15:52aktualizováno  23:46
PRAHA/MOSKVA - Podruhé v sezoně proti sobě nastoupily v KHL největší české hokejové osobnosti historie - Dominik Hašek v dresu Spartaku Moskva a Jaromír Jágr, vůdce ofenzivy Avangardu Omsk. V prvním vzájemném duelu sezony, který sibiřský celek doma vyhrál 4:3, se obě české legendy trápily. Omsk dokázal vyhrát i podruhé, tentokrát vyloupil Moskvu po výsledku 5:2. Jágr vstřelil gól, Červenka dvakrát a Škoula jednou asistovali.

Na jedné straně trápící se celek, který je ovšem na vzestupu, na druhé postrach celé KHL. Tak by se dal charakterizovat druhý vzájemný souboj Spartaku Moskva s Avangardem Omsk v této sezoně ruské KHL.

SPARTAK MOSKVA 2:5 AVANGARD OMSK:

Zatímco v prvním souboji gigantů Dominika Haška a Jaromíra Jágra zářili jiní, ve druhém duelu už obě megahvězdy strhly pozornost na sebe. Hosté začali zápas lépe a při přesilové hře ve 3. minutě rozjel Jágr před Haškem kolotoč, který ukončil gólovou střelou obránce Kuljaš.

Vyrovnání na sebe ale nedalo dlouho čekat, o tři minuty později se na druhé straně prosadil domácí vůdce Štefan Růžička - 1:1. Domácí poté několikrát podržela česká legenda v masce. Spartakovci se do šancí příliš nedostávali, také kvůli své nedisciplinovanosti. V polovině první třetiny byl sporně vyloučen na druhé straně také Jágr a osmatřicetiletého veterána trest pořádně namíchl.

Dominik Hašek v dresu Spartaku.

Natolik, že 24 vteřin před koncem první třetiny před Haškem poslal po akci Červenky a Kaljužného puk parádní tečí do branky - 1:2. Pro Jágra to byl první gól Haškovi v Rusku a po více jak šesti letech. Celkově se trefil již podesáté v sezoně. "Jarda dal gól před koncem první třetiny a ten rozhodl. Pak už jsme se nevzchopili," označil Hašek pro ČTK gól osmašedesátky v dresu Omsku jako klíčový okamžik duelu.

Kontinentální hokejová liga

Čeljabinsk - Chanty Mansijsk 3:2 po sam. nájezdech, Kazaň - Jekatěrinburg 5:1, Nižněkamsk - Magnitogorsk 8:1, Spartak Moskva - Omsk 2:5 (za hosty Jágr 1+1, Červenka 0+2, Škoula 0+1).

Podle Jágra byla naopak klíčová situace ze druhé třetiny. "Byl to důležitý moment, v poslední minutě první třetiny... Ale určitě rozhodující byl gól na 3:1. Tím se to zlomilo," řekl po zápase.

Mluvil o situaci ze 36. minuty, kdy se podruhé v zápase trefil bek Kuljaš a opět v tom měl prsty český hráč - tentokrát mu pumelenici od modré nabil bek Martin Škoula a Hašek neměl šanci zasáhnout - 3:1. Ve svižném duelu byli sice domácí aktivnější na střely (24:13), góly ale dávali hráči Omsku.

To potvrdil i vstup do třetí části hry. O tom, že si z Moskvy odvezou tři body, rozhodli "Omiči" definitivně ve 43. minutě - sražená střela Svatoše rozhodila Haška, který ztratil kotouč z dohledu a za jeho záda jej pohodl doklepnul Sjomin. To již bylo na českou legendu moc a odjel na střídačku. Hosté poté výrazně ubrali a dovolili při vlastní přesilovce domácím snížit na 2:4.

Spartak - Omsk (Hašek inkasuje).

Jenže žádný závěrečný tlak se nekonal, hráči sibiřského celku s přehledem kontrolovali vývoj zápasu a šestnáct vteřin před koncem potvrdil mizerný den obrany Spartaku Averin, který se dostal k dorážce v předbrankovém prostoru za poklidného "dohledu" tří hráčů domácího celku.

Omsk tak poskočil na druhé místo své konference a čtvrté v celé KHL. Spartak zůstává devátý, resp. sedmnáctý. Roman Červenka se navíc díky dvěma asistencím propracoval na druhé místo kanadského bodování (32 bodů za 15 branek a 17 asistencí), osm bodů za suverénního Alexandera Radulova z Ufy.