Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

VIDEO Box i bez kroků. Parabox se rozšiřuje, v Plzni založili klub pro vozíčkáře

Sport

  13:00
PLZEŇ - V Plzni začal fungovat oddíl paraboxu. Speciální kurzy pro lidi upoutané na vozík vede držitel bývalý skvělý amatérský a profesionální boxer Radek Seman. Lidé s handicapem se na trénincích navíc naučí i základy sebeobrany.

Trénink paraboxerů v Plzni. foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Když jsem se dozvěděl, že Radek Seman je schopen trénovat vozíčkáře, neváhal jsem ani chvíli a dal dohromady lidi, kteří by měli zájem. Naplnit kurz nebyl problém,“ uvedl předseda Plzeňské krajské rady osob se zdravotním postižením Miroslav Valina.

Box se začal učit i Martin Černý, který měl vrozenou cystu na páteři. Lékaři na ni přišli pozdě, a tak došlo k poškození míchy. „Tréninky mi přijdou zajímavé a baví mě. Dělám florbal, takže je to pro mě dobré i na posílení fyzičky. Nečekal jsem však, že to bude takový záhul, ale je to dobré, hodně mi to dává,“ svěřil se Martin Černý.

Trénink paraboxerů v Plzni.

Zatímco pro klasický box jsou důležité i kroky, v paraboxu jsou sportovci odkázáni na pohyb vozíčku. „Dá se s tím pracovat. Kdo je třeba na vozíčku po úrazu a má vypracované břišní svaly, může různě uhýbat. Pro mě je to obtížnější, protože pokud se hnu příliš do strany, můžu spadnout,“ dodal Černý.

Na kurzech se naučí i základy sebeobrany

„Hlavní přínos je, že se lidé na vozíku dostanou z domova na nějakou zajímavou aktivitu. Jejich život je tak aktivnější, pestřejší. Ale je tady i praktické využití, co se sebeobrany týče,“ konstatoval Miroslav Valina.

Trénink paraboxerů v Plzni.

To potvrdil i trenér Radek Seman. „Lidé s handicapem jsou dost často terčem útoků. Takže je učíme, jak se bránit. Aby věděli, kam praštit. Učíme je, že nemusí být zaskočeni a nechat se jen pasivně mlátit. Mohou přejít i do útoku a překvapit tak soupeře,“ vysvětlil Seman.

Jeho svěřenci zatím na trénincích rohují do pytlů a rukavic. Ale to se zřejmě časem změní. „Záleží samozřejmě na zájmu každého z nich. Ale stejně na osobní kontakt dojde při tréninku sebeobrany. Protože je třeba, aby si zkusili, i jaké to je dostat ránu. Jinak by to nemělo moc smysl. Aby věděli s čím počítat,“ podotkl Radek Seman.

Na fakultě tělesné výchovy absolvoval kurz tréninkových metod pro práci s handicapovanými. „Bylo nejprve složité vše přizpůsobit, ale s kolegy jsme zjistili, že to jde. Rozdíl je v rozcvičce. A samozřejmě to nemůže být založené na práci nohou. Je to v sedě. Ale půlka těla funguje pořád stejně,“ doplnil trenér, který spolupracuje s paraboxery z Prahy a Poděbrad.

Trénink paraboxerů v Plzni.
Trénink paraboxerů v Plzni.

Cílem je i posílení fyzičky. „Postupně zvyšujeme zátěž. První trénink byl spíše seznamovací. Kluci úplně nevěděli, co si mohou dovolit. Každý má trochu jiný handicap. Musíme samozřejmě postupovat opatrně, důležitý je odpočinek, protažení. Dělat jen to, co zvládnou. Někdo může třeba zvedat větší zátěž, někdo menší,“ popsal trenér.

Kurz se odehrává v nově zrekonstruované tělocvičně v Božkově, která je bezbariérová. Projekt mohl být zahájen i díky tomu, že město pro letošek navýšilo rozpočet na sport handicapovaných.

Autoři:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...