11:29
PRAHA/WASHINGTON - Strhující bitvu v zámořské NHL mají za sebou z noci ze čtvrtka na pátek hokejisté Philadephie a Tampy. Duel, který konečným výsledkem 8:7 připomínal spíše duel All Star Game, vyhráli 8:7 hosté. Pod triumf se hattrickem a dvěma asistencemi nejvýrazněji podepsal stále více zářící mladík Steven Stamkos. Nejlepší střelec minulé sezony dominuje statistikám také letos.

Philadelphia - Tampa Bay (radost hostí). foto: Reuters

Jako návrat do minulosti popisují v zámoří zápas mezi Philadelphií a Tampou Bay. Jen v první třetině padlo devět branek, po čtyřiceti minutách byl stav nerozhodný 7:7. V závěrečném dějství se už žádná gólová přestřelka nekonala. Prosadil se už pouze hostující hráč Nate Thompson, který rozhodl o výhře Tampy Bay 8:7.

Hlavním strůjcem dvoubodového zisku Lightning byl ale lídr kanadského bodování Steven Stamkos, který si připsal pět bodů za tři góly a dvě asistence. Pět asistencí zaznamenal i jeho spoluhráč Martin St. Louis. "Nikdy jsem nic podobného nezažil. Dokonce ani v mládežnických kategoriích," uvedl Stamkos, který vede produktivitu soutěže s 35 body.

"Jako bychom se vrátili zpět do osmdesátých let, když každý nosil knírek a góly padaly zleva, zprava, ze středu," dodal dvacetiletý hokejista, který je zároveň s 19 góly v 19 odehraných zápasech i nejlepším střelcem ligy a hattrick letos dosáhl už podruhé. V zápase zaznamenalo 21 hráčů alespoň jeden kanadský bod. Jediný český zástupce Pavel Kubina ale vyšel naprázdno.

PHILADELPHIA 7:8 TAMPA BAY:

Český brankář Tomáš Vokoun předvedl v Bostonu šestatřicet úspěšných zásahů, přesto porážku Floridy neodvrátil. Čtyřiatřicetiletého gólmana, který v předchozích třech utkáních inkasoval shodně po jedné brance, třikrát překonal Milan Lucic a Florida nakonec prohrála 0:4. Na druhé straně brankoviště zaznamenal první čisté konto sezony Tuukka Rask.

Pro finského gólmana, který v zápase zlikvidoval 41 střel, to bylo zároveň i první vítězství v probíhajícím ročníku. "Už jsem v minulosti vychytal Bostonu nějakou výhru, ale tahle mě těší. Byl jsem dnes opravdu hodně zaměstnaný," podotkl Rask. V jeho pěti letošních startech totiž získal Boston jen bod. Je to výrazný nepoměr ve srovnání s jedničkou týmu Timem Thomasem, s nímž v brance Bruins zvítězili v deseti z 11 utkání.

BOSTON 4:0 FLORIDA:

"Chtěli jsme mu co nejvíce pomoci, aby byl odměněn výhrou. Jsme šťastní, že se to povedlo," uvedl Lucic, který všechny branky vstřelil za přispění Nathana Hortona. Vokoun, který při posledním zápase v Bostonu vychytal čisté konto, dlouho držel naděje Floridy na bodový zisk. Sice inkasoval první gól již v 16. minutě, další zásahy ale domácí přidali až v závěrečné pětiminutovce.

Lídrovi Montrealu Tomáši Plekancovi skončila série pěti zápasů, v kterých bodoval a celkově nasbíral deset bodů. Nejproduktivnější český hokejista soutěže se stejně jako všichni jeho spoluhráči nedokázali prosadit přes obranu Nashvillu a Montreal v domácím prostředí podlehl soupeři 0:3. Navíc byl Plekanec u všech tří inkasovaných branek.

"Chybělo nám nasazení. Od začátku to byl z naší strany mdlý výkon a to se na výsledku projevilo," prohlásil kapitán Canadiens Brian Gionta. Dva góly vítězů vstřelil Marcel Goc a šestnáctou nulu vychytal Pekka Rinne. Finský gólman je v klubové historii v počtu čistých kont druhý za Tomášem Vokounem, který v sezonách 1998 až 2007 zaznamenal takových zápasů 21.

Zápas nedohrál Jaroslav Špaček, který po pádu na hrazení opustil v závěru třetí třetiny hrací plochu. Po tvrdém střetu s Hamrlíkem dopadl stejně i David Legwand, ale podle trenéra Nashvillu Barryho Trotze by nemělo jít o nic vážnějšího.

Hokejový obránce Tomáš Kaberle byl jediným českým hráčem, který bodoval v zápasech čtvrtečního programu NHL. Kaberle stál u zrodu třetího gólu Toronta, které v duelu dvou nejhorších útoků přehrálo New Jersey 3:1.