Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Volby v ČSTV - Hlasování, které zajímá i Hušáka

Sport

  9:51
PRAHA - Nebe nad pražským Strahovem je olověně šedé, jemně mží a jako obvykle na tomto místě fouká nepříjemně vlezlý vítr. Ponurou atmosféru ještě dotváří oprýskaná omítka, kterou jen na jednom místě zakrývá náplast v podobě skleněného obkladu.

O2 Aréna. foto: Reprofoto

Nebýt malé cedulky s logem ČSTV vedle dveří by vás ani nenapadlo, že pod tribunou chátrajícího spartakiádního stadionu sídlí nejbohatší sportovní organizace v zemi.

ČSTV v číslech

72 počet sportovních svazů s volebním právem

753 všech registrovaných

976 členů

9272 počet sdružených tělovýchovných jednot a klubů

Český svaz tělesné výchovy zastřešuje všechny sportovní svazy v Česku a spravuje majetek v hodnotě desítek miliard korun. To právě ČSTV by měl za český sport vyjednávat se státem. Má to však háček. Už dvacet let připomíná těžkopádného dinosaura, který dávno není schopen jakékoliv akce.

"Teď je to jen organizace, která slouží ke správě majetku a rozdělování eventuálních výnosů," kritizuje ČSTV místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Rozhýbat sportovní kolos by měla dnešní valná hromada, která zvolí nového předsedu.

Největší šance se dávají současnému místopředsedovi Pavlu Kořanovi, jeho soupeři budou dlouholetý šéf Českých radiokomunikací Miroslav Čuřín a sekretář svazu kulturistiky Stanislav Pešát.

Sazka dluží ČSTV 128 milionů Bude to klíčová chvíle. Po dvaceti letech odejde z čela ČSTV Vladimír Srb. Tedy muž, který ho podle mnohých kritiků přinejmenším v posledních letech brzdil.

"Chybí mi tam tah na branku při jednáních s vládou," říká Pešát. "Současné vedení je hodně nečinné. Má problém se s politiky vůbec setkat, neumí se k nim dostat," souhlasí se svým soupeřem Čuřín.

Nového předsedu ČSTV přitom čeká stěžejní úkol: vyvést český sport z tíživé finanční situace. Do ní zabředl kvůli stavbě vysočanské O2 areny, kterou dodnes splácí společnost Sazka, a té pak nezbývá dostatek peněz, které by ze zákona měla odvádět do sportu.

Z původních 680 milionů korun by nyní měla každoročně Sazka posílat ČSTV zhruba 300 milionů, ale ani to není sázková společnost schopna. Dodnes například dluží 128 milionů za rok 2008, a proto mohlo ČSTV loni sportovním svazům rozdělit jen 77 milionů. Některé z nich proto doslova živoří.

Z kdysi mocné organizace zbyl jen moloch

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) je vzhledem k počtu členů a spravovanému majetku za desítky miliard korun jednou z největších organizací v Česku. Zastřešuje většinu sportovních svazů a ročně jím do českého sportu proteče zhruba miliarda korun. Jako majoritní vlastník společnosti Sazka má však přímý podíl na finanční krizi sportu v důsledku splácení pražské O2 areny.

Hospodaření ČSTV

ČSTV pracuje ročně s provozním rozpočtem kolem 61 milionů korun: 25 milionů stojí provoz samotné organizace a všech areálů, 36 milionů pak spolkne úrazové pojištění všech členů nebo dotace krajům.

Loni přerozdělil do sportovního hnutí 1,047 miliardy korun, z velké části šlo ale o státní dotace (766 milionů od ministerstva školství a 204 milionů od ministerstva financí).

Z výnosů Sazky by mělo jít do sportu ročně zhruba 680 milionů, ovšem vzhledem ke splácení O2 areny se tato částka oficiálně snížila na necelou polovinu. Ani tu však Sazka není schopna ČSTV posílat, za rok 2008 stále dluží 128 milionů. Loni proto do sportu odvedla jen 77 milionů.

Majetek ČSTV

pět sportovních center: Strahov, Brandýs nad Labem, Nymburk, Podolí a Zadov podíl v dalších areálech: Ski areál Špindlerův Mlýn, Ski Pec pod Sněžkou, Sportovní areál Harrachov majoritní akcionář sázkové společnosti Sazka (68 procent) Nakladatelství Olympia ČSTV je nástupcem kontroverzního Československého svazu tělesné výchovy, který měl od svého vzniku v roce 1957 monopolní dohled nad sportovním děním v zemi, a každých pět let se tak pod jeho hlavičkou konaly spartakiády.

"Nemá cenu se za někoho skrývat, vinu nese ČSTV. To my jsme si tehdy stavbu odhlasovali," připomíná Pešát, jak Srb v roce 2002 ubezpečoval sportovní svazy, že se hala do odvodů Sazky nepromítne. Všichni tři kandidáti se shodují, že prohlubující se problém se splácením O2 areny už může vyřešit jedině stát nebo magistrát. Jak? Třeba tím, že se budou podílet na splácení haly nebo jejím provozu.

"Bohužel se nám ale zatím nedaří na politické úrovni zhodnotit její přínos pro společenský život občanů. Vždyť aréna už vynesla bezmála šest miliard," tvrdí Kořan.

Hušák zatím kritiku vždy ustál
I proto by nový předseda mohl nakonec zatlačit na samotnou Sazku a jejího šéfa Aleše Hušáka. Právě ČSTV je totiž se 68 procenty majoritním vlastníkem Sazky. "Jsem přesvědčený, že Aleš Hušák je mimořádně schopný manažer, ale každý máme své možnosti," naznačuje mnohoznačně Pešát.

Ačkoliv Hušáka provází kontroverzní pověst, v čele Sazky stojí už patnáct let. V ČSTV měl dlouho neotřesitelnou pozici, jenže to by se nyní mohlo změnit. "Je třeba přitvrdit v otázce efektivnosti. Podíval bych se rád nejen na Sazku, ale i další podřízené firmy," tvrdí Čuřín. "Je třeba jejich šéfy víc úkolovat. Zodpovídat se musí oni ČSTV, nikoliv obráceně."

Pešát přesto změně ve vedení Sazky příliš nevěří. "Už jsem mockrát slyšel, ať Hušáka odvoláme, nebo ať se o to pokusíme, ale on to dokázal vždy zvrátit. Je to mimořádně schopný řečník."

Hušák se přitom v lednu dostal pod palbu kritiky poté, co se v médiích objevily informace o jeho platu a milionových odměnách.

"K personálním změnám se přistupuje ve chvíli, kdy je k dispozici člověk stejných kvalit. Ale nikoho takového nevidím," tvrdí Kořan.

Právě o něm se říká, že má k Hušákovi nejblíže, a proto by měl zřejmě mocného šéfa podržet. "Na Sazku můžeme tlačit, ale to by se také mohla zhroutit. Splácení haly je prioritou," hájí Sazku Kořan.

Autor: