Šok v Plzni. Viktoria selhala proti Maccabi a milionářskou soutěž si nezahraje

20:27aktualizováno  22:43
PLZEŇ - Český fotbal bude letos v Lize mistrů chybět. Třetí předkolo nezvládla ani Viktoria Plzeň, která v odvetě proti Maccabi Tel Aviv prohrála na domácím stadionu 0:2. Dlouho přitom mířila za postupem, ale závěrečná čtvrthodina postupové sny rozmetala.

Naštvaný Daniel Kolář v závěru utkání. foto: Martin Polívka, MAFRA

Rekordní vítězná série v předkolech Ligy mistrů končí na třinácti zápasech. Čtrnáctou kapitolu plzeňští fotbalisté před vyprodaným stadionem ve Štruncových sadech nepřidali.

Vyřazení z Ligy mistrů může úřadující český šampion napravit ve čtvrtém předkole Evropské ligy, které ho nyní čeká. Soupeře se dozví v pátek, kdy během losovacího ceremoniálu bude stejně jako Sparta mezi nasazenými týmy.

Přitom ještě čtvrt hodiny před koncem všechno směřovalo k postupovým oslavám. Plzeň bez větších potíží držela bezbrankový výsledek, soupeře vůbec nepouštěla do šancí, ale pak...

ON-LINE PŘENOS ZDE

V 75. minutě kapitán Limberský na hranici pokutového území zezadu fauloval útočníka Zahaviho a rozhodčí nařídil penaltu, kterou sám faulovaný bezpečně proměnil. V tu chvíli Plzeň stále ještě postupovala.

Jenomže osm minut nato přidal Zahavi, nejlepší izraelský fotbalista současnosti, druhou branku. Po centru z pravé strany se v pokutovém území opřel do míče a obstřelil bezmocného brankáře Kozáčika - 0:2.

Vyprodaný stadion úplně ztichl. A i když se fanoušci brzy probudili a v závěru hnali hráče za prodloužením, které by zajistil jeden gól, Plzeň už z tlaku potřebný gól nepřidala. Po závěrečném hvizdu hráči zklamaně popadali na trávník.

Snový úvod, pak kolaps. Sparta nezvládla odvetu s CSKA a v Lize mistrů končí

Přitom skoro celý zápas si plzeňští fotbalisté proti Maccabi zkušeně hlídali náskok 2:1 z prvního zápasu. Hráli sice aktivně, napadali na polovině soupeře, ale dopředu se bezhlavě nepouštěli a hýčkali si postupový výsledek.

Útočit logicky muselo hlavně Maccabi, ovšem domácí ho do šancí takřka nepouštěli. Plzeňský brankář Kozáčik musel v prvním poločase zasahovat jen proti Zahaviho neškodné střele z přímého volného kopu, jinak byl takřka bez práce.

Až do 75. minuty...

Do té doby byla blíž gólům Plzeň, i když ani ta si na své poměry moc šancí nevypracovala.

Tu největší měl zkraje druhého poločasu útočník Mahmutovič, jenž usměrnil Kovaříkův centr z levé strany do tyče. Vyprodaný jedenáctitisícový stadion ve Štruncových sadech zklamaně vydechl.

Fanoušci Hapoelu Tel Aviv povzbuzují své fotbalisty při utkání v Plzni.
Plzeňský Aidin Mahmutovič se snaží přejít přes protihráče.

V pvní půli sice mířil přesně do brány Vaněk, jenž obešel dva protivníky a z dálky vystřelil, ale dobře zasáhl brankář Juan Pablo a dorážka se v těžké pozici nepovedla dobíhajícímu Kovaříkovi.

Když se situace změnila a do útoku se musela tlačit Plzeň, tak si vytvořila tlak i pár šancí, ale míč do brány neprotlačila. Na západě Čech naopak slavil izraelský tým.

Česko bude v Lize mistrů chybět také letos. Plzeň na své dvě předchozí účasti v letech 2011 a 2013 nenaváže.

Viktoria Plzeň - Maccabi Tel Aviv 0:2 (0:0)

Branky: 76. z pen. a 83. Zahavi. Rozhodčí: Aranovskij - Vojťuk, Bekker (všichni Ukr.). ŽK: Vaněk, Limberský - Zahavi, Igiebor, Pablo. Diváci: 11.242. První zápas 2:1, postoupilo Maccabi.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hořava - Petržela (82. Kopic), D. Kolář (85. Holenda), Kovařík - Mahmutovič (58. Ďuriš). Trenér: M. Koubek.

Maccabi: Pablo - Špungin, Tibi, Ben Haim I, Ben Haruš - Alberman, Igiebor - Rikan (65. Vermouth), Itzhaki (73. Micha), Ben Haim II (58. Mitrovič) - Zahavi. Trenér: Jokanovič.