Lev prohrál nejdelší klání KHL. Lidé usínali, někteří spěchali na metro

0:23aktualizováno  8:21
PRAHA - Až v čase 126:14 se rozhodlo druhé čtvrtfinále KHL mezi Lvem Praha a Donbassem Doněck. Ukrajinský tým zvítězil v rekordně dlouhém zápase soutěže 4:3. Ve čtvrtém prodloužení dal gól Jevgenij Běluchin. Série je tak vyrovnaná 1:1 a stěhuje se do Bratislavy.

Útočník Lva Petr Vrána (vlevo) překonává brankáře Doněcku Michaela Leightona. Přihlíží obránce Clay Willson. foto: ČTK

Začalo se v pátek, končilo v sobotu. Diváci usínali, někteří spěchali na metro, pár jich zabloudilo do holešovické haly při cestě z pátečních dýchánků. Během jednoho večera se odehrály vlastně dva duely za sebou...

Až v tom třetí všechny vysvobodil nenápadný protiútok Doněcku: po střele z mezikruží se puk odrazil na brankoviště, kde byl důrazný Běluchin a dal rozhodující branku.

Pro domácí to bylo kruté, protože čtvrté prodloužení začali lépe, ještě v sobě našli zbytky sil. Po inkasovaném gólu pak zničeně odjeli do šaten.

Hráči Lva se radují z gólu útočníka Petra Vrány (druhý zprava).

Fanoušci definitivně utichli. Na druhou stranu mají netradiční zážitek: v historii Kontinentální ligy se nehrál delší zápas (dosavadní rekord činil 118 minut a 48 sekund v utkání mezi Jaroslavlí a Čerepovcem z loňského února).

Pátečně-sobotní hra překonala rovněž nejdelší extraligový duel, i když u nás se bez nájezdů v play-off prodlužují pouze rozhodující zápasy sérií, a pomalu atakoval i hokejové maratony v zámořské NHL.

Další utkání série se odehraje v neděli od 17 hodin v bratislavské Slovnaft aréně, kam vedení ruské soutěže přesunulo domácí zápasy Doněcku kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině.

Ve středu se bude hrát v Praze, ovšem dojde ke kolizi se Spartou, takže vedení Sportovního holdingu, kam oba kluby patří, musí najít náhradní variantu. Lvu se nabízí slávistická O2 arena.

Do sestavy Lva se vrátil Klepiš, Vránovy góly nestačily

Úvod "nekonečného" zápasu patřil hostům, na nichž byla vidět enormní snaha vyrovnat stav série. Aktivita se jim vyplatila. V 5. minutě se před Vehanena od zadního mantinelu natlačil Dadonov a poslal Donbass do vedení.

Ukrajinský tým měl i další šance. Zvýšit mohli Jakucenja, Virtanen nebo Kiiskinen, nikdo z nich ale druhou branku nepřidal a hosté toho v závěru první třetiny litovali.

Lvu k obratu pomohl faul doněckého kapitána Fedotěnka, kterého rozhodčí po ataku na Nakládala poslali s pětiminutovým trestem do kabin a Pražané v následné přesilové hře otočili vývoj zápasu. Dvakrát se prosadil pohotově dorážející Vrána, který na začátku druhé třetiny byl blízko hattricku.

Jeho třetí příležitost však zlikvidoval brankář Leighton.

Hru pak poznamenala série vyloučení. Při hře pět na pět byl Doněck lepší, ale vyrovnat se mu podařilo v přesilovc po tečované Běluchinově střele. Vyrovnaný stav však vydržel jen 21 sekund: Cingelovi k třetí brance pomohl nečekaný odraz puku od mantinelu a pohotovost Mataie.

Pražané, v jejichž sestavě oproti čtvrtku chyběla ze zdravotních důvodů hned trojice útočníků a naopak poprvé od zranění na začátku ledna nastoupil Klepiš, se snažili ve třetí části vedení udržet. Přidat čtvrtý gól mohl Azevedo, Leightona ale nepřekonal.

Několik solidních zákroků musel předvést i Vehanen, neboť hosté rozhodně nerezignovali. Tak nebezpeční jako v první a druhé dvacetiminutovce ale nebyli. Přesto se jim šest minut před koncem normální hrací doby podařilo zásluhou Jakucenji vyrovnat.

Vítěze tak muselo určit prodloužení, které se v KHL hraje stejně jako v NHL do rozhodnutí bez možnosti samostatných nájezdů. Jenže nejprve domácí nevyužili přesilovku, na konci druhého prodloužení pak neproměnili šance Sekáč s Vránou. V brejku neuspěl doněcký Dadonov...

"Lidi si zaplatili, tak ať si užijí," řekl obránce Martin Ševc při pátém odchodu do kabin.

Hra už logicky s přibývajícím časem postrádala kvalitu, už to bylo o vůli. Čekání na chybu. Už se vyloučovalo minimálně - Doněck nevyužil nabídnutou přesilovku ve 102. minutě, až po půlnoci se stal hrdinou ukrajinského týmu Běluchin.

Lev Praha - Donbass Doněck 3:4p

Branky a nahrávky: 18. Vrána (Oystrick, Mäenpää), 20. Vrána (Mäenpää), 35. Cingel (Matai) - 5. Dadonov (Fedotěnko, Jakucenja), 35. Běluchin (Bartulis), 55. Jakucenja (Dadonov, Běluchin), 127. Běluchin (Jakucenja). Rozhodčí: Anisimov, Gofman - Medveděv, Birin. Vyloučení: 7:5, navíc Fedotěnko (Doněck) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 5 685. Třetiny a prodloužení: 2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:0, 0:0, 0:1. Stav série: 1:1.