Vettel se vrátil na vítěznou vlnu a jasně vládne MS

15:36aktualizováno  17:51
SPA - Velká cena Belgie formule 1 skončila triumfem týmu Red Bull. Posedmé v sezoně zvítězil mistr světa a lídr průběžného pořadí Sebastian Vettel z Německa před svým australským kolegou Markem Webberem, jenž si upevnil celkové druhé místo. Třetí skončil na klasické trati ve Spa-Francorchamps Brit Jenson Button z McLarenu.

Sebastian Vettel slaví triumf ve Spa. foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Vettel se vrátil na vítěznou vlnu po třech Grand Prix, v nichž mu výhra unikla. V Belgii využil pole position a Webbera, jenž prodloužil v Red Bullu smlouvu i na další rok, porazil o 3,7 sekundy. V průběžném pořadí zvýšil sedm závodů před koncem svůj náskok na 92 bodů.

FORMULE 1 V ČÍSLECH

GP Belgie, 12. závod MS vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:26:44,893 (prům. rychlost 213,066 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -3,741, 3. Button (Brit./McLaren) -9,669, 4. Alonso (Šp./Ferrari) -13,022, 5. Schumacher -47,464, 6. Rosberg (oba Něm./Mercedes) -48,674, 7. Sutil (Něm./Force India) -59,713, 8. Massa (Braz./Ferrari) -1:06,076, 9. Petrov (Rus./Renault) -1:11,917, 10. Maldonado (Ven./Williams) -1:17,615.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. Vettel 259 b., 2. Webber 167, 3. Alonso 157, 4. Button 149, 5. Hamilton (Brit./McLaren) 146, 6. Massa 74, 7. Rosberg 56, 8. Schumacher 42, 9. Petrov 34, 10. Heidfeld (Něm./Renault) 34.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 426, 2. McLaren 295, 3. Ferrari 231, 4. Mercedes 98, 5. Renault 68, 6. Sauber 35, 7. Force India 32, 8. Toro Rosso 22, 9. Williams 5.

"Užíval jsem si každé kolo, auto jelo fantasticky. Když vůz dělá to, co chcete, je to radost," pochvaloval si Vettel, jenž ale neměl cestu za 17. vítězstvím v kariéře jednoduchou. Brzy po startu ho na tři kola předjel Němec Nico Rosberg a navíc už v pátém kole musel zajet do depa pro nové pneumatiky.

"Byla to s gumami větší taktická hra než obvykle, ale věřili jsme si," dodal Vettel k týmové strategii. Vítěz předchozí Velké ceny Maďarska Button se dostal na stupně vítězů díky skvělé stíhací jízdě, neboť po nepovedené kvalifikaci startoval až z 13. místa.

Postupně se propracovával vpřed a tři kola před koncem předstihl dosud třetího Španěla Fernanda Alonsa na ferrari. Dvojnásobný mistr světa Alonso je v průběžném pořadí třetí. "Nakonec jsem zklamaný. Kdo ví, co z toho mohlo být, kdybych nestartoval až z třináctého místa," poznamenal šampion z roku 2009 Button.

Ještě výraznější posun než Button předvedl legendární Němec Michael Schumacher, jenž právě ve Spa zahájil před 20 lety svou úspěšnou kariéru. Sedminásobný mistr světa po havárii v kvalifikaci startoval až z posledního 24. místa, cílem však nakonec projel jako pátý těsně před týmovým kolegou a krajanem z Mercedesu Rosbergem.

"Užil jsem si to. Páté místo je naše maximum. Byla to s Nikem hezká bitva," řekl Schumacher, jenž se před Rosberga dostal tři kola před koncem. "Rozhodně to ale nebyl žádný dárek k jubileu," komentoval svůj pokles z pátého na šesté místo Rosberg, jenž nicméně dostal krátce předtím od týmu zprávu, že má šetřit palivo.

Michael Schumacher ve Spa.

Už v 13. kole skončil závod pro dosud třetího muže průběžného pořadí Lewise Hamiltona z Británie. Mistr světa z roku 2008 skončil mimo trať a rozbil svůj mclaren po kolizi s Japoncem Kamuim Kobajašim ze Sauberu. Z nebezpečně vypadající nehody vyvázl nezraněn, ale klesl na průběžné páté místo. Šampionát pokračuje za dva týdny poslední letošní evropskou Grand Prix v italské Monze.