Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Vettel snížil náskok Alonsa, pomohla mu kolize při startu

10:30aktualizováno  12:15
SUZUKA (Japonsko) - Němec Sebastian Vettel ze stáje Red Bull vyhrál Velkou cenu Japonska vozů formule 1 a snížil náskok Fernanda Alonsa v čele mistrovství světa na pouhé čtyři body. Španělský pilot týmu Ferrari po kolizi na startu závod nedokončil.

Němec Sebastian Vettel ze stáje Red Bull vyhrál Velkou cenu Japonska vozů formule 1

Druhý skončil Brazilec Felipe Massa z Ferrari, třetí místo obsadil k radosti domácích fanoušků Kamui Kobajaši ze Sauberu, který stanul na stupních vítězů poprvé v kariéře.

Vettel vyhrál na trati v Suzuce v posledních čtyřech letech potřetí, v kariéře to byl jeho 24. triumf. Jako první má na kontě tři vítězství v této sezoně, rovněž premiérově letos měly dva závody za sebou stejného vítěze a při zlepšené formě Red Bullu se dvojnásobný mistr světa opět pasoval do role největšího favorita na titul. Třetí místo v průběžném pořadí uhájil Fin Kimi Räikkönnen s Lotusu, který na Vettela ztrácí už 34 bodů.

Už první metry rozhodly o tom, že lídr šampionátu Alonso přijde o náskok v čele. Sebastian Grosjean totiž po dramatickém startu nezvládl svůj vůz a narazil při nájezdu do pravotočivé zatáčky do red bullu Marka Webbera.

Nepokračoval ani Pérez

Kolizi lehce odnesli i Sergio Pérez ze Sauberu a Räikkönnen, jehož vůz poškodil Alonsovi pneumatiku a pro Španěla závod podobně jako letos už v Belgii předčasně skončil.

Vítěz kvalifikace Vettel tak měl hned od startu o to větší motivaci vyhrát. Nikomu nedal šanci, a když zajel bezpečnostní vůz ve třetím kole zpátky do garáže, začal všem ujíždět. Kromě Alonsa nepokračoval v závodu ani Nico Rosberg s mercedesem, naopak kolizi využil na startu osmý Jenson Button z McLarenu a dostal se do boje o stupně vítězů.

Po desátém okruhu měl Vettel už náskok více než šest sekund, o druhé místo bojoval Kobajaši, na kterého dotírali Button a Massa. O tři kola později začaly první zastávky v boxech, které se povedly zejména Massovi, jež se dostal na druhé místo před Buttona. Naopak Pérez po smyku skončil mimo trať a závod pro něj skončil. Vettel náskok i nadále zvyšoval.

Podruhé zajížděli jezdci k mechanikům kolem 35. kola, o něco déle tam neplánovaně kvůli potížím s dotažením pneumatik byla obě auta McLarenu, naopak Vettel strávil v garáži při výměně kol pouze 2,5 sekundy a mířil za jasným vítězstvím. Massa si pro druhé místo, první stupně vítězů po dvou letech, dojel v poklidu, třetí místo do posledních chvíle musel Kobajaši hájit před dotírajícím Buttonem.

Výsledky formule 1

• Velká cena Japonska: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:28:56,242 (prům. rychlost: 207,429 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -20,639, 3. Kobajaši (Jap./Sauber) -24,538, 4. Button (Brit./McLaren) -25,098, 5. Hamilton (Brit./McLaren) -46,490, 6. Räikkönen (Fin./Lotus) -50,424, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -51,159, 8. Maldonado (Ven./Williams) -52,364, 9. Webber (Austr./Red Bull) -54,675, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:06,919.
  • Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Alonso (Šp./Ferrari) 194 bodů, 2. Vettel 190, 3. Räikkönen 157, 4. Hamilton 152, 5. Webber (Austr./Red Bull) 134, 6. Button 131, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 93, 8. Grosjean (Fr./Lotus) 82, 9. Massa 69, 10. Pérez (Mex./Sauber) 66.
  • Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 324, 2. McLaren 283, 3. Ferrari 263, 4. Lotus 239, 5. Mercedes 136, 6. Sauber 116.