10:25
PRAHA/NEW YORK - Na vítězné vlně zůstávají naladěni v play off zámořské NHL hokejisté Philadelphie. Poté, co otočili sérii s Bostonem z 0:3 na 4:3, vstoupili úspěšně i do semifinálové bitvy s Montrealem a v prvním utkání svého soupeře rozstříleli 6:0. Na vysoké vítězství zadělali Flyers v první desetiminutovce druhé třetiny, kdy třemi góly posunuli skóre z 1:0 na 4:0.

Philadelphie - Montreal (zklamaný Halák). foto: Reuters

PHILADELPHIE 6:0 MONTREAL (STAV SÉRIE 1:0):

"Po vítězném obratu v sedmém utkání proti Bostonu jsme samozřejmě hodně vysoko, ale nikdy bych nečekal, že můžeme předvést takový výkon," divil se útočník Jasem Van Riemsdyk, který vstřelil důležitý druhý gól třicet sekund po začátku druhé třetiny. "Snad nám tahle forma ještě nějakou chvíli vydrží."

NOČNÍ VÝSLEDKY

Východní konference - 1. zápas:

Philadelphia - Montreal 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
Branky: 4. Coburn, 21. Van Riemsdyk, 25. Briere, 30. Gagne, 53. Hartnell, 54. Giroux. Střely na branku: 25:28. Diváci: 19.927. Stav série: 1:0.

Západní konference - 1. zápas:

San Jose - Chicago 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 12. Demers - 28. Sharp, 54. Byfuglien. Střely na branku: 45:40. Diváci: 17.562. Stav série: 0:1.

Letcům se podařilo odzbrojit největší oporu Montrealu v dosavadním průběhu play off brankáře Jaroslava Haláka. Slovenský gólman během třiceti minut inkasoval ze čtrnácti střel čtyři góly a v polovině zápasu ho v brance nahradil Carey Price. Pro Canadiens to ale nemusí být špatné znamení. Halák byl totiž jednou střídán i v předchozích dvou sériích s Washingtonem a Pittsburghem, které nakonec Montreal otočil z 1:3 na 4:3.

"Myslím, že jsme dnes nehráli jako tým," hledal příčiny porážky trenér Jacques Martin. "Hráli jsme moc individualisticky a tudy cesta k úspěchu nevede." Halákův protějšek Michael Leighton, který po zranění Briana Bouchera odchytal teprve třetí utkání v letošním play off, si připsal dvacet osm úspěšných zákroků a premiérové čisté konto. "Chytal perfektně, zavřel branku a to byl hlavní rozdíl v dnešním utkání," prohlásil obránce Braydon Coburn, který ve čtvrté minutě otevřel skóre zápasu v přesilové hře.

Canadiens mají dva dny na to, aby se z porážky oklepali. V úterý je ve Filadelfii na programu druhý zápas. "Už jsme se dokázali dostat z větších problémů. Myslím, že zatím není důvod k panice, jsme teprve na začátku série. Ale určitě musíme náš výkon zlepšit," uvedl nejlepší střelec Montrealu i celého play off Michael Cammalleri.

SAN JOSÉ 1:2 CHICAGO (STAV SÉRIE 0:1):

Druhá semifinálová série mezi San Jose a Chicagem přinesla v úvodním utkání mnohem vyrovnanější souboj, z něhož nakonec vyšli úspěšně hosté, kteří vyhráli 2:1. Hlavním hrdinou utkání se stal finský brankář ve službách Blackhawks Antti Niemi, který zlikvidoval 44 z 45 střel Žraloků.

"Byl to jeden z nejlepších výkonů mé kariéry," přiznal po utkání finský gólman. Domácí hokejisté na něho sice vyzráli poměrně brzy, když Jason Demers ve 12. minutě využil přesilovou hru a dostal San Jose do vedení 1:0. Ve zbytku zápasu už ale Žraloci kousali naprázdno, když promarnili další tři početní výhody.

San José - Chicago (Keith gratuluje Niemimu).

To hosté se za celé utkání nedostali ani k jedné přesilovce, přesto dokázali skóre otočit. O vyrovnávací branku se postaral v 28. minutě Patrick Sharp, vítězný druhý gól vstřelil necelých sedm minut před koncem třetí třetiny Dustin Byfuglien. "Nevím, proč pořád někdo o Anttim pochybuje. Myslím, že dnes znovu ukázal, že jakékoliv otázky o něm jsou zbytečné. My mu maximálně věříme a jsem přesvědčen, že bude naší oporou i v druhém utkání," prohlásil Patrick Sharp.

Niemi byl v neděli bezchybný od začátku do konce. Nejvíc svůj tým zřejmě podržel v rozmezí 15. - 17. minuty druhé třetiny za stavu 1:1, kdy byl vyloučen Brent Seabrook za držení. Niemi si v oslabení připsal osm zásahů, včetně fantastického zákroku lapačkou při pokusu Ryana Clowea.