9:23
ST. LOUIS - Český útočník Vladimír Sobotka se ve čtvrtečním utkání NHL podílel gólem a dvěma asistencemi na vítězství St. Louis Blues nad Los Angeles 6:4. Sobotka, který byl vyhlášen druhým hráčem zápasu, ve 26. minutě nejprve svou třetí trefou v sezoně vyrovnal na 2:2, poté přihrál na následující dva góly svého týmu, jenž se dostal do vedení 4:2.

Vladimír Sobotka.

Králové ještě do druhé přestávky vyrovnali na 4:4, vítězný pátý gól vstřelil tři minuty před koncem třetí třetiny Alexander Steen. Šestý zásah pak přidal v poslední minutě do prázdné branky při power play soupeře David Backes.

Blues si připsali teprve druhou výhru z posledních devíti zápasů. V utkání se museli obejít hned bez šestice klíčových hráčů, včetně dlouhodobě zraněného českého obránce Romana Poláka nebo zkušeného zadáka Erika Johnsona, jenž si při středeční prohře s Detroitem poranil třísla.

"Máme plno zraněných hráčů, ale nejhorší, co bychom mohli udělat, je litovat se," prohlásil střelec rozhodující branky Alexander Steen, který se trefil už počtvrté z posledních pěti zápasů a patří k lídrům zdecimovaného kádru Blues. "Když se podívám po kabině, dnes tady nesedí hráč, který by nehrál dobře," pochválil celé mužstvo Steen.

Sérii tří porážek ukončili hokejisté Montrealu, kteří i díky jedné přihrávce obránce Jaroslava Špačka porazili Boston 4:3. Hrdinou večera se stal útočník Max Pacioretty, jehož Canadiens před pár dny povolali z farmy v AHL, kde byl nejproduktivnějším hráčem. Pacioretty ve svém letošním druhém utkání vstřelil důležitý gól na 3:1 a poté přihrál na čtvrtou branku svého týmu.

Trenér Jacques Martin měl šťastnou ruku, když dvaadvacetiletého útočníka zařadil do formace s Brianem Giontou a Scottem Gomezem. Oba veteráni totiž vedle něho ožili - Gomez v druhém utkání po sobě zaznamenal dvě asistence, Gionta podruhé v řadě skóroval.

"Po prvním zápase jsem říkal, že cítím sebevědomí a doufal jsem, že na tom budu moci stavět. Myslím, že se to dnes ukázalo, naše řada sehrála velmi dobrý zápas," prohlásil Pacioretty. "Určitě mužstvu pomohl, ale to je normální, že by si spoluhráči měli pomáhat," poznamenal trenér Martin.

V zápase o sobě dal vědět také český útočník v dresu Bostonu David Krejčí. Nikoliv však gólem nebo nahrávkou, jak je u něho obvyklé, ale pěstní potyčkou. Krejčí se v polovině zápasu pustil do Michaela Cammalleriho a ve své vůbec první bitce v kariéře si nevedl špatně. Soupeře chytil zkušeně za dres a zasadil mu pár tvrdých ran. Jedna z nich způsobila Cammallerimu krvavé zranění nad levým okem.

Cammalleri, jenž se rovněž porval v NHL poprvé, se předtím ale zapsal i mezi střelce, když už po 64 sekundách hry proměnil trestné střílení a dostal svůj tým do vedení 1:0. Brankář Bostonu Tim Thomas si po zápase stěžoval, že rozhodčí nařídili penaltu nesprávně.

Bitka Krejčí vs. Cammalleri

"Jestli se nepletu, tak bránící hráč musí soupeři faulem znemožnit zakončení, ale vždyť on neměl puk vůbec pod kontrolou. Nemám rád, když si člověk stěžuje na takové věci, ale tohle bylo klíčové rozhodnutí v důležité fázi zápasu. Hodně to utkání poznamenalo," prohlásil Thomas.

Teprve druhé vítězství z posledních dvaadvaceti zápasů vybojovali New York Islanders, kteří porazili Anaheim 3:2. Domácí získali rozhodující náskok už v první třetině, kdy během 99 sekund vstřelili tři góly. "Je skvělé, že jsme vyhráli, ale žádnou velkou radost z toho nemáme. Kdybychom vyhráli deset zápasů v řadě, pak bychom se teprve radovali," podotkl brankář Rick DiPietro, který k vítězství přispěl 30 úspěšnými zákroky.

Do sestavy Islanders, kteří přerušili sérii šesti porážek, se po dvou zápasech vrátil obránce Radek Martínek, který absentoval kvůli zranění ruky.

Svůj osmý gól v sezoně vstřelil útočník Martin Hanzal a pomohl Phoenixu vybojovat bod za prohru 3:4 po samostatných nájezdech na ledě New Yorku Rangers.

Kojoti ale mohli získat daleko víc, po Hanzalově trefě v 30. minutě totiž vedli 3:1. O dvoubrankový náskok však přišli a v penaltovém rozstřelu rozhodl o vítězství Rangers gólem hned z prvního nájezdu Eric Christensen. Mezi trojicí neúspěšných střelců na straně Phoenixu byl i Radim Vrbata.

Klíčovým pro obrat zápasu byl gól Brandona Prusta ve vlastním oslabení pouhých šest sekund před koncem druhé třetiny, jímž snížil na 2:3. Prust využil zaváhání brankáře Jasona LaBarbery, který v rohu obranného pásma nezachytil vyhozený puk a než se stačil vrátit zpět do branky, Prust skóroval.

NHL:

NY Islanders - Anaheim 3:2 (3:0, 0:1, 0:1) Branky: 16. Parenteau, 16. Comeau, 17. Moulson - 31. Lupul, 42. Blake. Střely na branku: 29:32. Diváci: 7659.

NY Rangers - Phoenix 4:3 po sam. náj. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0) Branky: 13. Girardi, 40. Prust, 55. Stepan, rozh. nájezd Christensen - 2. Pyatt, 6. Aucoin, 30. Hanzal. Střely na branku: 36:33. Diváci: 17.657.

Atlanta - Carolina 2:3 po sam. náj. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0) Branky: 29. E. Kane, 39. Stewart - 41. Sutter, 47. E. Staal, rozh. nájezd Samsonov. Střely na branku: 47:29. Diváci: 11.043.

Montreal - Boston 4:3 (3:1, 1:1, 0:1) Branky: 2. Cammalleri z trest. střílení, 7. Lapierre, 20. Pacioretty (Špaček), 37. Gionta - 16. Wheeler, 27. Savard, 56. Lucic. Střely na branku: 41:37. Diváci: 21.273.

Calgary - Toronto 5:2 (1:1, 3:0, 1:1) Branky: 8. Bäcklund, 36. Tanguay, 36. O. Jokinen, 37. Bourque, 43. Hagman - 7. Kulemin, 49. Grabovskij. Střely na branku: 33:19. Diváci: 19.289.

Minnesota - Ottawa 1:3 (1:0, 0:2, 0:1) Branky: 4. Brodziak (Havlát) - 27. Alfredsson, 32. Foligno, 60. Kelly. Střely na branku: 24:25. Diváci: 17.366.

Dallas - San Jose 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1) Branky: 20. Morrow, 30. Eriksson, 48. Wandell - 11. a 32. Setoguchi, 31. Mitchell, 62. Couture. Střely na branku: 18:43. Diváci: 14.899.

Edmonton - Columbus 6:3 (3:2, 3:0, 0:1) Branky: 12. a 24. Eberle, 4. Omark, 20. Penner, 35. Pääjärvi, 36. Gagner - 6., 17. a 59. Huselius (na první Klesla). Střely na branku: 36:40. Diváci: 16.839.

St. Louis - Los Angeles 6:4 (1:1, 3:3, 2:0) Branky: 19. McClement, 26. Sobotka, 30. Winchester (Sobotka), 36. Brewer (Sobotka), 58. Steen, 60. Backes - 17. Smyth, 23. Kopitar, 36. Simmonds, 38. Brown. Střely na branku: 31:29. Diváci: 19.150.