Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

11:49
PRAHA/NEW YORK - Hokejisty Bostonu dělí v play off NHL jediná výhra od účasti ve finále Východní konference. Bruins zvítězili i v třetím utkání na ledě Philadelphie 4:1 a vedou v sérii 3:0 na zápasy. O svém postupu mohou rozhodnout už v pátek, kdy je v hale Flyers na programu čtvrtý duel.

Radost hokejistů Bostonu. foto: Reuters

PHILADELPHIA - BOSTON 1:4 (STAV SÉRIE 0:3):

Domácí Letci přitom vstoupili do utkání dobře a už v 3. minutě se ujali vedení 1:0. Hosté však v 5. minutě vyrovnali a za dalších 94 sekund už po gólu Miroslava Šatana vedli 2:1. Asistenci u druhé branky si připsal i český útočník David Krejčí. Záhy poté však odešel do kabiny kvůli zranění a na led už se nevrátil. Zbylé dva góly přidali Bruins v třetí třetině.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Východní konference - 3. zápas:

Philadelphia - Boston 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky: 3. Asham - 5. Wheeler, 6. Šatan (Krejčí), 43. Recchi, 59. Bergeron. Střely na branku: 35:20. Diváci: 19.688. Stav série: 0:3.

Západní konference - 3. zápas:

Vancouver - Chicago 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky: 30. Hansen, 40. Burrows - 17., 32. a 54. Byfuglien, 6. Versteeg, 48. Marián Hossa. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.810. Stav série: 1:2.

Krejčí odstoupil ze hry poté, co se na obranné modré čáře srazil s útočníkem Flyers Mikem Richardsem. Podle slov trenéra Clauda Juliena byl převezen na vyšetření do nemocnice. Zámořská média uvádějí, že se zřejmě jedná o zranění v horní části těla.

Boston se v utkání znovu mohl spolehnout na svého brankáře. Tuukka Rask, jenž byl v základní části nejlepším gólmanem v procentuální úspěšnosti zásahů i průměru obdržených branek, zneškodnil 34 z 35 střel a hráče soupeře dováděl k zoufalství.

"Myslím, že Rask proti nám v celé sérii chytá velice dobře. Ale dnes byl zdaleka nejlepším hráčem na ledě," konstatoval útočník Philadelphie Daniel Briere. "Když vám takhle brankář vychytá zápas, můžete dojít opravdu daleko. Byl vážně skvělý, předvedl několik klíčových zákroků a my byli frustrováni, zvlášť v druhé třetině" dodal Briere.

Rask v prostředním dějství skutečně kouzlil, připsal si patnáct úspěšných zásahů a uhájil pro Boston vedení 2:1. V 43. minutě pak Mark Recchi zvýšil na 3:1, čtvrtý gól přidal v předposlední minutě do prázdné branky při power play Flyers Patrice Bergeron.

Střídačka Philadelphie.

"Cítil jsem se v brance výborně. Viděl jsem většinu střel a nemusel jsem dělat moc pohybů navíc, všechny puky jako by mě trefovaly," prohlásil Rask."Z naší strany to byl perfektní defenzivní výkon, získali jsme v první třetině vedení a pak ho hájili," dodal Rask, jemuž pomohli i spoluhráči, když zablokovali 21 střel.

"V této fázi sezony hráči kvůli vítězství obětují vše, co mohou," poznamenal kouč Julein. "Podívejte se na jejich hráče Iana Laperriera. Snažil se zastavit střelu a puk ho trefil do hlavy. O tom je play off. Hráči udělají pro úspěch maximum."

VANCOUVER - CHICAGO 2:5 (STAV SÉRIE 1:2):

V druhém středečním zápase zvítězilo Chicago ve Vancouveru 5:2 a ujalo se vedení v sérii 2:1. Hrdinou večera se stal útočník Dustin Byfuglien, který vstřelil hattrick. Pro Byfugliena to byly vůbec první tři góly i body v letošním play off.

Byfuglien se pokaždé prosadil díky svému důrazu, dvakrát dotlačil puk do branky i s gólmanem Robertem Luongem. "Zakotvil před brankou jako letadlová loď. Na jeho odstranění by byl potřeba remorkér," napsal redaktor na serveru TSN. "To je moje práce, vytvořit si prostor a nechat ostatní dělat, co umí," řekl Byfuglien.

Domácí hokejisté po zápase žehrali na počet zahozených šancí. V první třetině přestříleli soupeře v poměru 16:12, ale prohrávali 0:2. "Musíme prostě šance proměňovat a dávat góly. Je nepřípustné, abychom si vytvářeli takové příležitosti a nedokázali z nich skórovat," konstatoval útočník Daniel Sedin.