8:55
PRAHA/NEW YORK - Český útočník Tomáš Fleischmann zazářil ve středečním utkání NHL, když svým premiérovým hattrickem v zámořské soutěži zařídil vítězství Colorada na ledě Chicaga 4:3. Všechny tři góly vstřelil ve třetí třetině. Prvními dvěma, které padly v přesilových hrách v rozmezí tří minut a 13 sekund, získal pro Colorado rozhodující náskok 3:1. Poslední zásah v 55. minutě znamenal vedení 4:2.

Tomáš Fleischmann přijímá gratulace. foto: ČTK

Šestadvacetiletý Fleischmann sehrál klíčovou roli i v pondělním duelu proti Blackhawks, v jehož závěru se gólem a dvěma asistencemi podílel na obratu skóre z 4:5 na 7:5. V posledních dvou zápasech tak potvrdil svou skvělou formu, do které se dostal po výměně z Washingtonu na konci listopadu.

CHICAGO 3:4 COLORADO:

V sedmi utkáních v dresu Avalanche zaznamenal dohromady deset bodů za pět gólů a stejný počet asistencí, což je stejný bodový počinek jako v předchozích 23 zápasech v dresu Capitals. "Myslím, že Tomáš je typem hráče, který potřebuje hrát s šikovnými parťáky. Je to tady pro něho nový začátek a zatím se z jeho pohledu vyvíjejí věci velice dobře," řekl trenér Colorada Joe Sacco, který Fleischmanna zařadil do formace s Mattem Duchenem a Ryanem Jonesem.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Buffalo - Boston 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 19., 47. a 51. Stafford - 18. Krejčí, 47. Ryder. Střely na branku: 35:34. Diváci: 18.197.

New Jersey - Phoenix 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 6. a 45. Kovalčuk (na druhou Eliáš), 14. Fayne (Eliáš). Střely na branku: 29:29. Diváci: 13.208.

Pittsburgh - NY Rangers 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)
Branky: 20. Malkin - 51. Christensen, 51. Frolov, 55. Anisimov (Rozsíval), 57. Boyle. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18.242.

Washington - Anaheim 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 15. Laich - 33. Lupul, 65. Getzlaf. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.398.

Detroit - St. Louis 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 25., 43. a 60. Lidström, 37. Kronwall, 38. Cleary - 26. Colaiacovo, 47. Winchester. Střely na branku: 37:21. Diváci: 18.769.

Tampa Bay - Atlanta 2:1 po sam. náj. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 35. Bergenheim (Kubina), rozhodující sam. nájezd Hedman - 14. Peverley. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 31 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Střely na branku: 31:28. Diváci: 14.441.

Florida - Carolina 3:4 (3:0, 0:1, 0:3)
Branky: 1. Dadonov, 2. Frolík, 6. McCabe - 53. a 54. T. Ruutu, 35. E. Cole, 48. McBain. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 34 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Střely na branku: 27:34. Diváci: 14.651.

Nashville - San Jose 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 33. Tootoo, 57. S. Kosticyn, 58. Wilson - 8. Wallin, 38. Heatley. Střely na branku: 35:27. Diváci: 14.731.

Chicago - Colorado 3:4 (0:1, 1:0, 2:3)
Branky: 22. Bickell, 50. Toews, 60. Brouwer - 45., 47. a 55. Fleischmann, 14. Mauldin. Střely na branku: 38:23. Diváci: 21.121.

Montreal - Philadelphia 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)
Branky: 39. Subban, 48. Plekanec, 50. Gionta - 23. a 55. Van Riemsdyk, 20. Carter, 46. Žerděv, 56. Giroux. Střely na branku: 41:30. Diváci: 21.273.

Vancouver - Columbus 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 20., 31. a 64. Kesler - 30. Brassard (Voráček), 48. Sestito. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.860.

"S klukama jsme si sedli, dokážeme si na ledě vyhovět. Celkově mám pocit, že jsem do mužstva velice rychle zapadl," řekl Fleischmann zámořským novinářům pár hodin před začátkem zápasu po ranním rozbruslení. V utkání svá slova jen potvrdil. "Hattrick jsem dal naposledy někdy v juniorech, takže z něho mám samozřejmě radost. Ale jsem především rád, že jsme vyhráli zápas. To je jediné, na čem záleží," prohlásil pak skromně Fleischmann, díky němuž Avalanche vyhráli čtvrtý zápas v řadě.

Hattrickem se ve středu blýskli ještě další tři hráči. Drew Stafford z Buffala, které porazilo Boston 3:2, čtyřicetiletý obránce Detroitu Nicklas Lidström, jenž svým prvním třígólovým zápasem v kariéře pomohl k výhře Red Wings 5:2 nad St. Louis, a Ryan Kesler z Vancouveru, který zařídil vítězství Canucks 3:2 v prodloužení nad Columbusem. Rozhodující gól vstřelil Kesler ve 4. minutě nastaveného času, když potrestal vyloučení českého obránce Jana Hejdy za vražení na mantinel.

Po pěti prohrách v řadě se povedl zápas Ďáblům z New Jersey, kteří i díky dvěma asistencím Patrika Eliáše porazili Phoenix 3:0. Dva góly Devils vstřelil ruský útočník Ilja Kovalčuk, což se mu podařilo znovu po 61 utkáních. Navzdory tomu zůstávají New Jersey druhým nejhorším týmem v celé NHL hned za New Yorkem Islanders.

"Jsme daleko od toho, kde bychom chtěli být, ale musíme teď mít radost alespoň z jednoho vítězství," prohlásil Kovalčuk, který v 29 utkáních vstřelil jen sedm gólů. "Když budeme dál hrát tak jako dnes, určitě budou výhry na našem kontě přibývat. Trvalo mi dlouho, než jsem se trefil dvakrát v jednom zápase, ale beru to jako nový začátek a třeba mi to tam teď konečně začne padat," uvedl Kovalčuk.

Brankář Martin Brodeur zlikvidoval všech 29 střel a připsal si třetí čisté konto v sezoně a 113. v kariéře. "Čeká nás ještě spousta práce, abychom napravili škody, které jsme od začátku sezony napáchali. Ale i jedna tahle výhra dokáže člověka na okamžik potěšit. Naše pozice sice není k popukání, ale dnes jsme se na ledě zase po čase bavili," prohlásil Brodeur.

Zápas jako z hororu naopak prožil český brankář Tomáš Vokoun. Jeho Florida vedla nad Carolinou po první třetině 3:0, když první dva góly vstřelili Panteři během úvodních 102 sekund hry, nakonec však prohrála 3:4. Celý obrat zinscenovali hosté v rozmezí 48. a 54. minuty, kdy vstřelili tři góly a otočili skóre z 1:3 ve svůj prospěch. Rozhodující dvě branky měl na svědomí Tuomo Ruutu, který v 53. minutě vyrovnal v přesilové hře na 3:3 a za dalších 88 sekund dal vítězný čtvrtý gól.

Ruutu při něm potrestal obrovskou chybu Vokouna, jenž před brankou nepochopitelně rozehrál puk přímo na jeho hokejku. "Byl to takový předčasný dárek k Vánocům," usmíval se po utkání Ruutu. "Kdybych řekl, že jsem tušil, co Vokoun udělá, lhal bych. Byl jsem prostě jenom ve správný čas na správném místě," radoval se Ruutu.

Český gólman byl po utkání zdrcený. "Je to jedna z nejhorších porážek v mé kariéře," prohlásil Vokoun. "Slovy se ani nedá popsat, jak zle se cítím. Při rozhodujícím gólu to byla jednoznačně moje chyba, kterou v takové chvíli za takového stavu prostě brankář udělat nesmí. Jsem na sebe naštvaný," sypal si Vokoun popel na hlavu.

Obrat v třetí třetině předvedli i New York Rangers, kteří vyhráli 4:1 v Pittsburghu. Domácí Tučňáci hájili od konce první třetiny nejtěsnější vedení 1:0, v posledních deseti minutách základní hrací doby však čtyřikrát inkasovali. Klíčová byla 51. minuta, v níž Erik Christensen a Alexandr Frolov otočili skóre dvěma góly v rozmezí pouhých patnácti sekund. Už sedmou porážku v řadě si připsali hokejisté Washingtonu, kteří podlehli 1:2 v prodloužení Anaheimu.