7:52aktualizováno  12:37
NEW YORK - Hokejisté Detroitu zvítězili v 2. kole play off NHL i díky asistenci obránce Jakuba Kindla na ledě Chicaga 4:1 a vyrovnali stav série na 1:1. První výhru v sérii vybojovalo také San Jose, které udolalo Los Angeles 2:1 v prodloužení a snížilo na 1:2 na zápasy.

Hokejista Detroitu Jakub Kindl s golmanem Jimmym Howardem. foto: ČTK

Favorizovaní Blackhawks měli do druhého utkání s Detroitem lepší vstup a od 15. minuty vedli 1:0, když se poprvé v play off trefil Patrick Kane. K obratu zavelel právě Kindl, který v úvodu druhé třetiny nahodil na branku puk od modré čáry a jeho ránu lehce tečoval za záda brankáře Coreyho Crawforda Damien Brunner. Kindl, hrající své první play off NHL, si ve vyřazovacích bojích připsal třetí asistenci, na gól ale pořád čeká.

Do vedení dostal Red Wings ve 37. minutě Brendan Smith, který využil přihrávku Henrika Zetterberga zpoza branky. Ve třetí třetině pak hosté svůj náskok ještě dvakrát navýšili a po trefách Johana Franzéna a Valtteriho Filppuly dovedli zápas v poklidu do vítězného konce. "Bylo důležité, že jsme se nesoustředili na udržení náskoku, ale dál jsme hráli a snažili se vstřelit další góly. Chtěli jsme ten zápas prostě rozhodnout dřív," řekl kapitán Detroitu Henrik Zetterberg.

"Myslím, že jsme byli ve všech směrech lepší a vítězství jsme si zasloužili. Všechno to začíná dobrou obranou, útok se pak přidal," dodal švédský veterán, který je s 10 body nejproduktivnějším hráčem týmu v play off. Jeho protějšek Jonathan Toews samozřejmě spokojený nebyl. "Věděli jsme, že se budou chtít vrátit do série. A bohužel jsme na jejich hru nenašli odpověď. Na druhou stranu bylo v naší hře i plno dobrých věcí," snažil se Toews o pozitivní přístup.

Havlát na ledě strávil jen necelých pět minut

"Jestli je pro nás porážka budíčkem? Neřekl bych. Přesně víme, v čem se musíme hned zlepšit, abychom byli úspěšní." Hráči San Jose rozhodli zápas proti obhájcům Stanley Cupu hned v úvodu nastaveného času, na jehož začátku měli k dispozici 78 sekund trvající dvojnásobnou přesilovku ze závěru třetí třetiny. Tu sice nevyužili, ale při následné hře pěti proti čtyřem se přece jenom prosadil Logan Couture.

Sharks nastoupili do utkání i s Martinem Havlátem, jenž chyběl v sestavě od úvodního utkání 1. kola s Vancouverem kvůli zranění v dolní části těla. Na ledě však strávil jen necelých pět minut a od druhé třetiny už znovu nehrál.  "Jeho start v dalším zápase je velmi nejistý," přiznal kouč Todd McLellan, že si český útočník nejspíš zranění znovu obnovil. Mimo hru byl na nějaký čas v zápase i střelec vítězného gólu Couture, jenž zmizel ve druhé třetině do kabiny po tvrdém zákroku Jeffa Cartera. Ještě před přestávkou se ale Couture vrátil na led a nakonec byl hrdinou večera.

"Je jedním z našich lídrů, hlavně na ledě. Když se vrátil do zápasu, byla to pro nás velká vzpruha," řekl obránce Brad Stuart. Hosté z Los Angeles se po zápase hodně zlobili na rozhodčí, kteří je na konci základní hrací doby poslali do tří. "Jsem zklamaný z toho, s jakou jistotou rozhodčí odpískají v posledních třiceti sekundách třetí třetiny fauly po takových zákrocích," divil se útočník Dustin Penner.

Výsledky 2. kola play off NHL

Západní konference - 2. zápas:

Chicago - Detroit 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 15. P. Kane - 23. Brunner (Kindl), 37. Smith, 48. Franzén, 53. Filppula. Střely na branku: 20:30. Diváci: 21.822. Stav série: 1:1.

Západní konference - 3. zápas:

San Jose - Los Angeles 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 2. Boyle, 62. Couture - 11. Toffoli. Střely na branku: 40:27. Diváci: 17.562. Stav série: 1:2.