20:00aktualizováno  22:35
RUSTENBURG/PRAHA - Fotbalisté Anglie a Spojených států se podruhé v historii střetli na světovém šampionátu. První setkání skončilo šokujícím výsledkem - před šedesáti lety na MS 1950 v Brazílii vyhráli Američané nad superfavority z Anglie 1:0. Odveta se ostrovnímu celku nepovedla, duel na letošním šampionátu skončil 1:1. Pod výsledek se hrubou chybou podepsal gólman Anglie Robert Green.

Anglie - USA (smutný brankář Green). foto: Reuters

Rok 1950. Ten letopočet budí ze sna nejednoho fanouška Anglie. Tehdy poprvé se představili fotbalisté z kolébky této hry na MS. Do Brazílie cestovali s jasným cílem - vrátit se s titulem mistrů světa. Jenže nestalo se. Po první výhře 2:0 nad Chile přišla šokující porážka od USA 0:1 a vše završila prohra se Španělskem. Celkový účet - 8. místo.

DÁLE ČTĚTE

Přesně padesát let čekali fotbalisté hrdého Albionu na možnost vrátit Spojeným státům nejpotupnější porážku ve své historii na světovém kolbišti. V Rustenburgu se do svého soka pořádně Rooney a spol. zakousli. Ryšavý buldok vystartoval hned po první rozehrávce Američanů a s podobnou vervou on i jeho spoluhráči pokračovali také v dalším minutách.

Anglie - USA (Gerrard střílí gól).

A hned v té čtvrté mohli slavit. Heskey na hranici pokutového území přiťuknul Gerrardovi a bylo to 1:0. Jenže tlak Angličanů postupně slábnul a i když náznaky šancí zde byly, do zakončení se přes elastickou obranu Američanů dostávali jen sporadicky.

Naopak, začalo hrozit také na druhé straně. V 19. minutě byl blízko vyrovnání Altidore, jeho hlavička po krásném centru Donovana skončila jen těsně mimo tři tyče anglické branky. Odpovědět se na druhé straně pokusila ve 30. minutě trojice Rooney-Lennon-Heskey, ovšem centr druhého jmenovaného do předbrankového prostoru nikdo z fotbalistů Anglie nezasáhl.

Anglie - USA (souboj Howarda a Heskeyho).

Nejblíže k míči měl právě Heskey, ten ale svou kopačkou jen nešetrně trefil gólmana Howarda, který musel být několik minut ošetřován. V zápase ale pokračoval. A tak i on sledoval, jak se ve 40. minutě otáčí třicet metrů od anglické branky Dempsey a střílí skákavou, ovšem nepříliš prudkou ránu na Greenovu branku.

Třicetiletý gólman West Hamu United se o pár sekund později zapisuje na předlouhý seznam anglických reprezentačních gólmanů, kteří na vrcholné scéně předvedli nepochopitelný kiks. Míč se Greenovi odráží od rukavic za záda a pomalu, leč jistě, doskotačí do sítě - 1:1. Angličané vše jen opařeně sledují a v duchu si musejí říkat: "Už zase".

HRUBÁ CHYBA ROBERTA GREENA:

Úsměv na rtech ztuhne i do té doby veselým zraněným oporám na lavičce - Beckhamovi a Ferdinandovi. Do konce první půle se již nic podstatného nestane - Američané se nikam neženou, Angličané se vzpamatovávají ze šoku.

HVĚZDA DNE PODLE LN

Vincent Enyeama (27 let, gólman Nigérie): Výběr byl tentokrát těžší než v sobotu. Enyeamu nebo Howard? Oba předvedli skvělé kousky, ovšem nakonec vyhrál gólman Nigérie, přestože jeho skvělé zákroky na body nestačily. Proč? Jednoduše proto, že fantastických zásahů proti Argentině, která na turnaji disponuje asi největší ofenzivní silou, předvedl více než Howard proti Rooneymu a spol. Sedmadvacetiletý gólman Hapoelu Tel-Aviv pětkrát "vyčapal" hvězdného Messiho, zaskvěl se také proti Tévezovi a Higuaínovi. Jestliže bývají gólmani označováni jako nejslabší prvek afrických týmů, v případě Nigérie a Enyeama to rozhodně neplatí.

Ovšem poločasová přestávka stačila Rooneymu a spol. aby se vzpamatovali. V 52. minutě se řítil sám na Howarda obrovitý Heskey, svým zakončením ale potvrdil, že z role kanonýra se s přibývajícím věkem proměnil spíše na nahrávače. Na amerického gólmana sice vyslal pořádnou dělovku, ovšem trefil jen jeho náruč.

Angličané dál svírali svého soupeře v kleštích, úvodních třicet minut druhé půle se hrál v obrovském tempu. Po několika náznacích se neprosadil z dálky ani svou obvyklou jedovkou Lampard a tak mohlo udeřit na druhé straně. Raketa jménem  Altidore se prohnala kolem o dvě kosmické rychlosti pomalejšího Carraghera a jeho bombu vytáhl Green s obtížemi na tyč.

Festival šancí a hry v obrovském tempu zakončil nepřesný pokus Rooneyho ze 75. minuty a následná hlavička stejného hráče po centru Gerrarda o minutu později. Oběma týmům poté očividně ubývaly síly a ani jeden ze soupeřů si již žádnou vyloženou šanci nepřipravil. Američané tak ani napodruhé s Anglií na MS neprohráli, desátý vzájemný duel skončil premiérovou remízou. Podle vývoje nejspíše zaslouženou, přesto celý fotbalový svět má nyní opět o čem povídat.

Anglie - USA (Heskey a Rooney).

A opět nebude tématem dne krásný gól, ale hrubá chyba anglického gólmana. Dostane Green za pět dnů šanci na reparát? Jak s ním chyba otřese? Co na to spoluhráči? A trenér Capello? Tyto a podobné otázky budou nyní hýbat fotbalovým světem. Jaké dostanou fanoušci odpovědi?