Martinec: Občas nechápu naši hru v útočném pásmu, hráči se nenabízí

10:00
PRAHA - Po strašidelném úvodu prohrávali 0:3, v průběhu druhé části ovšem čtyřmi góly zvrátili stav na svoji stranu... A konečný výsledek? 5:4 v prodloužení. Bláznivý zápas mezi Českem a Francií nenudil, svěřenci kouče Vladimíra Růžičky v něm urvali těsné vítězství a základní skupinu zakončili na třetím místě. "Ale čtvrtfinále bude úplně o něčem jiném," upozorňuje Vladimír Martinec.

Vladimír Martinec, bývalý trenér mistrovských Pardubic foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kdo vyhraje, vyhne se ve čtvrtfinále favorizovaným Rusům - tak zněla základní poučka před závěrečným duelem skupiny A. Češi do něj šli jako favorité, ale houževnatý sok z plných sil vzdoroval. Až v nastavení zachraňoval Rolinkovu partu "neznámý" hrdina Jan Kolář a hokejisté mohli slavit. Aby také ne, vždyť národní tým na vrcholové akci prohrál s Francií naposledy v roce 1923...

Ale nenápadný trpaslík už na letošním šampionátu zaskočil třeba Kanadu nebo Slováky. Češi věděli, že je nečeká lehký úkol. Vítězství si však po tuhé bitvě nenechali sebrat a v prvním kole play off narazí na Američany. Tedy na tým, který je v Soči vyřadil ze hry o medaile.

"Amerika? Silný soupeř, bez diskuze," vypálí bez přemýšlení Vladimír Martinec. Legendární bojovník, který jedenáctkrát reprezentoval svoji vlast na MS.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte vystoupení národního týmu proti Francii?
Sice jsme v prodloužení vyhráli, ale Francouzi podle mého názoru jsou týmem, který bychom měli porazit už v základní hrací době. Není to soupeř, který by nám měl být rovný... Hlavní je, že jsme to utkání zvládli.

Lidovky.cz: Český tým prospal první třetinu, v devatenácté minutě prohrával už 0:3. Kde byl největší problém?
Začátek byl hrozný, k tomu nemám slov. Přišlo mi, že jsme se jich báli. Skoro to vypadalo, že ani nejsme na ledě. Potom naštěstí přišlo zlepšení, hlavně ve druhé třetině. Tam zase Francouzi nevěděli, kde jim hlava stojí. Akorát občas nechápu naší hru v útočném pásmu: jeden hráč drží kotouč, postaví se k mantinelu a čeká. Ostatní na něj v tu chvíli jen koukají, místo aby byli v pohybu a nabízeli se.

Lidovky.cz: Po dni volna se Češi ve čtvrtfinále postaví Americe. Jaký je to protivník?
Silný, to bez diskuze. Jsme lepší a zkušenější mančaft, jenže na druhou stranu je na nás větší tlak. Myslím, že by si soupeř z případné prohry zase tolik hlavu nelámal. Každopádně nesmíme nic vypustit, když budeme mít dobrý pohyb a nepokazíme třetinu jako s Francií, tak snad uspějeme.

Lidovky.cz: Který hráč z českého výběru vás zatím na letošním mistrovství svým herním projevem nejvíce překvapil?
Myslím, že se hrozně opomíjí třeba Honza Kolář, který dal teď rozhodující branku. To je bek, který je nesmírně spolehlivý a platný. Bohužel se o něm tolik nemluví, což mi přijde jako velká škoda. Je pravda, že se nehrne tolik dopředu a v některých fázích zápasu je na puku jen občas. Ale jinak se jedná o výborného obránce. To samé ostatní kluci, co jsou na tak velké akci poprvé. Nemá cenu zmiňovat Jágra nebo Červenku, od nich se výborné výkony čekají.

Takhle se Jaromír Jágr probíjel před francouzskou branku.

Lidovky.cz: Ještě otázka na závěr. Co říkáte na rozhodčí? Jejich posuzování situací v předbrankovém prostoru je v posledních dnech možná nejžhavějším tématem.
Já vždycky říkám, že rozhodčí je král ledu. Co odpíská, to odpíská. A hotovo. Hráči nebo trenéři by si neměli stěžovat, když tím stejně nic nezmění. Samozřejmě se stane, že sudí něco zkazí. Dejme tomu. Chybují přeci i hráči. Ale s výsledkem už to nic neudělá. Moc nechápu ten humbuk, co kolem toho je. Hráči jsou povinni hrát hokej, ale někteří jen zbytečně diskutují.