Sparta nečekaně vypadla už ve čtvrtfinále play off

18:04aktualizováno  21:22
BRNO/ZLÍN - Extraliga zažívá zatím největší překvapení sezony. Hokejisté Sparty, která suverénně vyhrála základní část, vypadli už ve čtvrtfinále play off. V šestém zápase prohráli na ledě Komety Brno 1:4 a oproti všem očekávání předčasně končí.

Šestý zápas čtvrtfinále play off hokejové extraligy Kometa Brno - Sparta Praha. Jakub Svoboda z Brna (vlevo) dává druhý gól Komety do brány sparťanského gólmana Tomáše Pöpperleho. Vpravo sparťanský Troy Milam. foto: ČTK

Sparta se pokusila odvrátit mečbol soupeře útočnou agresivitou. Pražanům k tlaku dopomohly také přesilovky. Stejně jako v předcházejících duelech si však nedokázali poradit s nepříjemnou a účinnou defenzívou protivníka.

Kometa Brno - Sparta Praha 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Jaroslav Svoboda (Dlouhý, L. Čermák), 17. Jakub Svoboda (T. Svoboda, Divíšek), 39. Divíšek (Jakub Svoboda, Kováčik), 44. Petrovický (M. Hruška, Erat) - 21. Tenkrát (Krstev, Sersen). Rozhodčí: Minář, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:8, navíc S. Treille (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.

Hrdinou zápasu byl poté brankář Jiří Trvaj. "Čekal nás velmi těžký krok. Kdybychom tento zápas nezvládli, tak bychom to měli na Spartě v sedmém zápase mnohem horší. Sparta získala v začátku zápasu převahu, přestřílela nás a dobře se tlačila do branky. Podržel nás brankář Trvaj. Postup prožívám, je to nádhera. Čtvrtfinále mělo správný náboj, že jsme se utkali právě se Spartou, bylo parádní," radoval se brněnský kouč Lubomír Oslizlo.

Golmanská jednička Brna si hned na začátku poradila s šancemi Tenkráta a následnou dorážku Broše, kterou stačil v poslední chvíli vyrazit betonem. O aktivitě Sparty svědčí i zásahy brankářů v první dvacetiminutovce. Pöpperle si jich připsal osm a domácí Trvaj čtrnáct.

Šestý zápas čtvrtfinále play off hokejové extraligy Kometa Brno - Sparta Praha. Hráči Brna se radují z vítězství a postupu do semifinále.

Jenže dva góly v rozmezí 72 sekund střílela Kometa. Nejprve v 16. minutě se po dorážce prosadil Jaroslav Svoboda. O druhou branku se postaral Jakub Svoboda, jenž se nejrychleji zorientoval před brankou Sparty. Pražané vykřesali hned v úvodu druhé třetiny naděje na zvrat. Při hře čtyři na čtyři sice stačil střelu obránce Krsteva brankář Trvaj vyrazit. Jenže k odraženému kotouči se dostal Tenkrát a bekhendem poslal pohotově kotouč do sítě.

Šestý zápas čtvrtfinále play off hokejové extraligy Kometa Brno - Sparta Praha. Brněnští hráči se radujíí z prvního gólu.

Sparta ucítila šanci na otočení zápasu, tlačila do to útoku a vytvořila si převahu. Navíc domácím ubývaly síly, neboť trenér Venera nasazoval do hry většinou jen tři formace. V závěru druhé třetiny se ale Kometa nadechla k odporu. Jakub Svoboda se probil za brankou protivníka přes dva zadáky Sparty a místo střely chytře přihrál volnému Divíškovi, jenž číhal u tyčky a pohodlně poslal kotouč za brankovou čáru.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Třetí inkasovaný gól vítěze základní části zlomil, Pražané se sice ve třetí části snažili s výsledkem něco udělat, ale museli riskovat a v obraně navíc chybovali. V 41. minutě se ocitl sám před Pöpperlem Čermák, jenž trefil pouze tyčku. O tři minuty později po další hrubce hostů ujel Petrovický, naznačil přihrávku na najíždějícího spoluhráče a sám ukázkově zakončil. Rozklížená Sparta se ze čtvrté branky již nevzpamatovala. Vyprodaná Kajot arena tak mohla slavit nečekaný triumf. "Naše koncovka nebyla přesná a důrazná. Dostali jsme laciné góly, které jsme inkasovali v průběhu celé série," zlobil se trenér Sparty Josef Jandač.

Zlín si vynutil rozhodující sedmý zápas

Výhoda domácího prostředí v sérii mezi Zlínem a Plzní platí i po šestém utkání: moravský celek Západočechy porazil 4:2 a vynutil si rozhodující sedmý duel, který se bude hrát ve středu v Plzni. Dvěma góly v přesilovkách se o to zasloužil Ondřej Veselý, zlínský zadák Martin Hamrlík odehrál 900. zápas v nejvyšší soutěži. Domácí kuriózně promarnili hned tři trestná střílení.

Zlín - Plzeň 4:1 (1:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 20. Melenovský (Čech, Linhart), 26. O. Veselý (Hamrlík, Holík), 32. O. Veselý (Melenovský), 53. Důras (Melenovský, Matějíček) - 54. Stránský (Johnson, Pitule), 60. Jan Kovář (Modrý, Martin Straka). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 6732. Stav série: 3:3.

Minimálně v první třetině však vládla Plzeň. Do zápasu vstoupila zostra a domácí, kterým se do hry vrátila první obranná dvojice Hamrlík - Linhart, se jejímu tlaku v úvodní pětiminutovce ubránili jen za cenu vyhazování puků.

Hosté z počátečního náporu vyprodukovali ošemetné situace před Horčičkou, který však zlikvidoval několik tečovaných pokusů i umístěnou ránu Dudy k tyči. "Začali jsme dobře, asi nejlépe ze všech tří zlínských zápasů. Byli jsme aktivní, pramenily z toho dvě přesilovky, bohužel s nimi jsme naložili katastrofálně," zlobil se plzeňský kouč Michal Straka.

Gól měl na lopatě v 15. minutě Kratěna, který se po Řezníčkově zaváhání ocitl tváří v tvář Horčičkovi, ale zlínského brankáře svou kličkou nezmátl. Zlín s postupem času otupil ostří plzeňského tlaku a soupeře navíc zpražil gólem do šatny.

Melenovský se po chybě hostů ve středním pásmu prodral před Svobodu a 55 sekund před přestávkou ho oklamal bekhendovým blafákem. "Věděli jsme, že nemůžeme hrát s Plzní nahoru dolů. Dokud jsme nevstřelili vedoucí gól, byli jsme horším týmem. Pak se to zvedlo, byli jsme lepší," všiml si zlínský trenér Josef Turek.

Šestý zápas play off hokejové extraligy Zlín - Plzeň. Zleva Václav Pletka z Plzně a Luboš Horčička ze Zlína

Indiáni živili šanci na obrat větší aktivitou ještě pět minut ve druhé části. Potom šly jejich akcie prudce dolů. Svoboda ještě vyřešil během 25. minuty dvě vyložené možnosti Honejska a Holíka, ale do třetice už mu štěstí nepřálo. Veselý před ním v přesilovce tečoval Hamrlíkův nástřel od modré čáry a puk Svobodovi propadl výstrojí do branky.

Hra nabrala ještě větší tempo a hokej, který se přeléval ze strany na stranu, nemohl nudit. Zlín zasadil další smrtící úder opět v početní převaze a zase se o to postaral Veselý, který po bleskurychlém přesilovkovém výpadu nemohl bez přípravy do levého horního růžku zamířit přesněji.

Šestý zápas play off hokejové extraligy Zlín - Plzeň. Radost hráčů Zlína po prvním gólu

Zlín si velkolepé představení nepokazil jako ve čtvrté partii. Plzeň do jeho defenzivy bušila marně. Honejsek naopak mohl přidat čtvrtou branku, ale trestné střílení po nedovoleném zákroku Marušáka nevyužil.

I v závěru víc zaváněly gólem domácí brejky. Po faulu Modrého měl podruhé v utkání Honejsek výhodu penalty, ani podruhé však na Svobodu nevyzrál. Hosté ještě Stránským připravili Horčičku o třetí nulu v play off, ale zajímavější bylo, že těsně před koncem Veselý nevyužil ani třetí trestné střílení Zlína a šanci na svůj hattrick. Sekundu před závěrečnou sirénou Kovář upravil na konečných 2:4.