Vettel už je mistrem světa. Přesto kraloval i ve Velké ceně Abú Zabí

16:14aktualizováno  20:03
ABÚ ZABÍ - Už jistý čtyřnásobný mistr světa vozů formule 1 Němec Sebastian Vettel vyhrál způsobem start-cíl Velkou cenu Abú Zabí. Jezdec týmu Red Bull triumfoval posedmé za sebou a pojedenácté v sezoně. Druhý byl v cíli jeho stájový kolega Mark Webber z Austrálie, který za Vettelem zaostal o půl minuty. Třetí místo vybojoval Němec Nico Rosberg z Mercedesu.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel ze stáje Red Bull foto: Reuters

Pátý skončil Španěl Fernando Alonso z Ferrari, i když startoval až z desáté pozice, a zvýšil svůj náskok na druhé příčce průběžného pořadí před Finem Kimim Räikkönenem na 34 bodů. Na druhé místo v Poháru konstruktérů se dostal Mercedes, který předstihl Ferrari. Sedmi výhrami v řadě v jedné sezoně Vettel vyrovnal rekord svého krajana Michaela Schumachera z roku 2004. Šestadvacetiletý jezdec má navíc stále šanci vybojovat devět triumfů za sebou, což dokázal pouze Ital Alberto Ascari v letech 1952 a 1953, ovšem ne v jednom ročníku.

Do konce letošního seriálu zbývají právě dva závody a Vettel také může vyrovnat Schumacherův rekord třinácti výher v sezoně 2004. "Ta čísla pro mě nejsou nijak zvlášť důležitá, ale zároveň jsem na ně velmi hrdý," uvedl Vettel. "Chvílemi byla naše rychlost až děsivá. Cítil jsem se na měkkých gumách výborně a od začátku byl schopný ujíždět," rozplýval se německý závodník, za kterým dorazili do Emirátů oba rodiče. "Většinou mě sledovali při závodech, když jsem byl ještě kluk. Teď jsou ta auta trochu větší. Jsem rád, že mě tu dnes mohli vidět. Hodně mi toho dali, snad to jednou předám svým dětem."

Vítězství oslavil na dráze opět tím, že roztočil svůj monopost stejně jako před týdnem v Indii, kde si zajistil v předstihu titul. "Tentokrát můžeš pokutu zaplatit ty," řekl mu šéf Red Bullu Christian Horner. V Indii dostal tým pokutu 25 tisíc eur za to, že Vettel po svém "tanečku" nechal vůz stát na trati a nezavezl ho do depa. "Hlavně přijeď s autem do garáže," nabádal proto šampiona inženýr Guillaume Rocquelin. "Jo, jo, jo. Vím, co dělám," parafrázoval Vettel proslulou odpověď Kimiho Räikkönena na rady svého týmu při loňské Velké ceně v Abú Zabí.

Hned po startu skončil loňský vítěz závodu Räikkönen

"Technicky jsem dneska snad žádná pravidla neporušil, protože jsem vůz zaparkoval správně a budeme moct odevzdat vzorek paliva," uvedl Vettel. Jeho oslavné piruety napodobil i Webber. "Snad budou komisaři shovívaví," doufal Horner. "Fanoušci to mají rádi. Motoru ani převodovce to nesvědčí, ale pro jezdce je dobré upustit páru. Navíc už jsou před námi jen dva závody," řekl šéf Red Bullu. Webber sice vyhrál kvalifikaci, ale start mu dnes nevyšel. V nájezdu do první zatáčky prohrál nejen s Vettelem, ale také s Rosbergem. Navíc po několika kolech zjistil, že mu nefunguje systém sběru kinetické energie KERS.

"Start se nepovedl, zatímco Nico začal neuvěřitelně. Musel jsem s ním bojovat. Rád bych vyhrál, ale aspoň jsem si tu vyrovnal svůj nejlepší výsledek," konstatoval Australan. Hned po startu skončil loňský vítěz závodu Räikkönen, který po kontaktu se soupeřem urazil zavěšení předního kola. Finský exmistr světa tím završil nepovedený víkend v Abú Zabí. V sobotní kvalifikaci sice zajel pátý čas, ale potom jeho vůz neprošel technickou kontrolou a Räikkönen startoval z posledního místa. Původně dokonce uvažoval, že kvůli dluhům od týmu Lotus na závod ani nepřijede.

Vettel jako poslední z předních jezdců zajel do boxů v 15. okruhu a snadno se vrátil na první místo, které udržel bez problémů až do cíle. Webber hned zkraje Rosberga předjel a posunul se na druhé místo, které si rovněž pohlídal. Rosberg byl spokojen i s třetí příčkou. "Hlavní pro nás je skončit druzí v Poháru konstruktérů. Nejen kvůli penězům, ale také kvůli motivaci týmu, abychom viděli, že máme druhé nejlepší auto," řekl jezdec Mercedesu, který má před Ferrari náskok 11 bodů.

Velká cena Abú Zabí, závod mistrovství světa vozů formule 1

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:38:06,106 (prům. rychlost 186,758 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -30,829, 3. Rosberg (Něm./Mercedes) -33,650, 4. Grosjean (Fr./Lotus) -34,802, 5. Alonso (Šp./Ferrari) -1:07,181, 6. Di Resta (Brit./Force India) -1:18,174, 7. Hamilton (Brit./Mercedes) -1:19,267, 8. Massa (Braz./Ferrari) -1:22,886, 9. Pérez (Mex./McLaren) -1:31,198, 10. Sutil (Něm./Force India) -1:33,257.

Pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Vettel 347 b., 2. Alonso 217, 3. Räikkönen (Fin./Lotus) 183, 4. Hamilton 175, 5. Webber 166, 6. Rosberg 159, 7. Grosjean 114, 8. Massa 106, 9. Button (Brit./McLaren) 60, 10. Di Resta 48.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 513, 2. Mercedes 334, 3. Ferrari 323, 4. Lotus 297, 5. McLaren 95, 6. Force India 77, 7. Sauber 45, 8. Toro Rosso 32, 9. Williams 1.