15. května 2010 18:31 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Petr Čech chytá hráči Portsmouthu Boatengovi penaltu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čech chytá hráči Portsmouthu Boatengovi penaltu. | foto: Reuters
PRAHA/LONDÝN Fotbalový brankář Petr Čech obhájil s Chelsea po výhře 1:0 nad Portsmouthem Anglický pohár. Český reprezentant k těsnému vítězství favorita nad nejhorším týmem Premier League přispěl chycenou penaltou. Chelsea už před týdnem získala ligový titul a poprvé v klubové historii má double.

Italský trenér Carlo Ancelotti tak hned ve své první sezoně na lavičce "Blues" dokázal s týmem získat dvě trofeje. Zápas rozhodl jedinou brankou v 59. minutě nejlepší ligový střelec Didier Drogba svou 37. soutěžní brankou v sezoně. Chelsea se stala teprve sedmým klubem, který v jedné sezoně triumfoval v lize i Anglickém poháru. Naposledy se to povedlo Arsenalu před osmi lety.

Hráči londýnského celku na stadionu Wembley od prvních minut dominovali, ale gólu se dlouho nemohli dočkat, když v prvním poločase pětkrát trefili brankovou konstrukci. Čech během úvodní půle příliš práce neměl. Po dvaceti minutách však předvedl důležitý reflexivní zákrok po teči útočníka Piquionneho z bezprostřední blízkosti.

VIDEO NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH OKAMŽIKŮ DUELU:

Nástup do druhé poloviny se povedl lépe Portsmouthu. Po deseti minutách obránce Belletti fauloval pronikajícího Dindaneho a rozhodčí nařídil pokutový kop. Boateng však nepovedenou střelou doprostřed branky trefil pouze nohy skákajícího Petra Čecha. Už o čtyři minuty později padla branka na druhé straně. Kanonýr Drogba točenou střelou z trestného kopu překonal Jamese za pomoci tyčky.

Vedení Chelsea mohl dvě minuty před koncem zdvojnásobit z další nařízené penalty záložník Frank Lampard, ale netrefil branku. Hráči londýnského klubu už v posledních minutách nejtěsnější vedení udrželi a mohli se radovat z šestého Anglického poháru v historii klubu.

Ashley Cole se stal prvním hráčem, jenž tuto trofej získal šestkrát. Reprezentační obránce v letech 2002, 2003 a 2005 triumfoval s Arsenalem a v letech 2007, 2009 a 2010 se radoval už v dresu Chelsea.