9:09
PRAHA/NEW YORK - Hokejisté Montrealu porazili v pondělním utkání druhého kola play off NHL Pittsburgh 4:3, vyrovnali stav série na 3:3 a vynutili si rozhodující zápas, který se bude hrát ve středu v Pittsburghu.

Montreal - Pittsburgh (Crosby se prosazoval jen velmi těžko). foto: Reuters

MONTREAL - PITTSBURGH 4:3 (STAV SÉRIE 3:3):

Na vítězství Canadiens se podílelo i trio českých hokejistů: Tomáš Plekanec a Roman Hamrlík si připsali asistenci, Jaroslav Špaček, jenž se vrátil do sestavy po devíti zápasech, dal gól. Domácí hokejisté rozhodli souboj v druhé třetině. V 26. minutě sice Kris Letang dostal Tučňáky do vedení 2:1, jenže pak hosté nevyužili několik velkých šancí.

Jordan Staal dvakrát trefil tyčku, jednou zazvonil o konstrukci branky Jevgenij Malkin a další příležitosti pochytal opět vynikající Jaroslav Halák. A přišel obrat Montrealu. V 31. minutě nejprve Mike Cammalleri svou druhou trefou v zápase vyrovnal na 2:2 a připsal si už jedenáctý gól v play off, jehož je nejlepším střelcem. Za dvě a půl minuty pak Špaček získal domácím vedení 3:2.

Montreal - Pittsburgh (Cammalleri střílí rozhodující gól).

V 52. minutě přidal čtvrtou branku Maxim Lapierre, za Pittsburgh, který vedl v sérii už 3:1, minutu a půl před závěrečnou sirénou jen snížil Bill Guerin. Špaček, který vynechal devět zápasů kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, se trefil vůbec poprvé v letošním play off, když prostřelil brankáře Marka-Andreho Fleuryho ranou přes hradbu těl.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Východní konference - 5. zápas:

Boston - Philadelphia 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 38. a 47. Gagne, 7. Leino, 32. Hartnell. Střely na branku: 23:31. Diváci: 17.565. Stav série: 3:2.

Východní konference - 6. zápas:

Montreal - Pittsburgh 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky: 2. a 31. Cammalleri (na první Plekanec, na druhou Hamrlík), 34. Špaček, 52. Lapierre - 8. Crosby, 26. Letang, 59. Guerin. Střely na branku: 25:37. Diváci: 21.273. Stav série: 3:3.

"Šesté utkání druhého kola, čelili jsme hrozbě vyřazení, určitě to nebyl nejlehčí zápas na rozehrání," poznamenal Špaček, který strávil na ledě přes 18 minut a vedle gólu zablokoval i tři střely soupeře. "Mohl to být můj po dlouhé době první, ale také poslední zápas. Snažil jsem se podat co nejlepší výkon," dodal český bek.

Hráči Pittsburghu po utkání litovali promarněných šancí. "Bohužel jsme nepřidali třetí gól. Kdyby se nám to povedlo, zápas se mohl vyvíjet úplně jinak," konstatoval kapitán obhájců Stanleyova poháru Sidney Crosby, který v 8. minutě vyrovnal na 1:1 a připsal si první gól po pěti zápasech.

Kapitán hostí se zapojil společně s Malkinem po závěrečné siréně do hromadné potyčky, ze kterého jej museli zuřícího odvádět až rozhodčí. Rozhodující zápas slibuje skutečné emoce. Zvláště když Canadians mají šanci psát historii NHL.

Montreal se nyní bude snažit dokonat obrat už v druhé sérii. V prvním kole proti Washingtonu, s nímž rovněž prohrávali 1:3 na zápasy, se to "Habs" podařilo, když vyhráli sedmý zápas 2:1. "Prostě nemáme co ztratit, takže se nikdy nevzdáváme. Když to člověk dopředu zabalí, nemá šanci uspět. My si naši situaci užíváme," poznamenal hrdina pondělního večera Cammalleri.

BOSTON - PHILADELPHIE 0:4 (STAV SÉRIE 3:2):

Druhý postupový mečbol nevyužili ani hokejisté Bostonu, kteří na domácím ledě podlehli Philadelphii 0:4 a vedou v sérii už jen 3:2. O čisté konto se v brance Flyers podělili Michael Leighton s Brianem Boucherem, který na začátku druhé třetiny musel kvůli zranění vystřídat. Dvěma góly přispěl k triumfu hostů útočník Simon Gagne.

Boucher se zranil za stavu 1:0, když ho po skrumáži před brankou zalehli spoluhráč Ryan Parent a útočník Bruins Miroslav Šatan. Boucher si poranil levou nohu a podle prohlášení generálního manažera Paula Holmgrena bude mimo hru několik týdnů. Náhradník Michael Leighton ale svého zkušenějšího kolegu ve složité situaci plně nahradil, zlikvidoval všech čtrnáct střel a dovedl svůj tým k vítězství.

Boston - Philadelphie.

"Jsme samozřejmě zklamaní, chtěli jsme sérii na domácím ledě ukončit. Ale nehráli jsme dobře, vlastně ani ne průměrně. Nevím, jestli jsme byli nervózní nebo co. Těžko se to vyjadřuje slovy. Musíme se z toho ale rychle oklepat a připravit se na další zápas," uvedl obránce Bostonu Zdeno Chára.