdech (3:1, 0:3, 2:1 - 0:0) Branky: 7. Steen, 16. Backes, 20. Perron, 44. Oshie, 56. C. Stewart - 12. a 35. Ryan, 33. Selänne, 34. Cogliano, 54. S. Koivu, rozhodující sam. nájezd Bonino. Střely na branku: 31:23. Diváci: 18.835.

Minnesota - Nashville 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0) Branky: 33. Clutterbuck, 65. Setoguchi - 11. Gaustad. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.806.

Vancouver - Calgary 5:1 (0:1, 3:0, 2:0) Branky: 30. a 56. Schroeder, 29. Burrows, 38. Bieksa, 42. Higgins - 19. Stempniak. Střely na branku: 31:34. Diváci: 18.910.

Utkání Boston - Tampa Bay bylo kvůli sněhové bouři odloženo.