10:02
MONTREAL - Hokejisté Montrealu zvítězili ve čtvrtečním utkání play off NHL nad Pittsburghem 3:2 a srovnali sérii na 2:2. Canadiens od 6. minuty až do začátku třetí třetiny prohrávali 1:2, pak však během 93 sekund dvěma brankami otočili skóre a těsný náskok uhájili až do konce. V dalším zápase Detroit na domácím ledě deklasoval San Jose 7:1.

Montreal - Pittsburgh (Jaroslav Halák) foto: Reuters

Asistenci u vítězného gólu si připsal český obránce Roman Hamrlík.

Rozhodující gól si ale ve skutečnosti dali Penguins sami. Brian Gionta při rychlém protiútoku přihrával před branku a vracející se obránce Pittsburghu Kris Letang puk srazil za záda vlastního gólmana.

Hlavní postavou v dresu Montrealu byl opět slovenský brankář Jaroslav Halák, který sice z prvních tří střel dvakrát kapituloval, zbývajících 32 pokusů Tučňáků ale zlikvidoval a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

"Halák nám dal šanci vrátit se zpátky do zápasu a vybojovat vítězství," konstatoval obránce Josh Gorges. "První dva góly na začátku zápasu nás rozhodily, psychicky jsme na tom byli špatně, nic se nám nedařilo a nebýt výkonu Jara, asi bychom se z toho nedostali," dodal.

Pittsburgh měl během úvodních čtyřiceti minut zápasu jasnou střeleckou převahu 26:9, první třetina dokonce vyzněla na střely 11:3 pro hosty.

Přesto se nakonec radovali domácí. "Soupeř trpělivě číhal na svou šanci a dokázal ji využít," smutnil kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který už v pátém zápase za sebou nedal gól.

I proto favorizovaní se obhájci Stanleyova poháru trápí s jasným outsiderem play off, který si účast ve vyřazovacích bojích zajistil až v poslední den základní části. A hráči Montrealu si to užívají. "Nemáme co ztratit, nikdo nepočítal s tím, že dojdeme takhle daleko. Kdyby nám někdo řekl, že po čtyřech zápasech budeme hrát s Pittsburghem nerozhodně, řekl bych mu, že to beru," usmál se útočník Mike Cammalleri.

Série pokračuje v sobotu v Pittsburghu a bude se hrát o postupový mečbol.

Montreal - Pittsburgh 3:2

Ten ve čtvrtek zatím nevyužili hokejisté San Jose. Detroit je v druhém domácím zápase rozstřílel 7:1 a snížil stav série na 1:3. Hlavní hvězdou zápasu se stal Johan Franzén, který měl prsty v šesti gólech, když čtyři sám vstřelil a na další dva přihrál.

Franzen stihl nastřílet hattrick během úvodních jedenácti minut první třetiny, kterou Red Wings vyhráli 5:0. "Nechtěli jsme to ještě vzdát, naopak jsme chtěli vlastním fanouškům ukázat, že se o to ještě popereme.

Chtěli jsme pro ně prostě dneska vyhrát a to se povedlo. Teď musíme vyhrát zase další zápas," prohlásil Franzén, který se šesti body vytvořil nový rekord Detroitu v play off. Dosavadním maximem v jednom utkání bylo 5 bodů (Norm Ullman a Steve Yzerman).

Detroit - San Jose 7:1

Franzén své první tři góly vměstnal do tří minut a šestadvaceti sekund a jen o dvě sekundy zaostal za nejrychlejším hattrickem v historii play off, který v roce 1985 vstřelil Tim Kerr z Philadelphie do sítě New Yorku Ranges.

Žraloci nyní mají jen pár desítek hodin, aby se z debaklu vzpamatovali.

Druhou šanci na postup do finále konference budou mít v sobotu na domácím ledě, kde vyhráli posledních šest zápasů. "Až teď půjdu za hráči do kabiny, řeknu jim, že by se měli stydět. Vůbec jsme na zápas nebyli připraveni a všichni jsme velice zklamaní. Tohle slovo jsem nepoužil dobrý měsíc," uvedl trenér Sharks Todd McLellan.

Noční zápasy play off NHL

Montreal - Pittsburgh 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
Branky: 3. Pyatt, 43. Lapierre, 44. Gionta (Hamrlík) - 4. Talbot, 6. Kunitz.
Střely na branku: 25:35. Diváci: 21.273. Stav série: 2:2.

Detroit - San Jose 7:1 (5:0, 0:1, 1:0)
Branky: 8., 11., 12. a 48. Franzén, 6. Bertuzzi, 19. Filppula, 24. Rafalski - 40. Heatley.
Střely na branku: 37:29. Diváci: 20.066. Stav série: 1:3.