9:45
WASHINGTON/PRAHA - Jsou nejlepšími hokejisty světa. Jeden je zbožňovanou modlou hokejové Kanady, druhý gólovým zabijákem vyslaným do NHL z Ruska. Nebo snad z jiné galaxie? V nedělním zápase Washingtonu s Pittsburghem se opět střetli Alexander Ovečkin se Sidney Crosbym. A také podruhé v sezoně vládl ruský car, Washington vyhrál 5:4 v prodloužení. "Caps" tak natáhli vítěznou sérii již na čtrnáct zápasů.

Ovečkin v souboji s Crosbym. foto: Reuters

Ty zápasy prostě nemohou být tuctové! A také nejsou. Od loňského souboje ve 2. kole play off, kdy zvítězil Pittsburgh nad Washingtonem 4:3 a dokráčel si následně i pro Stanley Cup, překřtili zámořští novináři tyto duely na "Hvězdné války".

A oba týmy znovu a znovu dokazují, že po právu. "Tohle přesně fanoušci potřebují. Hvězdy září, padají branky, vidíte spoustu střetů," rozplýval se po utkání kouč Capitals Bruce Boudreau. Už se mohl zase usmívat jako hodný strýček. Jenže v zápase mu tak příjemně nebylo.

WASHINGTON - PITTSBURGH 5:4 PO PRODLOUŽENÍ:

Pittsburgh na svého soupeře vlétl, přestože jeho hráči měli v nohách pětihodonou cestu autobusem z New Yorku. Ve Washingtonu totiž v těchto dnech řeší sněhovou kalamitu, hokejisté zvyklí na letecké speciály měli smůlu. "Většina hráčů to ale zažila již v AHL, nebyl to problém," nechtěl házet vinu za porážku v dobře rozjetém zápase kouč hostí Dan Bylsma.

Crosby a spol. ovládli první polovinu duelu, ve 34. minutě vedli již 4:1 a s vítěznou zápasovou šňůrou Capitals to vypadalo zle nedobře. Zářil hlavně sám mladý kapitán "Tučňáků", který se postaral o první dva góly svého týmu. Jakoby tím ale probudil ze zimního spánku medvěda. A pořádně jej rozdráždil.

Ovečkin proti Orpikovi.

Alexander Ovečkin, vůdce Capitals, poté spustil lavinu, kterou nešlo zastavit. Nejprve si několikrát vyměnil tvrdé hity s Krisem Letangem a poté došlo také na góly. První vstřelil ve 30. minutě ze samostatného úniku (snižoval na 1:2, Pens poté odskočili na 1:4) tak prudkou střelou, že zničil brankovou kameru.

Ve 38. minutě snížil šťastně Fehr na 2:4 a když na přelomu druhé a třetí části přežili Capitals dlouhé oslabení 3 na 5 Ovečkin definitivně zavelel k obratu. Ve 47. minutě nedal Fleurymu šanci podruhé, když nádherně tečoval střelu Potiho od modré. O pět minut později bylo vyrovnáno. To ruský bombarďák vlétl do skrumáže hned po buli a dělovkou k tyči završil hattrick. První v sezoně, přestože to byla již jeho 42. branka.

Sidney Crosby.

Při následném odklízení čepic z ledové plochy (zámořský zvyk na oslavu třígólového střelce) kamery zabírali

Ovečkin vs Crosby (v základní části NHL)

Trestné minuty: 12/ 6

Crosbyho, jak s přemýšlivým výrazem sleduje velkou kostku nad ledem. "Lidé vždy od těchto zápasů hodně čekají. Byl to krásný zápas, až na ten výsledek," řekl po utkání zklamaný dvaadvacetiletý Kanaďan.

Měl pravdu, Ovečkinovu řádění totiž nebyl konec. V prodloužení poslali hlavní sudí Pittsburgh do tří (hodně přísně, stejně jako na konci třetí třetiny když šel na trestnou domácí Schultz) a to se při současné formě Capitals rovná sebevraždě.

Ruská mašina nejprve sestřelila Adamse a hosté se bránili de facto ve dvou a následně poslal tvrdý projektil do tyče, od které se puk odrazil pod Fleuryho beton a za pomoci Knubleho zamířil do branky.

Je rozhodnuto, Washington vítězí v prodloužení.

Verizon Centre mohlo vybuchnout v nadšení. Jejich miláčci dokonali báječný obrat, navíc v zápase s neoblíbeným soupeřem. Ba co více, natáhli vítěznou sérii na 14. zápasů, jen New York Islanders (v roce 1982 vyhráli 15 zápasů v řadě) a Pittsburgh Penguins (17 zápasů v roce 1993) předvedli delší vítězné série. Mimochodem, ve všech zápasech vedl tým z hlavního města USA ruský kanonýr, v této funkci tak ještě v NHL neprohrál (poté co dostal "C" na dres na trvalo).

"Nechtěli jsme, aby právě Pittsburgh ukončil naši vítěznou šňůru. Jsme nadšeni, že jsme vyhráli," potvrdil prestiž duelu obránce Washingtonu Mike Green se širokým úsměvem na tváři. "Caps" vládnou NHL, Ovečkin všem sledovaným statistikám hráčů. Kdo tuhle mašinu zastaví?

WASHINGTON - PITTSBURGH
5:4 V PRODLOUŽENÍ

TŘETINY: (0:2, 2:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 30., 47. a 52. Ovečkin, 38. Fehr, 63. Knuble - 7. a 10. Crosby, 32. a 34. Staal.
Střely na branku: 34:35.
Diváci: 18.277.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...