Vokoun udržel první nulu sezony, Hudler dvakrát skóroval

8:27aktualizováno  10:10
NEW YORK - Český brankář Tomáš Vokoun byl ve čtvrtečním utkání NHL hlavním strůjcem výhry Pittsburghu 3:0 na ledě New Yorku Rangers. Šestatřicetiletý gólman kryl všech 28 střel soupeře, připsal si první čisté konto v sezoně a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Tomáš Vokoun při premiéře za Pittsburgh Penguins. foto: ČTK

Vokoun, který v létě podepsal s týmem Penguins dvouletou smlouvu a měl krýt záda Marku-Andre Fleurymu, svou roli zatím plní spolehlivě. Ve třech zápasech vychytal dvě vítězství - obě právě proti spolufavoritovi ligy Rangers - průměr inkasovaných branek na zápas stlačil pod dvě celé a úspěšnost zásahů má 94 procent.

"Věděli jsme, že Tomáš je velmi dobrý brankář a že má slušná čísla," uvedl trenér Pittsburghu Dan Bylsma. "Býval jedničkou, takže jsme věděli, že jsme získali gólmana, který může kdykoli naskočit a vyhrát nám důležité zápasy. A to už letos dvakrát v této areně potvrdil. Chytal dnes výborně, předvedl dva nebo tři zákroky, které byly nesmírně důležité," chválil Vokouna Bylsma.

Karlovarský rodák hlavně vyzdvihoval obrannou hru celého týmu. "Naše hra v obraně byla velmi dobrá, hodně mi práci usnadnila. Spoluhráči skvěle čistili prostor kolem branky a soupeř se nedostával k dorážkám. K tomu všechny střely mířily přímo na mě, takže jsem to měl o to jednodušší. Rozhodně jsem to měl lehčí než jejich gólman," řekl Vokoun.

Nejlepším hráčem zápasu se ve čtvrtek stal také Jiří Hudler, který vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. Přesto produktivita českého útočníka Calgary nestačila a doma prohrálo 3:6 s Coloradem. Premiérový bod v NHL zaznamenal Roman Červenka, který si připsal asistenci u druhé trefy svého krajana.

Po brankách Hudlera vedli Flames 1:0 a 2:1. V prvním případě český útočník zachytil na útočné modré chybnou rozehrávku soupeře, puk přihrál Mattu Stajanovi, jehož střelu pak dopravil do sítě. A druhý zásah přidal po krásné kombinaci celého útoku Červenka-Stajan-Hudler do prázdné branky.

6 7 (2+5)
45. Fleischmann (Florida), Krejčí (Boston), Vrbata (Phoenix)
6 5 (2+3)

Hudler v závěru prostřední části prokázal, že umí nejen střílet góly, ale i tvořit hru. Po jeho ideální přihrávce z první vyrovnal na 3:3 z mezikruží Alex Tanguay. Závěr zápasu ale patřil hostům, kteří v posledních třech minutách strhli třemi góly výhru na svou stranu. "Měl jsem ze své hry dobrý pocit a jsem rád, že jsem bodoval. Ale nic to neznamená, když jsme prohráli 3:6 a nemáme body, které jsme potřebovali," řekl Hudler.

Hokejisté Floridy díky pěti vstřeleným brankám v závěrečné třetině porazili Winnipeg 6:3 a přenechali poslední místo v soutěži Washingtonu. Ke druhé výhře Panthers v sezoně přispěl třemi asistencemi i český útočník Tomáš Fleischmann, druhá hvězda utkání, a jednou přihrávkou Filip Kuba. V brance poražených odchytal celé utkání Ondřej Pavelec, který inkasoval pětkrát z 33 střel. Poslední gól padl při power play.

Přitom Jets vedli ještě deset minut před koncem 3:2, ale závěrečnou gólovou smršť domácích odstartovaly dvě využité přesilové hry. "Nehráli jsme tak, abychom vyhráli zápas. A oslabení nás pohřbila. Nemůžete očekávat vítězství, když se takhle necháte vylučovat. To je jednoduché. Byli dnes o trochu lepší než my," uvedl Pavelec.

Do čtvrtečního programu NHL zasáhl také třetí český gólman v soutěži Michal Neuvirth, který celý zápas držel naděje Washingtonu na bodový zisk.

Předvedl v utkání 37 úspěšných zásahů a hlavně díky němu tým po dvou třetinách vedl v Torontu 2:1. Poslední část ale patřila domácím, kteří dvěma góly vývoj otočili.

Podruhé v sezoně nasbíral Thomas Vanek v jednom utkání pět bodů a hlavně jeho zásluhou zvítězilo Buffalo v Bostonu 7:4. Rakouský útočník vstřelil tři branky a na dvě přihrál a s 15 body vede produktivitu NHL. Sabres přitom v průběhu duelu prohrávali 1:3 a po brance Davida Krejčího na začátku třetí třetiny i 3:4.

Výsledky NHL:

Boston - Buffalo 4:7 (0:0, 3:3, 1:4)
Branky: 28. a 31. Marchand, 26. Peverley, 42. Krejčí - 22., 37. a 59. Vanek, 39. Ennis, 43. Sulzer, 47. Hodgson, 60. Pominville.
Střely na branku: 42:32. Diváci: 17.565.

Toronto - Washington 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky: 9. Van Riemsdyk, 48. Kuljomin, 50. Frattin - 2. J. Ward, 23. Ovečkin.
Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 92,5 procenta.
Střely na branku: 40:22. Diváci: 19.374.

New Jersey - NY Islanders 4:5 v prodl. (0:1, 3:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 24. Bernier, 27. R. Carter, 38. Tallinder, 54. Henrique - 15. a 28. Tavares, 23. Aucoin, 52. Streit, 63. Boyes.
Střely na branku: 32:35. Diváci: 17.625.

NY Rangers - Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 2. Malkin, 41. J. Neal, 51. Despres.
Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celé utkání a z 28 střel neinkasoval.
Střely na branku: 28:29. Diváci: 17.200.

Columbus - St. Louis 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)
Branky: 37. Brassard - 3. Jackman, 11. Berglund, 14. Tarasenko, 60. Backes (Sobotka).
Střely na branku: 25:25. Diváci: 11.155.

Florida - Winnipeg 6:3 (0:0, 1:1, 5:2)
Branky: 26. Campbell (Fleischmann), 44. Versteeg (Fleischmann), 52. Mueller (Kuba), 53. Kovaljov (Fleischmann), 56. Huberdeau, 59. Kopecký - 37. Clitsome, 42. O. Jokinen, 48. Enström.
Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval pět branek z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 84, 85 procenta.
Střely na branku: 34:25. Diváci: 15.731.

Calgary - Colorado 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)
Branky: 8. a 22. Hudler (na druhou Červenka), 40. Tanguay (Hudler) - 20. a 37. Mitchell, 24. a 60. Parenteau, 58. a 59. Stastny.
Střely na branku: 28:22. Diváci: 19.289.

San Jose - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 28. Couture, 29. Pavelski, rozhodující sam. nájezd Handzuš - 31. Gagner, 41. Hall.
Střely na branku: 38:28. Diváci: 17.562.

Los Angeles - Nashville 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 14. D. Brown - 1. Yip, rozhodující sam. nájezd S. Kosticyn.
Střely na branku: 24:14. Diváci: 18.118.