12:20
PRAHA - Hokejisté Pittsburghu vykročili do druhého kola play off NHL páteční výhrou 6:3 nad Montrealem. Brankáře hostů Jaroslava Haláka, hrdinu předchozí série proti Washingtonu, vystřídal po pátém inkasovaném gólu v závěrečné třetině Carey Price.

Pittsburgh - Montreal. foto: ČTK

Obhájci Stanleyova poháru se hned čtyřikrát gólově prosadili v přesilových hrách. "Nehráli jsme v nich žádnou zvláštní taktiku. Vytvářeli jsme si šance a proměňovali je," prohlásil kapitán "Tučňáků" Sidney Crosby, který si připsal dvě asistence a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Do vedení se přitom v páté minutě dostali Canadiens, ale domácí tým už za devět minut skóre otočil. Hráči Montrealu se odmítli vymlouvat na únavu, i když po senzačním vyřazení vítěze základní části z Washingtonu v sedmém zápase měli na odpočinek jen dva dny. "To nemůžeme brát jako omluvu. Kdyby ano, neměli bychom tady co dělat," řekl útočník Montrealu Scott Gomez, který také dvakrát asistoval.

PITTSBURGH - MONTREAL 6:3 (STAV SÉRIE 1:0):

Po páté obdržené brance opustil montrealské brankoviště Halák, který v posledních třech utkáních proti Washingtonu inkasoval dohromady jen třikrát ze 134 střel. "Po páté brance jsem cítil, že potřebujeme změnu," řekl k vystřídání slovenské olympijské jedničky trenér Jacques Martin. Hosté už ve 12. minutě přišli o zraněného Andreje Markova, jehož zdravotní stav lékaři objasní až během soboty. Na druhé straně zase v druhé části odstoupil útočník Jordan Staal kvůli zranění nohy.

"Je velice důležitou částí našeho týmu. Není lehké se s tím vypořádat, ale musíme to brát jako fakt, který prostě nemůžeme ovlivnit," řekl ke zranění svého spoluhráče Crosby. Vážnost zranění centra, jenž v posledních třech sezonách nevynechal jediné utkání základní části, zatím neodhadli ani trenéři Penguins. Druhý zápas se v Pittsburghu hraje v neděli.