7:12aktualizováno  9:14
Útočník Patrik Eliáš zařídil gólem v samostatných nájezdech vítězství hokejistů New Jersey ve Filadelfii 4:3. Český kanonýr navíc v třetí třetině přihrál na vyrovnávací gól Devils a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Ocenění pro nejlepšího hráče utkání získal ve čtvrtek také brankář Ondřej Pavelec, který vychytal výhru Winnipegu na ledě New York Islanders 3:0. Český gólman zlikvidoval všech 34 střel a připsal si premiérové čisté konto v sezoně a celkově sedmé v NHL.

Patrik Eliáš zajistil výhru foto: ČTK

Devils v souboji s Flyers ukončili sérii tří porážek, i když v průběhu utkání prohrávali už 0:2. Ve 23. minutě otevřel skóre svým premiérovým gólem v NHL Zac Rinaldo, ve 29. minutě zvýšil na 2:0 Claude Giroux po přihrávce Jaromír Jágra, který bodoval v šestém utkání za sebou.

Už 51 sekund po druhém gólu však snížil Zach Parise a za další dvě minuty vyrovnal rovněž svým prvním gólem v kariéře v zámořské soutěži Adam Henrique. Flyers se ještě jednou dostali do vedení, když na začátku třetí třetiny Maxime Talbot proměnil trestné střílení, v 54. minutě ale vyrovnal David Clarkson a v rozstřelu byli v poměru 2:1 úspěšnější Devils.

"Přesně takový zápas jsme potřebovali," konstatoval trenér New Jersey Peter DeBoer. "V NHL často vyhráváte nebo prohráváte zaslouženě a my jsme si dnes zasloužili dva body," zdůraznil kouč hostů, který byl spokojený zejména s výkonem nově poskládané první formace. Trojice Henrique, Parise a Ilja Kovalčuk v utkání zaznamenala dva góly a tři asistence. "Hráli dnes fantasticky," rozplýval se DeBoer.

Náladu mu však trochu kazil fakt, že Kovalčuk necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny odstoupil ze hry a v prodloužení ani při nájezdech už se na ledě neobjevil. "Natáhl jsem si sval na noze. Snad to nebude nic vážného," prohlásil ruský kanonýr.

Heroický výkon Pavelce

Za heroický označili zámořští novináři Pavelcův výkon v duelu s Islanders. Winnipegu totiž chyběli kvůli zranění hned tři klíčoví obránci, přesto Jets nedostali ani gól.

Český reprezentant se vytáhl zejména v druhé třetině, kdy čelil 19 střelám a uhájil vedení svého týmu 1:0, které v 5. minutě zařídil Evander Kane. Jets pak svůj náskok pojistili dvěma góly až v závěru třetí třetiny.

Pavelec nešetřil chválou na spoluhráče. "Měli jsme snad dvacet zblokovaných střel, což je úžasné. I v oslabení jsme odvedli výbornou práci. A dobře do týmu zapadli noví obránci Brett Festerling a Mark Flood," prohlásil Pavelec.

Zejména díky němu vyhrál Winnipeg třetí ze čtyř posledních zápasů. Od vysokého vítězství 9:8 nad Philadelphií, během něhož inkasoval sedm gólů, je Pavelec téměř nepřekonatelný a ve třech utkáních kapituloval dohromady jen čtyřikrát. "Rychle se z toho divokého zápasu oklepal, a když bude takhle chytat i nadále, tak máme sakra dobrého gólmana," uvedl trenér Claude Noel.

Průměr bod na zápas si stále udržuje útočník Martin Havlát, který dvěma asistencemi přispěl k výhře San Jose nad Pittsburghem 4:3 po nájezdech a v sedmi utkáních tak zaznamenal už sedm přihrávek. Penguins na vítězství nestačilo ani rychlé vedení 2:0, které získali během úvodních 124 sekund.

Penguins prohráli v San Jose poosmé

Potvrdilo se, že zápasy v San Jose pro Pittsburgh jsou zakleté. Penguins zde prohráli už poosmé v řadě, poslední výhru na ledě Sharks ukořistili před dlouhými čtrnácti lety, když góly tehdy dávali třeba Jágr nebo Ron Francis.

Z hluboké krize se po skvělém startu do sezony stále nemohou vymanit hokejisté Detroitu, kteří podlehli Calgary 1:4 a připsali si šestou prohru za sebou. Red Wings se tak stali vůbec prvním týmem v historii NHL, který vyhrál úvodních pět zápasů a následně šestkrát v řadě prohrál.

Detroit se trápí především v koncovce. Během černé série jeho hráči vstřelili jen v jednom utkání více než jeden gól a dohromady jich dali šest. "Musíme konečně začít hrát jako tým. Nezáleží na tom, co si řekneme, nebo jakou taktiku zvolíme. Musíme se dát všichni dohromady, začít si zase věřit a zlomit to," prohlásil útočník Henrik Zetterberg.

Edmonton zvítězil hlavně díky obránci Šmídovi.

V opačné pozici jsou hokejisté Edmontonu, kteří vyhráli 3:0 na ledě Los Angeles a připsali si šestou výhru v řadě. O tom, jak výjimečného počinu dosáhli, vypovídá fakt, že takhle dlouhou vítěznou sérii zaznamenali Oilers naposledy v roce 2002. Dávají zcela zapomenout na loňskou sezonu, kdy byli nejhorším týmem celé NHL. Nyní spolu s Chicagem, které vyhrálo 3:2 po nájezdech na Floridě, vévodí Západní konferenci a mohou se chlubit nejlepší obranou v lize, když ve 12 zápasech inkasovali jen 16 gólů. Před rokem jich v této fázi sezony měli na kontě už čtyřicet.

Velkou zásluhu na výkonech Edmontonu má český obránce Ladislav Šmíd, kterého zámořští novináři vyhlásili první hvězdou zápasu. A to je hodně neobvyklé vzhledem k tomu, že nezaznamenal gól ani asistenci a Nikolaj Chabibulin vychytal čisté konto. Ruský gólman však k 45. čistému kontu v NHL potřeboval jen 19 zákroků, plných 22 střel zblokovali jeho spoluhráči.

Páteční výsledky NHL

NY Islanders - Winnipeg 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 5. E. Kane, 57. Oduya, 58. Burmistrov. ONDŘEJ PAVELEC odchytal za Winnipeg celý zápas, z 34 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na braku: 34:26. Diváci: 10.157.

NY Rangers - Anaheim 2:1 po sn. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 18. Woywitka, rozh. nájezd Gáborík - 39. Ryan. Střely na branku: 25:28. Diváci: 18.200.

Philadelphia - New Jersey 3:4 po sn. (0:0, 2:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 23. Rinaldo, 29. Giroux (JÁGR), 43. Talbot z trest. střílení - 29. Parise, 32. Henrique, 54. Clarkson (ELIÁŠ), rozh. nájezd ELIÁŠ. Střely na branku: 23:39. Diváci: 19.667.

Columbus - Toronto 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
Branky: 32. Johansen - 20. a 26. MacArthur, 7. Crabb, 21. Liles. Střely na branku: 39:18. Diváci: 14.306.

Detroit - Calgary 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 29. Cleary - 25.a 49. Iginla, 16. Stempniak, 59. O. Jokinen. Střely na branku: 29:22. Diváci: 20.066.

Minnesota - Vancouver 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
Branky: 47. a 58. Cullen, 25. Latendresse (ŽIDLICKÝ), 26. Bouchard, 38. Scandella - 3. Hamhuis. Střely na branku: 45:25. Diváci: 16.534.

Phoenix - Nashville 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 29. Blum, 37. Halischuk, 60. Hornqvist. Střely na branku: 35:31.
Diváci: 6.738.

Los Angeles - Edmonton 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 32. R. Smyth, 38. Petrell, 42. Potter. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18.118.

Florida - Chicago 2:3 po sn. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 39. Weiss (FLEISCHMANN), 58. Jovanovski - 5. Toews, 25. Marián Hossa, rozh. nájezd P. Kane. Střely na branku: 43:33. Diváci: 15.929.

San Jose - Pittsburgh 4:3 po sn. (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 50. a rozh. nájezd Clowe (na první HAVLÁT), 23. Marleau (HAVLÁT), 56. McGinn - 3. a 30. Malkin, 1. Engelland. Střely na branku: 37:36. Diváci: 17.562.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.