11:53
PRAHA/WASHINGTON - Hokejisté Detroitu podlehli v třetím utkání druhého kola play off NHL na domácím ledě San Jose 3:4 v prodloužení, v sérii prohrávají už 0:3 na zápasy a jediná porážka je dělí od vyřazení. Red Wings přitom v utkání vedli dvakrát o dva góly 2:0 a 3:1, Žraloci však v třetí třetině dokázali manko smazat a v osmé minutě nastavení rozhodl o jejich vítězství Patrick Marleau.

Spokojení hokejisté San José. foto: ČTK

DETROIT - SAN JOSÉ 3:4 v prodloužení (STAV SÉRIE 0:3):

Klíčová akce zápasu se zrodila po nepřesné střele útočníka Detroitu Jasona Williamse, po níž puk obkroužil celé obranné pásmo San Jose. Na modré čáře se kotouče zmocnil Joe Thornton, který zrovna naskočil čerstvý ze střídačky, vyrazil do rychlého protiútoku dvou proti jednomu a přesným pasem našel Marleaua, který pohotově zakončil do odkryté branky.

"Takový je hokej, situace na ledě se dokáže rychle obrátit. Dal jsem si na té přihrávce hodně záležet, ale stejně si myslím, že v naší šatně je jen pár hráčů, kteří by ji dokázali zpracovat jako Patty. Udělal to skvěle," prohlásil Thornton. Marleau mu kompliment vrátil: "Joe mi ten puk připravil tak, abych ho jen zasunul do prázdné branky," uvedl šťastný střelec.

Detroit - San José.

Hráči San Jose mohou rozhodnout o svém postupu do finále konference už ve čtvrtek. "Pořád musíme ještě jednou vyhrát, takže je před námi stále pořádný kus práce," uvedl Marleau. Před podceněním hráče varoval i kouč Todd McLellan, který v Detroitu strávil tři sezony jako asistent Mika Babcocka a má prsten za vítězství ve Stanley Cupu v roce 2008.

"Vím, jaký bojovný duch se v jejich mužstvu skrývá. Ve čtvrtém zápase musíme hrát ještě s větším nasazením než v prvních třech duelech," řekl McLellan. Detroit naposledy čelil vyřazení za stavu 0:3 v roce 2003, kdy jej v prvním kole play off smetl po výhře 4:0 Anaheim. "Faktem je, že jsme si vykopali pořádně hlubokou jámu," pronesl trenér Babcock. "Musíme vyhrát příští zápas, nic jiného nám nezbývá," doplnil obránce Brian Rafalski.

MONTREAL 0:2 PITTSBURGH (STAV SÉRIE 1:2):

Na domácím ledě se v úterý nedařilo ani Montrealu, který podlehl Pittsburghu 0:2 a prohrává v sérii 1:2. Vítězný gól vstřelil v 42. minutě v přesilové hře Jevgenij Malkin, druhý zásah přidal 15 sekund před závěrečnou sirénou do prázdné branky při power play Canadiens Pascal Dupuis.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Východní konference - 3. zápas:

Montreal - Pittsburgh 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 42. Malkin, 60. Dupuis. Střely na branku: 18:25. Diváci: 21.273. Stav série: 1:2.

Západní konference - 3. zápas:

Detroit - San Jose 3:4 v prodl. (2:1, 1:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 14. Holmström, 19. Cleary, 22. Zetterberg - 20. Setoguchi, 47. J. Thornton, 54. Couture, 68. Marleau. Střely na branku: 35:33. Diváci: 20.066. Stav série: 0:3.

Tučňáci, postrádající ofenzivní opory Jordana Staala a Billa Guerina, vstoupili do utkání bídně a v první třetině dokázali jen třikrát vystřelit na branku Jaroslava Haláka. V druhé třetině se karta obrátila a hosté vyhráli na střely 13:3. Skóre však zůstalo jako na začátku 0:0.

Pohnul s ním až Malkin, který při loňském vítězném tažení Pittsburghu za Stanley Cupem získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off, když zaznamenal 36 bodů. Letos zatím ruský útočník za svými výkony zaostává, při vítězném gólu ale znovu ukázal instinkt kanonýra. V přesilovce si dvakrát vyměnil puk na modré čáře se Sergejem Gončarem a pak dělovkou z voleje prostřelil Haláka.

"V prvních dvou přesilovkách jsme nehráli dobře. Po druhé třetině jsme si to vyříkali. Domluvili jsme se, že si musíme rychleji přihrávat a prostě střílet. A zabralo to," řekl Malkin. Souboj gólmanů tak nakonec dotáhl do úspěšného konce hostující Marc-Andre Fleury, který nekapituloval ani v třetí třetině a díky 18 zákrokům si připsal první čisté konto v letošním play off.

Radost hokejistů Pittsburghu v zápase s Montrealem.

"Byl vynikající! Nepovedl se nám vstup do zápasu, ale Marc nás podržel. A v třetí třetině, když jsme hráli v oslabení, předvedl několik neuvěřitelných zákroků. Bez něho bychom dnes asi nevyhráli," podotkl Gončar.

Canadiens budou mít šanci srovnat krok ve čtvrtek opět před vlastními fanoušky. "Nemyslím si, že bychom měli být zklamaní z našeho výkonu nebo nasazení," prohlásil útočník Mike Cammalleri. "Ale kdybychom všichni zahráli o kousíček lépe, a mám tím na mysli opravdu kousíček, možná bychom dnes nakonec byli o ten jeden gól lepší my."