Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

10:43
PRAHA - Je mu čtyřicet let. Má za sebou přes 500 ligových duelů. Skutečně nezapomenutelný kousek ale předvedl až v úterních posledních zápasech základních skupin Ligy mistrů. Gólman Sander Boschker dal svým nepovedeným odkopem vzpomenout na stejný kiks "specialisty na trapasy" - Angličana Paula Robinsona.

Sandro Boschker.

Pamatujete? V kvalifikaci na EURO 2008 hrál hrdý Albion na půdě Chorvatska. Zkušený bek Garry Neville poslal tehdejšímu gólmanovi Paulu Robinsonovi malou domů. Obvyklá rutina. Jenže o pár vteřin později byl z gólmana Tottenhamu na ostrovech nepřítel státu číslo jedna.

Míč totiž na malé nerovnosti poskočil a místo toho, aby vyletěl vysoko do vzduchu po nárazu do Robinsonovy kopačky, skončil v jeho síti. Anglie v Chorvatsku padla 0:2 a na EURO se následně podíval senzačně výběr kouče Slavena Biliče.

KIKS BOSCHKERA V ZÁPASE PROTI TOTTENHAMU:

Střih, současnost. 12. minuta posledního duelu základní skupiny Ligy mistrů. Twente Enschede hostí lídra skupiny Tottenham. Obránce Peter Wisgerhof vrací míč ze dvaceti metrů na ose branky malou domů Sanderovi Boschkerovi. Zkušený gólman, mimo jiné i vicemistr světa z letošního roku, však míč z první nepochopitelně promáchne.

A kulatý nesmysl pomalu, pomaličku doskáče do branky - 0:1 pro hosty. Domácí se sice následně vzpamatovali, vždy ale jen dotahovali náskok soupeře. Ten si nakonec s Nizozemska odvezl remízu 3:3 a vítězství ve skupině. Twente si alespoň bodem zajistilo třetí místo a jarní play off Evropské ligy.

Sandro Boschker po nepovedeném odkopu.

Gólmana se ale zastal vlastní kouč i kolega z týmu soupeře. "Moc mě mrzí, co se mu stalo. Ve druhé půli se něco podobného málem přihodilo i mně. Podle mě za to může to hřiště. Míč po něm hodně skákal," omlouval chybu brankářského kolegy Heurelho Gomes, brazilská jednička Tottenhamu.

Nepranýřoval ho ani trenér Twente Michel Preud'homme, sám bývalý úspěšný brankář. "Byla to hloupá náhoda. To se může stát každému," řekl Preud'homme, který byl v roce 1994 vyhlášen nejlepším gólmanem mistrovství světa.