Vítězové roku: Svět se klaní Djokovičovi

16:00
V nejtěžších chvílích dokázali uspět. Podali nejlepší výkon v nejdůležitější chvíli. Proto Lidové noviny a server Lidovky.cz vybraly Novaka Djokoviče, Petru Kvitovou, Cadela Evanse, Yohana Blakea a Sebastiana Vettela jako největší vítěze roku 2011.

Novak Djokovič se raduje z vítězství foto: Reuters

Za rok si podmanil tenisový svět

Novak Djokovič

Dlouhá léta vévodila světovému žebříčku dvojice Roger Fedrer – Rafael Nadal, letos se ale musela sklonit před uměním srbského "zabijáka" Novaka Djokoviče. Čtyřiadvacetiletý rodák z Bělehradu byl především v první polovině roku k neporažení. Vyhrál Australian Open a následně i šest dalších turnajů. Rekordní sérii 43 utkání v řadě mu přerušil až v semifinále French Open právě Federer. Nebýt toho, možná by Srb letos získal tituly na všech čtyřech grandslamech – později totiž vyhrál i Wimbledon a US Open. Už v srpnu proto nebylo pochyb, kdo zakončí rok v čele světových tabulek.

Kvitová královnou

Petra Kvitová

Tenistka Petra Kvitová letos vyhrála šest turnajů včetně věhlasného Wimbledonu či Turnaje mistryň. Česká teniska se katapultovala v žebříčku WTA na druhé místo a vedoucí Caroline Wozniacké šlape na paty. Mezinárodní organizací ITF byla navíc Kvitová vyhlášena nejlepší hráčkou roku. K tomuto uznávanému ocenění jí taky pomohl triumf ve Fed Cupu, v němž českého národnímu týmu pomohla k zisku dvěma bodům, Češky ve výsledku zvítězily 3:2. Poprvé také opanovala českou anketu Sportovec roku.

Žlutý dres pro Evanse

Cadel Evans

Světová cyklistika má nového šampiona. Nejdůležitější závod roku, slavnou Tour de France, vyhrál Australan Cadel Evans. Ve čtyřiatřiceti letech se stal nejstarším vítězem a také prvním zástupcem své země, který dovezl žlutý trikot až na Champs-Élysées. Historický byl ale i počin lucemburských bratří Schlecků, kteří jako první sourozenci vystoupali společně na stupně vítězů. Obhájce prvenství a vítěz letošního Giro d´Italia Alberto Contador, který je stále podezřelý z užití nedovolených látek na loňské Tour, dojel pátý. Jediný Čech na startu – Roman Kreuziger – si pochroumal zápěstí a skončil hluboko v poli poražených.

Bolta předčil parťák Blake

Yohan Blake

V nejdůležitějším závodě sezony jamajský sprinter Usain Bolt selhal. Ve finále královského běhu na 100 metrů ve finále světového šampionátu v Tegu ulil start. Druhý rozeběh už proběhl podle regulí v pomyslnou cílovou pásku proťal jako nejrychlejší jeho tréninkový kolega Yohan Blake a s časem 9,92 se stal novým mistrem světa. Bolt po vyloučení neskrýval rozčílení a před celým stadion i televizními kamerami roztrhl svůj dres. V ničem mu to však nepomohlo. Jako pouhý divák sledoval triumf svého krajana Blakea.

Vettel lámal rekordy

Sebastian Vettel

Jako za červeno-modrým safety carem, neboli zaváděcím vozem, si musela připadat letos většina pilotů formule 1. Němec Sebastian Vettel byl totiž k neporažení. Z úvodních osmnácti podniků vyhrál jedenáct a jen dvakrát nestál na stupních vítězů. Ohromujících je i patnáct vyhraných kvalifikací. Už v půlce sezony tak bylo jasné, že mladý obhájce titulu více než s konkurencí bojuje na dálku s historickými rekordy legendárního krajana Michaela Schumachera. Jeden z nich už překonal. Ve čtyřiadvaceti letech je nejmladších dvojnásobným mistrem světa v dějinách.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...