Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

VIDEO Jsou výsledky v boxerském ringu v Riu domluvené? Okradené hvězdy zuří

Sport

  8:30
PRAHA/RIO DE JANEIRO - Do brazilského Ria zavítal o víkendu na olympijským boxerský turnaj legendární Američan Floyd Mayweather, bývalý to král profesionálního ringu. A také muž, který byl před dvaceti lety v semifinále na hrách v Atlantě okradený o triumf a postup do semifinále. A jako kdyby s sebou symbolicky přinesl korupční stín i nad letošními bitvami pod pěti kruhy.

Mihain Nistor. foto: Reuters

Semifinále pérové váhy v Atlantě mezi tehdy devatenáctiletým mladíčkem a o osm let starším Bulharem Serafimem Todorovem dle mnohých výrazně ovlivnili bodoví sudí, kteří nakonec přiřkli dle starého bodovacího systému triumf trojnásobnému světovému šampionovi 10-9. Vše ještě „vyšperkoval“ ringový, který nejprve chybně zvedl ruku Američanovi.

Od té doby se hodně změnilo.

Po posledních hrách se rozhodla Mezinárodní amatérská federace (AIBA) vrátit ke kořenům, boxerům sundala helmy, a aby přiblížila amatérský ring tomu profesionálnímu změnila bodování na klasické 10-9 s tím, že za počítání se neodečítá automatický bod dolů tak, jak je tomu zvykem v profi.

Vedle toho přidala k poloprofesionální soutěži (WSB) i tu plně profesionální APB, v červnu letošního roku pak bez jakýchkoliv zápasových omezení pustila na hry v Riu i profesionální bijce. Tento tah sice úplně nevyšel, to je ale pro AIBA ten nejmenší problém.

Už před turnaje přišel britský deník The Guardian s výpovědí několika vysoko postavených funkcionářů federace i bývalých rozhodčích, kteří označili AIBA za silně zkorumpovanou federaci. Dle jejich slov je klidně možné, že je už dopředu připravený scénář pro to, jak mají finálové boje v Riu dopadnout.

„Existuje určitá skupina rozhodčích, která se schází před zápasovými bloky, aby si domluvila, jak budou ten den rozhodovat,“ nechal se slyšet nejmenovaný vysoce postavený funkcionář. Dle něj sudí jen modernizovali svůj dřívější systém, kdy si naznačovali pohyby hlav a rukou, kdo má vyhrát přímo pod ringem během duelů.

Clemente Russo (v modrém) a Jevgenij Tiščenko.

Poté, co toto počínání začalo být příliš nápadné, rozhodli se zkorumpovaní rozhodčí pro změnu taktiky. Dle zdrojů zmíněného deníku je ovlivněno i nasazování sudí na jednotlivé zápasy. Právě proto, aby se zabránilo podvodům, je na každý souboj nominováno pět bodových, těsně před úvodním gongem vybere počítat tři. Jejich verdikty jsou oficiální, zbylí dva bodují tzv. „naslepo“.

Pochopitelně o tomto nevědí. Pokud se ale mají možnost domluvit dopředu, jelikož znají delegace na jednotlivé souboje, nemusí jim to příliš vadit.

V Riu se navíc rozmohl ještě nešvar – mnohé vyrovnané duely jsou rozhodnuty už po dvou kolech, kdy minimálně dva s vybraných sudí je dají obě vyhrát jednomu boxerovi a jeho soupeř tak vlastně nemá šanci výsledek zvrátit. Pokud by protivníka jednoznačně nepřejel, či neknockoutoval.

Často se pak děje, že tito bodoví dají třetí dějství vyhrát tomuto boxerovi (i když právě v něm prohraje a mnohdy jasně), což na výsledku nic nemění. Ve výsledcích, které vidí diváci či jsou veřejně zjistitelné je ale vidět, že vítěz vyhrál těsně třikrát 29-28 a fanoušci to jsou ochotni akceptovat. Fakt, že byl duel bodově rozhodnutý už po dvou kolech, z toho ale nepoznají.

Clemente Russo (v modrém) a Jevgenij Tiščenko.

Mihain Nistor (v modrém) vs. Husejn Iashaisha.

Článek Guardianu získal na síle především po jednom čtvrtfinále váhy do 91 kg a osmifinále nejtěžší váhové divize. V prvním případě se cítila (oprávněně) okradena italská legenda Clemente Russo, který padl s Rusem Jevgenijem Tiščenkem. Ten se o víkendu dostal už do finálové.

Ve druhém pak kroutil hlavou nad verdiktem bodových další vítěz jarní ústecké Grand Prix – Mihai Nistor z Rumunska. Jeho jordánský protivník Husejn Iashaisha byl rád, že duel s „rumunským Tysonem“ doboxoval, ve druhém i třetím kole byl počítán, bodoví rozhodčí mu ale dali duel vyhrát 2-1 na body.

Do očí bijícím bylo především druhé kolo – to mladý Jordánec dokonce i přes počítání a fakt, že byl jasně horším, u dvou bodových nepochopitelně vyhrál! „Je to hnus. Nevěřil jsem, že se mi to může stát, tomu, co se ke mně doneslo, ale ono se to stalo,“ kroutil hlavou mistr světa APB a muž, který dokázal zdolat před limitem i současného šampiona federace IBF Anthonyho Joshuu.

Uzbek Hasanboy Dusmatov slaví.

„Tohle musí skončit, druhé i třetí kolo jsem vyhrál, jasně vyhrál a stejně zvedli ruku jemu. Nechutné,“ přidal svůj pohled na věc Russo, jeho kouč – sám bývalý mistr světa v amatérském i profesionálním ringu – Francesco Damiani dokonce pronesl, že s boxem jako takovým končí.

Mimochodem, Damiani byl také u toho, když před čtyřmi lety jeho svěřence Roberto Cammarelle musel skousnout finálovou porážku na hrách v Londýně právě s Joshuou. A to přesto, že po dvou kolech vedl 13-10 na body (dle tehdejšího systému) a poslední dějství dle nezávislých pozorovatelů v pohodě vyhrál. Bodoví ale viděli zvítězit Joshuu 8-5 a při nerozhodném stavu pak na pomocné body rozhodli před jeho domácími fanoušky o triumfu mladého Brita.

Ale zpět do Ria. Jistě není bez zajímavosti, že pro Guardian promluvil i bývalý vice-prezident AIBA Rudela Obreju z Rumunska. „Kvůli tomu, že jsem obvinil některé rozhodčí z manipulace, byl jsem z vedení federace odejit,“ pronesl funkcionář.

„Bojovali jsme sami, bez podpory v zákulisí,“ řekl po vyřazení Rumuna Nistora jeho trenér Valentin Vranceanu. „Naše vedení by se mělo zamyslet nad tím, jak se dostat opět do struktur AIBA. Jinak to budeme mít těžké,“ dodal sám boxer. Dle něj jej dál nepustili rozhodčí na nátlak Francouzů. Na jejich želízko v ohni – Tonyho Yoku – totiž nyní Iashaisha narazí.

Zleva boxerští medailisté ve váze do 49 kg: Yuberjen Rivas, Hasanboy Dusmatov,...
Kubánec Joahnys Argilagos.

A co na to samotné vedení AIBA? „Od června 2015 se uskutečnilo ve vedení federace mnoho změn, které mají zaručit dlouhodobý progres našeho sportu v souladu s požadavky našich ekonomických a sportovních partnerů a pro blaho komunity AIBA po celém světě. Všechna obvinění byla dosud vždy bez důkazů. Až někdo s takovými přijde, budeme se jimi pochopitelně zabývat. Chceme transparentní sport,“ řekl Guardianu tiskový mluvčí federace.

Proč ale AIBA k těmto změnám rok před startem her a krátce po Evropských hrách v Baku sáhla, už nevysvětlil. „Box je sportem, který vzbuzuje velké vášně, a někteří lidé se proto občas chovají jako fanoušci, nikoliv coby boxerští experti. Pověst našeho sportu kvůli tomu trpí předsudky. Děje se to tak každou olympiádu. Stejně jako u každých her jsou očekávání velká a my chápeme, jak je důležité, aby se rozhodovalo spravedlivě,“ dodal.

Hvězdní Nistor s Russoem by s těmito slovy jistě nesouhlasili. A i celá řada ne tak protřelých, ale již nyní kvalitních boxerů. Jako třeba mladičký úřadující světový šampion v nejnižší váhové divizi Joahnys Argilagos z Kuby. Ten prohrál s nakonec stříbrným Yurbejenem Martinezem relativně těsně 1-2 na body. Jenže zatímco sudí, který jej viděl vyhrát, měl verdikt 29-28 (2 ku 1 na kola), zbylá dvojice sudí rozhodla jasně pro vítěze 30-27.

Čeho se ještě boxerští fanoušci – včetně Floyda Mayweathera – v Riu dočkají?