Vlasák trefil Plzni cenné vítězství, Západočeši přemohli lídra

20:26
PLZEŇ - Hokejisté Plzně porazili ve 42. extraligovém kole vedoucí tým tabulky Spartu těsně 1:0. Obhájce mistrovského titulu uspěl proti suverénním Pražanům poprvé v sezoně a svou domácí sérii protáhl na 13 výher v řadě. Dlouho bezbrankový duel rozhodl ve 49. minutě Tomáš Vlasák. Svoji pátou nulu v sezoně vychytal Matěj Machovský.

Zleva Daniel Přibyl ze Sparty a Martin Straka z Plzně. foto: ČTK

Před úvodním buly si krátkou slavnost užil Pletka, který v pátek vstoupil do Klubu hokejových střelců a byl to právě domácí kanonýr, který měl po Dudově přihrávce hned v prvních vteřinách obrovskou příležitost, radost z dalšího zásahu mu ale sebral pohotový zákrok Pöpperleho. Sparta zpočátku až nezvykle chybovala, což pomohlo do další šance Dudovi ve čtvrté minutě, faul Pecha a zákrok gólmana Pöpperleho ovšem držely bezbrankový stav. Vzápětí Kratěna rozjásal tribuny, ale pouze ranou do boční sítě.

Ohlasy trenérů

Milan Razým (Plzeň): "Hrál se výborný hokej před výbornou diváckou kulisou. I když o výsledku rozhodla jediná branka, myslím, že si všichni přišli na své. Věděli jsme, že proti Spartě můžeme mít šanci jen tehdy, pokud podáme týmový výkon a každý odvede stoprocentní práci. To se stalo, kluci hráli skvěle. Všichni si zaslouží za dnešní výkon pochvalu."

Josef Jandač (Sparta): "Myslím, že byl k vidění rychlý a agresivní hokej. Potkala se dvě nejlepší mužstva podle postavení v tabulce. Byla výborná kulisa, hodně diváků, bylo to po všech stránkách kvalitní utkání. Rozhodl jeden gól. Jakmile to šlo za stavu 0:0 přes půlku zápasu, vypadalo to, že jeden gól rozhodne. Bohužel pro nás ho dal soupeř při našem zbytečném faulu v útočném pásmu."

V osmé minutě uháněl v oslabení na Pöpperleho Straka, jehož naháněl Krejčík, i proto neměl více klidu do koncovky. Poté prověřil Pöpperleho bekhendem Tomáš Sýkora, na druhé straně kluziště minuly přihrávku před odkrytou branku Kumstát a po něm i Přibyl.

Začátek druhé třetiny přinesl šanci Tona, který však svůj chytrý pokus bekhendem nenamířil mezi tyče. Ve 28. minutě sice po Jeřábkově pokusu přišel první gól, sudí ho ale nemohli uznat, neboť krátce předtím hru přerušili pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Následovala pasáž plná soubojů, v níž měla Sparta často kotouč na hokejkách, jenže bez větších šancí.

Ve 34. minutě se při oslabení Plzně vyznamenal Machovský, jenž vychytal pokus Buchteleho. Krátce po skončení sparťanské přesilovky vyřešila Plzeň dobře přečíslení tří na dva, Duda ale v obrovské šanci nevyzrál na Pöpperleho. Ve 37. minutě bek Frolo vyslal dlouhou přihrávkou na zteč Lva, ten rozezvučel horní tyč sparťanské branky.

Po opatrnějším úvodu třetí části přišla možnost mladého domácího zadáka Moravčíka, v cestě mu stál znovu Pöpperle. Na druhé straně prostřelil po skrumáži v plzeňském brankovišti Machovského dorážející Buchtele, sudí Pavlovič sice ukázal do branky, ale následně zamířil na poradu k videorozhodčímu a ani tentokrát se skóre neměnilo.

Ve 49. minutě už však Plzeň vedla. Indiáni při signalizované výhodě mačkali Pražany až do té doby, kdy od modré čáry propálil vše před sebou Vlasák. Sparta se hnala za vyrovnáním, ale domácí pečlivě bránili své nejtěsnější vedení a uhájili ho i při závěrečné power play hostů, což jim vyneslo posun na druhou příčku.

42. kolo hokejové extraligy Tipsport extraligy

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 49. Vlasák (Martin Straka, J. Jeřábek). Rozhodčí: Pavlovič, Turčan - Bádal, Charvát. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 7124.

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Marušák (Leška, Kotvan), 15. Köhler (Urbanec, Tesařík), 56. Köhler (Leška) - 37. Galvas (Orsava), 49. Rákos (L. Havel, Peterek). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4599.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 3:4sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Dej (L. Květoň), 25. Šimánek (Vydarený, Kantor), 58. Kudrna (Frühauf, Vydarený) - 12. Hovorka (Micka, Roman Vlach), 33. Zaťovič (Balán), 46. Pohl (Balán), rozhodující sam. nájezd Zaťovič. Rozhodčí: Minář, Čech - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 4835.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Tybor (T. Zohorna, Vašíček), 13. P. Sýkora (Somík), 60. P. Sýkora (Cetkovský) - 46. Stránský (Bednář, Kadlec). Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 8373.

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. D. Hruška (Hřebejk, Malec) - 28. Kempný (T. Svoboda, Kováčik), 46. T. Svoboda (V. Němec). Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 5:5, navíc Malec (Chomutov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3158.

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 3:2pp (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. T. Urban, 36. P. Nedvěd (Výtisk, Gřegořek), 64. Bulík (Filippi, Čutta) - 41. Lukeš (Jánský), 59. Pavlík (Lukeš, Hübl). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Flegl, Štofa. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 4316.