Vítězem FA Cupu je Arsenal. Trofej získal znovu po devíti letech

21:38
LONDÝN - Fotbalisté Arsenalu se po devíti letech dočkali první trofeje. Ve finále Anglického poháru porazili Hull 3:2 v prodloužení. V době vítězného gólu Aarona Ramseyho ve 109. minutě byl už na hřišti i kapitán české reprezentace Tomáš Rosický, jenž vystřídal tři minuty předtím.

Fotbalisté Arsenalu s trofejí. foto: Reuters

Z lavičky předtím sledoval katastrofální úvod svého týmu. Arsenal prohrával v 8. minutě už 0:2, ale pořád měl dost času na vyrovnání. Brzy zkrátil vedení soupeře parádním přímým kopem Španěl Santi Cazorla a svou výraznou převahu zúročili "Kanonýři" 20 minut před koncem.

Po rohovém kopu se trefil zblízka Laurent Koscielny a 89.345 diváků v ochozech, z toho 35.000 fanoušků outsidera z Hullu, dostalo přídavek v podobě prodloužení.

V něm přišel na hřiště i Rosický a Ramseymu jako by vnukl nápad. Velšský záložník vystřelil šajtlí a přihrál Arsenalu celkově jedenáctou trofej pro vítěze této soutěže. Jeho klub tím vyrovnal dosavadní rekord Manchesteru United.

A především rozzářil jindy pokerově chladnou tvář Arséna Wengera. Kouč, který vede Arsenal od roku 1996, hned po zápase potvrdil, že ve funkci zůstává i pro příští sezonu. A učinil to opravdu netradičně.

Poté, co jej jeho svěřenci zkropili vodou, odpověděl na otázku, zda i v příští sezoně povede tým: "Jo, jo, jo!" Londýnský klub se stal prvním od roku 1966, který vyhrál finále FA Cupu, v němž prohrával o dva góly. "Kdybychom to neotočili, bylo by to strašné. Už hodněkrát jsem vyzdvihoval ducha tohoto týmu a dnes jej potvrdil," chválil Wenger.

Na nejstarší fotbalovou trofej světa, o níž se veWembley hrálo po 133., si tak sáhl v pořadí čtvrtý český fotbalista. Rosický se zařadil za Vladimíra Šmicra a Patrika Bergra, jimž se to povedlo v roce 2001 s Liverpoolem, a brankáře Petra Čecha, který pohár dobyl s Chelsea celkem čtyřikrát (2007, 2009, 2010 a 2012).

Právě Anglický pohár byl poslední soutěží, kterou dokázal Arsenal v roce 2005 vyhrát. Tento úspěch nepamatuje nikdo ze současného kádru, až o dva roky později přišel z Dortmundu Rosický, v kádru služebně nejzkušenější. Hull, jenž v tomto roce slaví 110 let existence klubu, naopak musí o první pohár bojovat dál.