10:33
GLENDALE - Český hokejový útočník Radim Vrbata rozhodl v sobotním utkání NHL gólem v penaltovém rozstřelu o výhře Phoenixu 3:2 nad Chicagem. Vrbata se předtím trefil i v základní hrací době, když v 16. minutě svým čtvrtým gólem v posledních třech zápasech otevřel skóre utkání.

Radim Vrbata. foto: ČTK

Phoenix vedl ještě v polovině zápasu 2:0, pak však snížil v přesilovce Troy Brouwer. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal rovněž v početní výhodě Duncan Keith a nakonec byli domácí rádi, že vůbec došlo na penalty.

V předposlední minutě prodloužení totiž čtveřice hráčů Phoenixu propadla v útočném pásmu a na brankáře Ilju Bryzgalova se náhle řítil zcela sám Patrick Kane, následovaný ještě spoluhráčem Davem Bollandem. Kane se rozhodl vyřešit akci sám, jenže trefil jen brankáře Phoenixu. Tentýž hráč pak neuspěl ani v druhé sérii nájezdů a Vrbata vzápětí povedenou bekhendovou kličkou zařídil výhru Kojotů.

"Jen jsem zavřel oči a doufal, že to nedá," prohlásil po zápase Bryzgalov o obrovské Kaneově šanci. "Díky tomu, že to Bryzie chytil, jsme měli před samostatnými nájezdy mnohem větší sebevědomí," poznamenal Vrbata, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu. V hledišti ho sledovalo 17.283 diváků, Kojoti měli podruhé v sezoně vyprodáno.

Phoenix - Chicago 3:2 sn

Vydařený večer prožil také další český útočník Martin Erat, jenž se gólem a dvěma asistencemi zasloužil o vítězství Nashvillu nad Coloradem 5:3. Peter Forsberg, který v pátek znovu po třech letech oblékl dres Avalanche, byl opět na ledě u dvou inkasovaných gólů a navíc posbíral čtyři trestné minuty.

Erat ve 12. minutě nejprve připravil vyrovnávací gól na 1:1, který Shea Weber vstřelil pouhých 11 sekund poté, co Kevin Porter otevřel skóre zápasu. V 25. minutě pak Erat svým devátým zásahem v sezoně dostal Predátory poprvé do vedení, když využil přesilovou hru.

Avalanche se sice následně povedlo skóre otočit, jenže vedení 3:2 dokázali hosté udržet na začátku třetí třetiny jen minutu a sedmnáct sekund. Dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby pak vstřelil vítězný čtvrtý gól Cody Franson, v poslední minutě přidal pojistku trefou při power play do prázdné branky po Eratově přihrávce David Legwand.

Asistenci u posledního gólu si připsal také Mike Fisher, který tak oslavil premiérový zápas v dresu Nashvillu poté, co byl minulý týden vyměněn z Ottawy. Ve středu formace s Eratem a Sergejem Kosticynem odehrál 18 minut, vyhrál 12 z 16 vhazování a byl na ledě u dvou vstřelených gólů.

"Byl to vzrušující zápas," řekl Fisher, jehož v hledišti sledovala i manželka Carrie Underwood, country hvězda původem právě z Nashvillu. Pro Fishera to byl také první zápas po jedenácti letech v jiném než ottawském dresu. "Ráno před utkáním jsem byl pořádně nervózní, ale pak to ze mě rychle spadlo. Spoluhráči mi hodně pomohli," dodal Fisher.

Zatímco Nashville si udržel čtvrté místo v tabulce Západní konference, Colorado prohrálo posedmé v řadě, podeváté z posledních deseti zápasů a kleslo až na předposlední příčku. Ztrácí devět bodů na osmou Minnesotu, která porazila 3:1 St. Louis.

"Hledáme všemožně cestu jak konečně vyhrát. Myslím, že dnes už se nám to téměř povedlo. Byli jsme blízko prodloužení a získání jednoho bodu, možná i dvou. Jenže jsme se zbytečně zbavovali puků a ty pak končily v naší brance," povzdechl si trenér Avalanche Joe Sacco.

Nashville - Colorado 5:3

Hlavním tématem sobotního programu NHL byly vzájemné souboje všech šesti kanadských týmů. V duelu Montrealu s Torontem se dvěma asistencemi blýskl obránce Roman Hamrlík a pomohl Canadiens k vítězství 3:0. Brankář Carey Price zneškodnil všech 27 střel a pošesté v sezoně vychytal čisté konto.

Na dva góly přihrál také Aleš Hemský, jeho Edmonton však v souboji dvou nejhorších týmů NHL podlehl Ottawě 3:5. Senators tak ukončili sérii jedenácti porážek, jedním gólem k tomu přispěl i Milan Michálek, který v 49. minutě využil přesilovou hru a svou čtrnáctou trefou v sezoně dostal Senators do vedení 3:2.

Nervydrásající závěr zápasu viděli fanoušci v Tampě. Domácí Lightning vedli nad Carolinou ještě na začátku poslední minuty 3:1, pak však hosté během 19 sekund dvakrát skórovali při hře bez brankáře a vynutili si prodloužení. V jeho druhé minutě ale zařídil výhru domácího mužstva Marc-Andre Bergeron.

NHL:

Washington - Los Angeles 1:4 (1:0, 0:1, 0:3) Branky: 2. Ovečkin - 31. Kopitar, 44. Loktionov, 53. Handzuš, 54. Stoll. Střely na branku: 23:28. Diváci: 18.398.

Edmonton - Ottawa 3:5 (1:2, 1:0, 1:3) Branky: 25. a 58. Penner (na obě Hemský), 4. Cogliano - 8. a 59. Kovaljov, 3. Butler, 49. M. Michálek, 55. Regin. Střely na branku: 18:25. Diváci: 16.839.

Montreal - Toronto 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) Branky: 31. Pouliot (Hamrlík), 32. Gionta, 47. Desharnais (Hamrlík). Střely na branku: 39:27. Diváci: 21.273.

Vancouver - Calgary 4:2 (1:0, 2:2, 1:0) Branky: 11. a 60. Burrows, 31. a 34. Samuelsson - 23. Jackman, 25. Glencross. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18.860.

Nashville - Colorado 5:3 (1:1, 1:1, 3:1) Branky: 12. Weber (Erat), 25. Erat, 45. Hornqvist, 58. Franson, 60. Legwand (Erat) - 12. Porter, 30. Jones, 43. Duchene. Střely na branku: 39:18. Diváci: 17.113.

Phoenix - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0) Branky: 16. a rozh. nájezd Vrbata, 21. Pyatt - 34. Brouwer, 56. Keith. Střely na branku: 25:33. Diváci: 17.283.

Minnesota - St. Louis 3:1 (1:0, 2:1, 0:0) Branky: 19. Clutterbuck, 25. Miettinen, 29. Brodziak - 35. Berglund. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19.322.

Tampa Bay - Carolina 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0) Branky: 25. Downie, 28. Lecavalier, 53. Bergenheim, 62. Bergeron - 30. E. Staal, 60. Skinner, 60. Cole. Střely na branku: 41:34. Diváci: 19.910.