19:30
PRAHA - Otevřete si jakýkoliv anglický deník, jakoukoliv britskou zpravodajskou webovou stránku. Všude se od sobotní noci řeší jen a pouze duel Anglie-USA (1:1). Ne snad kvůli výsledku, ale především chybě gólmana Roberta Greena, která předcházela americkému vyrovnání.

Anglie - USA (Green inkasuje). foto: Reuters

Na stranu zkušeného brankáře West Hamu se po zápase postavili spoluhráči, kouč Fabio Capello, jeho klub a dokonce i legendární hráč sir Bobby Charlton.

"Chyby k fotbalu prostě patří. Někdy je udělá útočník, jindy gólman," tvrdil zkušený Fabio Capello. "Stojíme za Robertem, hlavní příčinu toho gólu vidím v tom hrozném míči," přidal se kapitán Albionu Steven Gerrard. "O nic nejde. Podívejte, jak hrozně jsme začali šampionát v roce 1966 my a kam až jsme došli," připomíná trnitou cestu k titulu mistrů světa Bobby Charlton.

Anglie - USA (Green vyráží střelu Altidora).

Všichni se snaží krotit drtivou kritiku britských médií, kteří ke Greenovi již tak smířliví rozhodně nejsou. Navíc sám třicetiletý gólman připustil, že chyboval. A angliští žurnalisté ihned přispěchali s připomínkou největších kiksů britských gólmanů v důležitých zápasech. S povzdechem: Kdy tohle konečně skončí?

Není se co divit, následující seznam je skutečně obsáhlý.

Paul Robinson (kvalifikace EURO 2008 s Chorvatskem 0:2 v říjnu 2006):

Kvalifikace na EURO 2008? To měla být pro anglický národní tým snadná práce. Jenže opak byl pravdou. Vše začalo již duelem v Záhřebu, ve kterém hrubě chybovala tehdejší jednička Albionu Paul Robinson. Nesourodý soubor hvězd se také vinou této prohry na závěrečný turnaj ve Švýcarsku a Rakousku nepodíval.

David Seaman (čtvrtfinále MS 2002 s Brazílií 1:2):

Našlapaný a rozjetý vlak jménem Anglie se již viděl v roli nových světových šampionů. Angličané postoupili ze skupiny smrti šampionátu na úkor Argentiny a Nigérie, v osmifinále smetli Dánsko a věřili si také na Brazilce.

Jenže přišel druhý poločas čtvrtfinále a 50. minuta, kdy si Ronaldinho chystal rozehrávku přímého kopu od půlící čáry. Za pět vteřin se k údivu všech třepotal míč v anglické brance, Brazilci se dostali do vedení 2:1, které již udrželi. Slavný David Seaman byl opět terčem drtivé kritiky a posměšků. Chybu mu de facto ukončila reprezentační kariéru.

David James (kvalifikace na MS 2006 s Rakouskem 2:2):
Vyslovte před devětatřicetiletým veteránem jméno Andreas Ivanschitz a se zlou se potážete. Anglie si jela do Rakouska pro jasné vítězství, jedna z mnoha chyb zkušeného gólmana fotbalisty Albionu o výhru připravila. Ne nadarmo se Jamesovi přezdívá "Calamity James". Paradoxně je to právě James, který čeká v pozici dvojky za Greenem na svou šanci zachytat si na letošním MS. Z bláta do louže, co říkáte...

Scott Carson (kvalifikace EURO 2008 s Chorvatskem v listopadu 2007):

Tehdy dvaadvacetiletý gólman si výkony (a také svými výroky a tlakem médií) v anglické lize v dresu Charltonu a poté Aston Villy si hlasitě říkal o pozici anglické jedničky. Kouč McCLaren podlehl a nezkušeného Carsona poslal do branky v klíčovém domácím duelu s Chorvatskem. Poté si musel rvát vlasy.

Carson v osmé minutě svého premiérového duelu v anglické reprezentaci nepochopitelně propustil střelu Kranjčara ze třiceti metrů. Anglie padla 2:3, McClaren se poté stal již jen bývalým koučem Anglie, Carson má nyní na svém kontě pouhé tři reprezentační starty. Experimenty prostě ne vždy vyjdou podle představ...

BONUS - Petr Čech (duel EURO 2008 s Tureckem 2:3):
Chyby se nevyhýbají ani "neanglickým" gólmanům. Snad nejznámnější chybu v českém podání předvedl Petr Čech na EURO 2008 v závěrečném duelu základní skupiny s Tureckem. Češi vedli 2:0, jenže Turkové v posledních patnácti minutách duelu zápas otočili.

ČESKO - TURECKO 2:3:

Také díky obrovské chybě Čecha, kterému v 87. minutě vypadl lehký centr ze strany k nohám zcela volného Kahveciho. Ten o pár desítek vteřin šokované české fotbalisty dorazil třetím gólem. Čech předvedl podobný kiks také v české lize. Na podzim roku 2001 v dresu Sparty držel rekordní šňůru neprůstřelnosti v české lize dlouhou 904 minut.

Tu ukončil až derby v rámci 14. kola s Bohemians 1905 v Ďolíčku, když jej ve 49. minutě překonal Melecký střelou ze třiceti metrů. Ta proklouzla mladému Čechovi pod tělem a mezi nohama, "klokani" o dvě minuty přidali druhý gól a vyhráli 2:1.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.