Vládci základní části začali play off triumfem. Výhry slaví Liberec i Sparta

20:30
LIBEREC/PRAHA - Také dva nejlepší celky základní části hokejové extraligy mají za sebou vstup do play off. A oba nakonec úspěšný. Liberečtí dokázali zlomit ve třetí třetině odpor Chomutova a slaví po výsledku 4:1. Sparťané potvrdili, že na Zlín ve vyřazovací části umí, a vstoupili do série vítězstvím 4:3.

Liberci se vstup do čtvrtfinále extraligy vydařil, nad Chomutovem vyhrál 4:1. foto: ČTK

Na zápas natěšení Liberečtí, kteří hráli soutěžní duel po téměř dvou týdnech, byli podle očekávání o něco aktivnějším týmem. Chomutov však pozorně bránil a hrál i první přesilovku, jenže velmi špatně. Červenkovou zásluhou měli však Piráti šanci při oslabení v deváté minutě, Lašák pravým betonem jeho střelu vykryl. Vzápětí skončila Jelínkova teč na druhé straně těsně vedle.

V polovině 11. minuty už šel favorit do vedení: Bakoš našel křížnou přihrávkou napříč útočným pásmem zapomenutého Bulíře, který zamířil přesně do odkryté branky a otevřel skóre. V začínající 16. minutě byl úspěšný střelec v dobré šanci znovu, když se protáhl až před Kristana, bekhendem ho však prostřelit nedokázal.

Čtvrtfinále extraligy: Liberec vs. Chomutov.
Čtvrtfinále extraligy: Sparta vs. Zlín (radost domácích).

Krátce po nástupu do druhé části vzal na sebe Vampola zakončení při přečíslení dvou na jednoho, ale Kristan ho vychytal. Ve 29. minutě Ölvecký nepřekonal v přesilovce Lašáka, již v plném počtu mohl tlak Liberce využít Bakoš, ani on skórem nepohnul. Ve 36. minutě zaúřadoval Červenka, když našel ideálně Vondrku a ten vyrovnal.

V úvodu třetího dějství se blýskl pěknou akcí Řepík, Kristan byl však na jeho střelu dobře připravený. Ve 46. minutě se proti pravidlům provinil Dušek a hosté za to draze zaplatili. Birner sice při prvním pokusu napálil Kristana do masky, ale chvilku poté si spravil chuť, když si na jeho najetí počkal Vampola a pak ho před brankovištěm našel přesně - 2:1. Záhy mohl na druhé straně kontrovat Račuk, jenže Lašák byl proti.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápasy

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Bakoš, Radivojevič), 47. Birner (Vampola, Krenželok), 53. Řepík (Birner, Vampola), 58. Řepík z trestného střílení - 36. Vondrka (Červenka, V. Růžička ml.). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner (36.-40. Plutnar), Vitásek, Výtisk - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Chomutov: Kristan (v čase 57:02 na tr. střílení Strmeň) - Valach, Skinner, Pereťagin, Tejnor, Šidlík, Dlapa, Trefný - Červenka, V. Růžička ml., Vondrka - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - Ölvecký, Dušek, Tomica - Račuk, D. Kaše, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

HC Sparta Praha - PSG Zlín 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 12. Kumstát (Forman, Pech), 13. Hlaváč (Dragoun), 32. Dragoun (Netík), 54. Čajkovský (Sabolič, Cingel) - 30. Říčka (Žižka, Bukarts), 47. P. Holík, 60. Ondráček (P. Holík, O. Horák). Rozhodčí: Šindler, R. Čech - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 9271.

Sparta: Taylor - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Hamilton, Cingel, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - Netík, Dragoun, Hlaváč. Trenéři: Jandač a Moták.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, O. Horák, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech - Ondráček, Fořt, Maruna. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Možnost navýšit náskok měli poté po povedené individuální akci Bakoš a dorážející Vampola, jemuž sebral radost obránce Valach. Řepík při další přesilovce trefil tyč. Následně si domácí zahráli 42 vteřin v pěti proti třem, ostřelování Kristana sice gólem neskončilo, ale když byli Piráti v plném počtu z nejhoršího venku, odražený puk vypadl k Řepíkovi, který dal svému týmu klid a zvýšil na 3:1.

Obrovskou šanci na definitivu pro domácí pak prováhal Krenželok, když nedokázal zblízka dostat kotouč do prázdné branky. Pak se ale na začátku 58. minuty prosadil z trestného střílení Řepík, když překonal parádně Strmeně, jenž zkusil štěstí místo Kristana, a bylo rozhodnuto.

Sparta byla vždy o krok napřed

Sparťané vstoupili do play-off s kanadským brankářem Taylorem, kterému nakonec dali trenéři přednost před Pöpperlem. V úvodu ale moc práce neměl, stejně jako jeho protějšek Kašík.

Zlínští, kteří za sebou mají úspěšné předkolo proti Třinci, drželi se Spartou krok, šancí však moc k vidění nebylo. I proto, že domácí se většinou zkoušeli prosadit individuálně.

Ve 12. minutě našel Forman u tyčky volného Kumstáta a Sparta vedla. O 63 sekund později to bylo již 2:0. Kašíka prostřelil tentokrát Hlaváč. Další gól mohl v závěru první třetiny přidat Kumstát, nezakončil však ideálně. Pražané si vytvořili trvalou převahu, vedení však zvýšit nedokázali.

A Zlín je za to potrestal. Ve 29. minutě byl vyloučen Pech a Říčka snížil. Nejprve trefil tyč, o pár sekund později již Taylora překonal. Sparta ale získala dvoubrankové vedení rychle zpět a utnula zvýšenou aktivitu soupeře. Po Netíkově přihrávce se trefil pod horní tyč Dragoun.

Sparta měla sice opticky více ze hry, ale brankové příležitosti si nevytvářela. Berani čekali na šanci a dočkali se ve 47. minutě, kdy chybu v rozehrávce domácích potrestal pohotově zakončující Holík. Zlínský útočník si připsal šestý gól ve vyřazovací části.

Hosté vycítili šanci duel zdramatizovat, domácí naopak trochu znejistěli. Pomohla jim však nedisciplinovanost útočníka Bukartse, který udeřil Pecha pěstí a poslal Zlín do oslabení. A Sparta přesilovku využila, Kašíka prostřelil Čajkovský. Hosté sice dokázali při závěrečné power play tři sekundy před koncem snížit, vyrovnat se jim už ale nepodařilo.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...