9:59
PRAHA/WASHINGTON - Hokejisté Montrealu zvítězili v druhém utkání druhého kola play off NHL na ledě Pittsburghu 3:1 a srovnali stav série na 1:1. Největší zásluhu na první výhře Canadiens měli brankář Jaroslav Halák, autor 38 úspěšných zásahů, a Mike Cammalleri, který vstřelil dva góly. U třetí branky hostů si připsal asistenci český útočník Tomáš Plekanec.

Jaroslav Halák, hrdina zápasu.

PITTSBURGH - MONTREAL 1:3 (STAV SÉRIE 1:1):

"Přesně to byl náš cíl. Získat v Pittsburghu alespoň jedno vítězství," prohlásil útočník Montrealu Scott Gomez. "Víme, že série bude ještě dlouhá, ale dílčí cíl je splněn," podotkl. Na rozdíl od úvodního duelu se mohli Canadiens znovu opřít o Haláka, hrdinu předchozí série s Washingtonem, který ale v prvním utkání s Pittsburghem inkasoval pět branek z 20 střel a v třetí třetině byl střídán.

"Věděl jsem, že dnes musím být lepší. Stejně tak chlapi přede mnou. A povedlo se," uvedl Halák. Montreal porazil obhájce Stanleyova poháru stejnými zbraněmi, s nimiž uspěl v úvodním kole. Těmi byly brilantní Halákův výkon, znovu těžko překonatelné formace na oslabení, obětavost při blokování střel a efektivní brejkové situace.

Hal Gill gratuluje Halákovi.

"Jsou skvěle bránícím týmem. Mají dobrého trenéra a vědí, co chtějí hrát. Těžko se proti takovým týmům hraje, když prohráváte," uvedl veterán Pittsburghu Bill Guerin. "Musíme dnešní zápas hodit za hlavu a najít opět cestu k vítězství," dodal. Přitom Pittsburgh utkání zahájil výborně a už v páté minutě se ujal vedení.

Jenže do přestávky ještě srovnal Brian Gionta a vítězství pak na stranu kanadského týmu strhl dvěma góly Cammalleri. "Trochu to připomínalo naše předchozí výhry v play off. Hráli jsme zodpovědně v obraně se snahou limitovat jejich šance a trpělivě čekat na své," řekl Cammalleri, s osmi góly nejlepší střelec týmu, který se v zápase musel obejít bez zraněného obránce Andreje Markova.

Crosby v souboji s o ohlavu vyšším Gillem.

Sidney Crosby, který v sérii stejně jako Jevgenij Malkin ještě nevstřelil branku, viděl hlavní příčinu porážky v přesilových hrách. "To byl jediný rozdíl. Nehráli jsme je tak dobře jako v minulém utkání. Při rovnoměrném počtu hráčů na ledě jsme si vytvářeli šance, dokonce ještě víc než minule.

Samozřejmě je ale potřeba i vyzdvihnout jejich brankáře. Chytal velmi dobře, o tom nemůže být pochyb," uvedl Crosby. Série se nyní přesouvá do kanadského města, kde je na programu další zápas v noci z úterý na středu.

SAN JOSÉ 4:3 DETROIT (STAV SÉRIE 2:0):

Hokejisté San Jose na rozdíl od Pittsburghu plně využili domácího prostředí. Nejlepší tým Západní konference porazil v druhém zápase Detroit 4:3 a v sérii vede 2:0. V utkání opět úřadoval Joe Pavelski, který skóroval dvakrát a s devíti zásahy je nejlepším střelcem play off.

"Je příjemné, když vidíte, že vám to padá do branky. Jsem rád, že tvrdá práce je odměněna, ale na druhou stranu si uvědomuji, že je toho potřeba pořád ještě hodně udělat," komentoval svou produktivitu Pavelski.

Detroit - San José.

Pětadvacetiletý útočník vstřelil dvě branky v třetím utkání play off za sebou a je prvním hráčem od roku 1992, kterému se to povedlo. Napodobil tím Maria Lemieuxe. Zároveň v každém z posledních tří utkání nasbíral tři body, což se v play off podařilo naposledy Joeovi Sakikovi v sezoně 1995/96.

"Je ve formě. Vypadá to, jako by každý jeho dotek s pukem směřoval na branku. Dnes měl 11 střel. Je pilný, bojuje při každém střídání a jeho aktivita se opět vyplatila. Je nyní katalyzátorem našeho stroje," řekl na adresu Pavelského trenér Todd McLellan.

Zatímco hrdina utkání i konečný výsledek byl v obou duelech stejný, průběh zápasu byl tentokrát odlišný. San Jose v úvodním střetnutí rozhodlo o výhře třemi góly v polovině první třetiny, tentokrát v závěrečném dějství otočilo z 2:3 na 4:3. Nejdříve srovnal Pavelski a v 53. minutě rozhodl Joe Thornton.

Spokojený

K vítězné brance mu pomohlo i štěstí, když na modré čáře zlomil při střele hůl obránce Detroitu Nicklas Lidström a o puk ho obral Dany Heatley. Z následného brejku dvou na jednoho udeřil Thornton, který se trefil poprvé v letošním play off.

Série pokračuje třetím zápasem v noci z úterý na středu v Detroitu. "Teď jsme na tahu my. Musíme se semknout a připravit se co nejlépe na další utkání," uvedl trenér Detroitu Mike Babcock.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Východní konference - 2. zápas:
Pittsburgh - Montreal 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 5. Cooke - 28. a 58. Cammalleri (na druhou Plekanec), 16. Gionta. Střely na branku: 39:21. Diváci: 17.132. Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápas:
San Jose - Detroit 4:3 (2:2, 0:1, 2:0)
Branky: 10. a 45. Pavelski, 11. Clowe, 53. J. Thornton - 7. Dacjuk, 14. Holmström, 22. Lidström. Střely na branku: 45:31. Diváci: 17.562. Stav série: 2:0.