23:07
BOSTON - Hokejisté Bostonu zvítězili v novoročním duelu zámořské NHL pod otevřeným nebem nad Philadelphií 2:1 v prodloužení.

Obránce Medvědů Chára se připravuje na NHL Winter Classic. foto: ČTK

V čase 61:57 rozhodl německý forvard Marco Sturm. Zápas se odehrál před více než 38 tisíci diváků na slavném hřišti Fenway Park, které je již od roku 1912 domovským stánkem baseballistů Bostonu Red Sox. V sestavě domácího týmu Medvědů nechyběli čeští útočníci David Krejčí s Vladimírem Sobotkou a slovenský zadák Zdeno Chára.

Vítězný gól Marco Sturma

Po dnech nejistoty, kdy konání zápasu v původním termínu ohrožovaly rozmary počasí, přivítala hráče převážně zatažená obloha, ale s nadějnou předpovědí, takže začátku duelu nestálo nic v cestě. Slavnostní buly celého klání označovaného jako Winter Classic 2010 obstaraly legendy historie zámořské soutěže Bobby Clarke a Bobby Orr.

Bobby Clark a Bobby Orr

Během první třetiny příliš šancí k vidění nebylo. Střelecky byl sice o něco aktivnější Boston, ale slibnější příležitosti měli hosté. Největší vzruch nakonec přinesl začátek 13. minuty, kdy si v krátké svižné bitce vyměnili názory domácí Thornton s hostujícím Carcillem. Stará mechanická tabule však na začátku první přestávky ukazovala bezbrankový stav.

Druhá část hry přinesla sice jen jediný gól, ale především výrazně více zajímavých událostí. Skóre otevřel ve 25. minutě obránce Syvret. Domácí gólman Thomas atakoval Hartnella stojícího před brankovištěm a nestihl proto zareagovat na ránu Syvreta, který se mohl radovat ze své první branky v NHL. Chvilku poté mohl zvýšit Giroux, při zakončení samostatného úniku ovšem poslal puk jednoruč vedle pravé tyče.

V polovině základní hrací doby fauloval Chára a Philadelphia hrála první přesilovku utkání, jenže bez úspěchu. Zadákům Bruins ujel před druhou pauzou ještě Asham, ale ani on tváří v tvář Thomasovi svou příležitost neproměnil.

Na úvod třetího dějství vyzkoušel Leightonovu pozornost ve vlastním oslabení střelou ze středního pásma Sturm a nechybělo mnoho, aby se mohl radovat z vyrovnání. Po nejistém zákroku hostujícího gólmana doskákal puk na levou tyč, ale odrazil se mimo branku. Boston se poté i díky přestupku Carcilla proti pravidlům dostal do tlaku, avšak vyrovnání stále nepřišlo.

Naopak v 56. minutě mohl v obrovské šanci rozhodnout Carter, jenže ho vychytal Thomas. Hartnell chvilku nato zády k brance mířil z brankoviště těsně vedle, hra se přesunula na druhou stranu kluziště a Boston si vynutil přesilovku. V ní se dokázal proti svému bývalému týmu prosadit Recchi, po více než 150 minutách ukončil Leightonovu neprůstřelnost a poslal zápas do prodloužení. Asistenci si připsal Krejčí.

Nastavení začalo další početní výhodou Bostonu, kterou Bruins získali ještě v závěru základní hrací doby. Flyers však odolali a když zkonsolidovali své řady, domácím hodně zatápěli Briere s Richardsem. Poslední slovo měl však nakonec Sturm, který v závěru druhé minuty prodloužení rozhodl o druhém bodu pro Medvědy.

Zámořská soutěž oslavila příchod nového roku utkáním pod širým nebem již potřetí za sebou. Loni se utkalo Chicago s Detroitem. Rok předtím navázaly na premiéru venkovního souboje v novodobé éře NHL mezi Edmontonem a Montrealem (2003) jako první Buffalo s Pittsburghem.