7:36aktualizováno  8:36
NEW YORK - Hokejový brankář Tomáš Vokoun zazářil ve čtvrtečním utkání play off NHL. V důležitém pátém zápase Pittsburghu proti New Yorku Islanders vychytal čisté konto a dovedl svůj tým k výhře 4:0. Tučňáci se tak ujali vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Tomáš Vokoun po šesti letech v play off zazářil. foto: Reuters

Český gólman dostal v brance Pittsburghu příležitost poprvé v sérii poté, co týmová jednička Marc-Andre Fleury nepůsobil v předchozích dvou duelech jistým dojmem. Do play off naskočil Vokoun po šesti letech, naposledy atmosféru vyřazovacích bojů okusil v roce 2007 v dresu Nashvillu. V klíčovém duelu si počínal jako ostřílený mazák, zneškodnil všech 31 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "Byl jsem trochu nervózní. Nesměl bych být člověk, aby to tak nebylo, každý je podle mě v play off nervózní. Ale několikrát jsem měl štěstí a jak zápas plynul, cítil jsem se stále lépe," prohlásil Vokoun.

Šestatřicetiletý brankář svůj tým několikrát podržel zejména za stavu 0:0, který trval až skoro do poloviny druhé třetiny. Pak Tyler Kennedy a Douglas Murray v rozmezí 82 sekund zajistili Pittsburghu vedení 2:0. Do té doby ale byli Tučňáci horším týmem a nebýt Vokouna, zřejmě by se zápas vyvíjel jinak. "Cítili jsme jeho jistotu a sebevědomí. Přeneslo se to pak i na zbytek mužstva a tím to všechno začalo," prohlásil na Vokounovu adresu obránce Kris Letang.

"Tomáš byl oporou celý zápas. V důležitých chvílích předvedl klíčové zákroky, počínal si hodně chladnokrevně," dodal Letang. Vokoun takřka jistě dostane příležitost i v sobotním zápase číslo šest v New Yorku, v němž si "Tučňáci" budou moci vybojovat postup do 2. kola play off. Ten už si ve čtvrtek zajistili hokejisté Ottawy, kteří v kanadském derby přejeli Montreal 4:1 na zápasy. Canadiens se s play off rozloučili na domácím ledě debaklem, poslední zápas prohráli 1:6.

Asistenci u jediného gólu Montrealu si připsal Plekanec

Asistenci u jediného gólu Montrealu si připsal Tomáš Plekanec, který byl ale zároveň na ledě u čtyř inkasovaných branek. Nyní by mohl posílit národní tým na mistrovství světa ve Švédsku. Montreal byl v prvních dvou třetinách jednoznačně aktivnějším týmem, jenže góly dával soupeř. První vstřelil už v 3. minutě Zack Smith, jenž doklepl puk do sítě po nejistém zákroku Petera Budaje, který v závěru minulého zápasu nahradil zraněného Careyho Price.

Naopak na druhé straně svůj tým několikrát podržel Craig Andresson, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. V 13. minutě pak z ojedinělého brejku zvýšil na 2:0 pro hosty Cory Conacher. V samém závěru první třetiny se domácím podařilo snížit, jenže v polovině druhého dějství Canadiens nezvládli přesilovou hru, Kyle Turris v oslabení zvýšil na 3:1 a z tvrdého direktu už se domácí nevzpamatovali.

"V posledních dvou týdnech jsme měli hromadu smůly. Ale neberu to jako výmluvu a jsem si jistý, že ani hráči to se svým přístupem nebudou používat jako výmluvu," uvedl trenér poražených Michel Therrien. "Oproti minulé sezoně jsem udělali pokrok a máme na čem stavět," připomněl, že loni Canadiens skončili až na posledním místě tabulky Východní konference. V kabině Ottawy zavládla euforie. Senators postoupili do druhého kola poprvé od roku 2007, kdy bojovali ve finále Stanley Cupu.

Euforii si užíval i český útočník Milan Michálek, jenž patří mezi řadu opor týmu, které během sezony pronásledovaly zdravotní komplikace. "S těmi všemi zraněními nám myslím letos nikdo nedával moc šancí, a to ani na postup do play off. Ale ukázali jsme jim, že se mýlili," radoval se kapitán Daniel Alfredsson. Postup do druhého kola oslavil také nejlepší tým základní části Chicago, které po výhře 5:1 uzavřelo sérii s Minnesotou rovněž v poměru 4:1. Asistenci u jednoho z gólů Blackhawks si připsal Michael Frolík.

1. kolo play off NHL

Východní konference - 5. zápasy
Pittsburgh - New York Islanders 4:0
(0:0, 3:0, 1:0)
Branky: 28. Kennedy, 29. Murray, 35. Crosby, 46. Letang. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil všech 31 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.636. Stav série: 3:2.

Montreal - Ottawa 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)
Branky: 20. Subban (Plekanec) - 13. a 53. Conacher, 3. Z. Smith, 32. Turris, 47. Alfredsson, 57. Condra. Střely na branku: 34:29. Diváci: 21.273. Konečný stav série: 1:4.

Západní konference - 5. zápas
Chicago - Minnesota 5:1
(1:0, 3:1, 1:0)
Branky: 16. a 27. Marián Hossa, 24. Krüger (Frolík), 31. Shaw, 47. Sharp - 31. Mitchell. Střely na branku: 33:22. Diváci: 21.597. Konečný stav série: 4:1.