10:59
JOHANNESBURG - Urugauyi vystřílel postup do čtvrtfinále. Byl jejím nejlepším střelcem. Jenže ve 120. minutě čtvrtfinále MS s Ghanou bylo rázem vše jinak. Kanonýr Luis Suaréz zabránil cestě míče do branky házenkářsky oběma rukama, uviděl červenou kartu a africký celek kopal penaltu. Suaréz schovával hlavu do dlaní, skrýval slzy ale ...

Uruguay - Ghana (Suarez hraje rukou) foto: Reuters

Ten příběh by nevymyslel žádný filmový scénárista. Ne ten mohl napsat jen sám život. Běží 120. minuta čtvrtfinálového duelu světového šampionátu mezi Uruguayí a Ghanou. Devadesát tisíc fanoušků na stadionu a miliony po celém černém kontinentu ženou do historického semifinále z pohledu afrického celku "černé hvězdy" z Ghany.

VIDEO ZÁSAHU RUKOU SUARÉZE PROTI JISTÉ BRANCE:

Jeden z uruguayských fotbalistů udělá hloupý faul u vlastní branky. Rozčiluje se, vzteká. Jako by tušil, že tohle může být pro africký celek poslední šance jak rozhodnout před penaltovým rozstřelem. Nemýlí se... "Domácí" rozehrávájí standardní situaci, která pořádně zavaří jihoamerické obraně. Afričtí buldoci tlačí míč do sítě a Gyanovu střelu zastavuje "házenkářským" způsobem na brankové čáře Luis Suárez.

V první chvíli to není patrné, vypadá to, že míč odhlavičkoval. Ghaňané ale mají jasno, hlavní sudí Benquerenca také. Zastavuje hru, která se již přehoupla do 121. minuty, Suarézovi ukazuje červenou kartu a stopku minimálně pro semifinále a nařizuje penaltu. V třiadvacetiletém střelci Ajaxu by se v ten okamžik krve nedořezal. Konec snu o semifinále. Osobní tragédie. Pomalu se sune ke střídačce.

Uruguay - Ghana (Suareze po zápase nosí na ramenou)

Ve stejný okamžik, co je utěšují kamarádi, stoupá si vedle lavičky zády ke hřišti a modlí se, staví se k penaltovému puntíku Asamoah Gyan. Třígólový střelec na druhé straně. Ten, který už na letošním šampionátu dva góly z penalt vstřelil. Ten, který má poslat Ghanu do semifinále. Rozbíhá se, pálí, Moslera skáče po pravé ruce, míč letí prudce nahoru a ... trefuje břevno, od kterého se odráží nad branku.

Gyan jen bezmocně sleduje dráhu letu. O padesát metrů dále vybuchne Suaréz v nadšení. Ze zatracence je najednou hrdina. Zachránce. Spasitel. Jeho parťáci je do této role pasují při následném penaltovém rozstřelu, který vyhrávají 4:2 (Gyan podruhé nezaváhal, zklamali ale jiní).

V semifinále je jihoamerická zemička. Poprvé po čtyřiceti letech. A hrdina, kterého nosí spoluhráči na ramenou? Nikoliv gólman Moslera, ale vyloučení Suaréz. Fotbal opět ukázal, jak umí být krásný a krutý zároveň.