Vettel vyhrál i v Koreji, blíží se ke čtvrtému titulu mistra světa F1

11:36aktualizováno  12:49
JONGAM - Němec Sebastian Vettel s vozem Red Bull vyhrál způsobem start-cíl Velkou cenu Koreje formule jedna a opět se přiblížil čtvrtému titulu mistra světa v řadě. Druhý skončil Fin Kimi Räikkönen ze stáje Lotus, třebaže odstartoval až z deváté pozice, třetí byl jeho týmový kolega Romain Grosjean z Francie. Na čtvrtém místě zaznamenal Němec Nico Hülkenberg se sauberem nejlepší výsledek kariéry.

Německý pilot formule 1 Sebastina Vettel z Red Bullu vyhrál Velkou cenu v Koreji foto: Reuters

Vettel vyhrál čtvrtý závod šampionátu v řadě a v Koreji zvítězil potřetí za sebou; v letošní sezoně triumfoval poosmé. Jeho nejbližší konkurent v průběžném hodnocení seriálu Fernando Alonso dojel šestý a v celkovém pořadí má na Němce ztrátu už 77 bodů. "Zaslouží si to, jsou teď nejlepší, všechno vyhrávají a na nás je, abychom se zlepšili," konstatoval španělský pilot Ferrari. O další titul mistra světa by Vettela mohla připravit pět závodů před koncem už jen shoda nešťastných náhod.

Pokud Němec příští týden v Japonsku vyhraje a Alonso nebude mezi nejrychlejší osmičkou, Vettel bude korunován šampionem. "I když to pro nás vypadá velmi dobře a jsme velmi blízko, pořád není hotovo. Nemyslím na to, soustředím se na přítomnost," řekl Vettel po 34. vítězství v kariéře. Němec nedal nikomu šanci už na startu, hned všem soupeřům poodjel a začal náskok zvyšovat. Za ním se však pořadí změnilo, po chvíli se před druhého Lewise Hamiltona z Mercedesu šikovně dostal Grosjean.

Smyk ve třetí zatáčce zhatil naděje Felipeho Massy z Ferrari a Brazilec se propadl až na konec pole. Jeho kolega Alonso ztratil na startu jedno místo a dlouho se nemohl z šesté pozice posunout kupředu. Už ve 12. kole měl Vettel takový náskok, že se dostal po zastávce v boxech zpět na první místo. V polovině závodu poškodil Nico Rosberg z Mercedesu při pokusu o předjetí Hamiltona přední přítlačné křídlo. Drhlo o zem, až z něj létaly jiskry, a Němec musel na výměnu.

Jezdci si v průběhu závodu stěžovali na značné opotřebení pneumatik

Jezdci si v průběhu závodu stěžovali na značné opotřebení pneumatik, z čehož pramenila exploze kola Mexičana Sergia Péreze z McLarenu. Na trať poté musel kvůli nečistotám na asfaltu vyjet bezpečnostní vůz. V té době se dostal na třetí místo Räikkönen a o chvíli později předjel i týmového kolegu Grosjeana. Další drama se odehrálo ve chvíli, kdy Němec Adrian Sutil z Force India narazil do Australana Marka Webbera z Red Bullu, jehož vůz stejně jako před dvěma týdny v Singapuru začal hořet.

Australský pilot formule 1 Mark Webber ze stáje Red Bull na Velké ceně v Koreji

Na trať před závodníky vyjel nečekaně vůz s hasiči a safety car se nezvykle ocitl na konci pole. Ten moment využil k druhé zastávce u mechaniků Vettel, protože byl zrovna nedaleko vjezdu do boxů. "Není dobře, když na trať musí safety car, ale tentokrát to vyšlo fantasticky," řekl Vettel. "Hodně mi to pomohlo k vítězství," dodal. Po restartu závodu se bojovalo pouze od pátého místa dál, pořadí v čele už se nezměnilo. Seriál pokračuje za týden v Suzuce Velkou cenou Japonska.

Velká cena Koreje, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Jongamu

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:43:13,701 (prům. rychlost 179,387 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -4,224, 3. Grosjean (Fr./Lotus) -4,927, 4. Hülkenberg (Něm./Sauber) -24,114, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -25,255, 6. Alonso (Šp./Ferrari) -26,189, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) -26,698, 8. Button (Brit./McLaren) -32,262, 9. Massa (Braz./Ferrari) -34,390, 10. Pérez (Mex./McLaren) -35,155.

Pořadí MS (po 14 z 19 závodů): 1. Vettel 272 b., 2. Alonso 195, 3. Räikkönen 167, 4. Hamilton 161, 5. Webber (Austr./Red Bull) 130, 6. Rosberg 122, 7. Massa 89, 8. Grosjean 72, 9. Button 58, 10. Di Resta (Brit./Force India) 36.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 402, 2. Ferrari 284, 3. Mercedes 283, 4. Lotus 239, 5. McLaren 81, 6. Force India 62, 7. Sauber 31, 8. Toro Rosso 31, 9. Williams 1.