18:38
PRAHA - Prvním fotbalistou v historii evropských pohárů, který překonal hranici 100 gólů, se stal Cristiano Ronaldo. Ve středu se dvakrát trefil proti Bayernu Mnichov a pomohl Realu Madrid k vítězství 2:1 ve čtvrtfinále Ligy mistrů.

Cristiano Ronaldo slaví gól v zápase Bayern Mnichov vs. Real Madrid. foto: ČTK/AP

„Cítím se parádně, je to pro mě velká čest, že jsem tento milník překonal. Tím spíš, že se mi to povedlo proti takovému týmu, jako je Bayern Mnichov,“ řekl Ronaldo po zápase.

Šestnáct branek dal za Manchester United, zbylých 84 přidal v Realu Madrid. V Lize mistrů nastřílel 98 gólů, dva zaznamenal v evropském Superpoháru.

Z dalších aktivních hráčů má ke stovce nejblíže Lionel Messi z Barcelony, kterému chybí tři trefy. Výrazně za nimi je s 56 góly Zlatan Ibrahimovic z Manchesteru United, který už ovšem ve 35 letech na stovku asi pomýšlet nemůže.

Ronaldo svou gólovou sbírku v pohárové Evropě načal 9. srpna 2005 v dresu Manchesteru United, když pomohl porazit maďarský Debrecín.

Další přidal až o dva roky později. A na první gólovou padesátku dosáhl v dubnu 2013 ve svém 96. pohárovém utkání. Druhá padesátka mu šla mnohem rychleji, potřeboval na ni jen 47 duelů.

Cristiano Ronaldo (uprostřed) slaví gól v zápase Bayern Mnichov vs. Real Madrid.

Stovku završil po 11 letech a osmi měsících od první trefy. Završil ji dvěma góly proti Bayernu Mnichov, což mohou být pro Real Madrid důležité góly v boji o sedmý postup do semifinále Ligy mistrů za sebou.

Real Madrid prohrával a těžko se prosazoval, ale ve 47. minutě dostal Ronaldo trochu prostoru ve vápně a hned z voleje uklidil centr z pravé strany k tyči a vyrovnal.

Krátce nato se právě na Ronaldovi vyfauloval Javi Martínez a Bayern Mnichov hrál od 61. minuty v deseti.

Ronaldo volnějšího prostoru využil, trápil domácí obranu a čtvrt hodiny před koncem rozhodl o výhře, když byl na přední tyči důraznější a střelou podrážkou ve stylu šlapáku usměrnil míč do branky podruhé.

„Máme malou výhodu, ale ještě není konec. Bayern Mnichov stále žije a je to silný tým, takže nás nečeká nic snadného,“ řekl Ronaldo. „První půle byla těžká, ale ve druhé jsme se zlepšili, navíc jsme dali rychle vyrovnávací gól, který nám pomohl. Proti deseti se nám hrálo snáze a dali jsme druhý gól, který nám zaručil výhodu do odvety.“

„Cristiano nám pomohl, ale sám není spokojený, protože tam měl šance i na třetí gól. Takový je. Hodně ambiciózní a nikdy nebude spokojený,“ řekl madridský trenér Zinedine Zidane.

„Cristiano rozhodl zápas. Dařilo se nám ho mít dlouho pod kontrolou, ale jen do vyloučení. Odveta bude těžká, ale uděláme, co bude v našich silách, abychom to zvrátili,“ uvedl kouč bavorského mužstva Carlo Ancelotti.

Ronaldo si pokořením milníku zlepšil náladu poté, co se mu v sezoně španělské ligy gólově nedaří tak jako v předchozích šesti ročnících, kdy dal vždy minimálně 31 gólů. Tentokrát má osm kol před koncem na kontě jen 19 zásahů. Navíc v Lize mistrů čekal na trefu od září 613 minut, což se mu nestalo v předchozích osmi letech ani jednou.