7:00aktualizováno  8:08
NEW YORK - Skvělým výkonem přispěl Tomáš Vokoun v nedělním utkání NHL k vítězství hokejistů Pittsburghu nad Bostonem 2:1. Český brankář zneškodnil 31 z 32 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, přičemž Tučňáci vyhráli podeváté v řadě.

Český brankář Tomáš Vokoun. foto: Reuters

Všechny branky padly už v první třetině. Skóre zápasu otevřel ve 13. minutě Sidney Crosby, v 17. minutě vyrovnal Tyler Seguin, když se k němu zatoulala zblokovaná střela a Vokoun proti dorážce do odkryté branky neměl šanci. Půl minuty před první sirénou však vrátil Pittsburghu vedení Joe Vitale a hubený náskok domácí udrželi až do konce zápasu. Pittsburgh se může pochlubit skvělou defenzivou, v posledních pěti zápasech dohromady inkasoval jen pět gólů.

Tým se vyhoupl do čela tabulky Východní konference, kde má stejný počet 44 bodů jako Montreal. Na nejlepší tým celé NHL Chicago ztrácejí Penguins už jen pět bodů. "Obranná hra je věc, na kterou jsme se snažili zaměřit a na níž stavíme taktiku. Zatím to vychází," pochvaluje si trenér Dan Bylsma. "To, jak naši útočníci plní své obranné úkoly, je klíč k našim úspěchům," dodal. Pittsburgh však přišel o obránce Krise Letanga, který po první třetině odstoupil kvůli blíže nespecifikovanému zranění v dolní části těla.

Krejčí nedohrál za Boston. Zřejmě si poranil koleno

Letang je nejproduktivnějším zadákem celé NHL, když v 26 zápasech zaznamenal 28 bodů za 3 góly a 25 asistencí. Penguins přitom stále hrají bez útočníka Jevgenije Malkina, který po otřesu mozku vynechal už pátý zápas v řadě. "Jsou to dva hráči, kteří odehrají spoustu minut a stojí na nich naše hra. Pro ostatní je to ale příležitost, jak se ukázat, a tak se na to musíme dívat. Musíme najít způsob, jak pokračovat v dobrých výkonech i bez nich," prohlásil Sidney Crosby.

Ztrátu utrpěl i Boston, zápas totiž nedohrál český útočník David Krejčí. S 24 body druhý nejproduktivnější hráč týmu nejspíš utrpěl zranění pravého kolena poté, co schytal tvrdou ránu pukem do nohy a několik sekund zůstal v bolestech na ledě. Na střídačku mu pak museli pomoci spoluhráči, po zápase ale v útrobách haly normálně chodil. "Prohráli jsme, ale z našeho výkonu nejsem vůbec zklamaný," řekl trenér Bostonu Claude Julien, jehož svěřenci přestříleli soupeře 32:18.

"I když to byl náš třetí zápas ve čtyřech dnech, tvrdě jsme makali a vytvářeli si šance. V útočném pásmu jsme strávili daleko více času než soupeř, udělali jsme spoustu věcí dobře, až na tu koncovku," konstatoval Julien. Plno práce měl v nedělním zápase vedle Tomáše Vokouna také další český brankář Ondřej Pavelec. V duelu s Ottawou si připsal 38 úspěšných zákroků, porážku Winnipegu 1:4 ale neodvrátil. Dvěma góly se pod výhru Senators podepsal švédský nováček Jakob Silfverberg a vylepšil svou bilanci v premiérové sezoně NHL na šest branek.

Ovečkin dal 350. gól v kariéře

"Hezky se oťukal a už ví, co to obnáší prosadit se v NHL. Bude pro nás ještě velmi platným hráčem," řekl trenér Ottawy Paul MacLean. Pro Winnipeg porážkou skončila série šesti zápasů, v nichž získal alespoň bod. "V první třetině se asi na týmu projevila únava z náročného programu, odehráli jsme třetí zápas ve čtyřech dnech. Jednoduše jsme soupeři nestačili v rychlosti a nasazení, prohrávali jsme osobní souboje," vyjmenoval trenér Claude Noel.

Bitvu o postup do play off stále nevzdávají hokejisté Washingtonu, kteří i díky 350. gólu Alexandra Ovečkina v kariéře porazili Buffalo 5:3. Capitals vystřídali soupeře na 13. příčce Východní konference a ztrácejí šest bodů na osmou Carolinu. Před Michalem Neuvirthem, který odchytal poslední dva duely, dostal v brance Capitals přednost Braden Holtby a připsal si 27 zákroků.

Třetí porážku v řadě utrpěli hokejisté Nashvillu, kteří podlehli 2:3 na ledě Edmontonu. Oilers naopak od předchozího vzájemného duelu s Nashvillem, v němž schytali debakl 0:6, bodovali ve čtvrtém utkání za sebou. Spoustu práce měl v nedělním zápase vedle Tomáše Vokouna také další český brankář Ondřej Pavelec. V duelu s Ottawou si připsal 38 úspěšných zákroků, porážku Winnipegu 1:4 ale neodvrátil.

VÝSLEDKY NHL

Pittsburgh - Boston 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky: 13. Crosby, 20. Vitale - 17. Seguin. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, z 32 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,9 procenta. Střely na branku: 18:32. Diváci: 18.659.

Edmonton - Nashville 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky: 29. Pääjärvi, 51. Petrell, 56. Eberle - 37. Weber, 60. Josi. Střely na branku: 21:31. Diváci: 16.839.

Washington - Buffalo 5:3 (1:0, 3:2, 1:1)
Branky: 1. Ovečkin, 26. Brouwer, 30. Chimera, 31. Johansson, 56. Perreault - 21. a 46. Hodgson, 34. Flynn. Střely na branku: 25:30.

Ottawa - Winnipeg 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 19. a 53. Silfverberg, 4. Latendresse, 52. Turris - 44. Bogosian. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 42 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Střely na branku: 42:26. Diváci: 19.227.

Severozápadní divize
1. Minnesota 27 15 2 10 70:68 32

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...